Balıkesir Ticaret Platformu

Yükleniyor...
Balıkesir Ticaret Platformu

Hadi Artık Git. ???!!!( ) ’’ Her Şey Vardı.

2020 tarihinin psikolojisi bile dünyanın canına okudu. Ve hep öyle kalacak hatırlandığında belki de. Bütün loji ile biten bilim dallarını öğreniverdik hemen. Bilimsel ve bilimsel olmayan birçok latince terim ve ötesi. Kimilerine göre beklenilen, kimilerine göre büyük bir sınav, kimilerine göre senaryo, yüzleşmeydi 2020.

Ekolojik bir yıkım, biyolojik bir savunmaydı. 2020 ama bir şey çok önemliydi sanırım. EYLEM!

Eyleme geçirdi göremediğimiz bizi.  Unutulanı bile hatırlattı bizlere. İşte bu da bir eylemdi. O kadar çok şeyi hatırlattı ki, mesela çaresizliği. Çaresizlik kopardı zengini fakiri bu hayattan. İşte ne dersek diyelim yüzleştik her şeyle. Maskelerle birlikte gözler ifade kazandı. Gözler konuştu. Ve belki de uzun süre ifademiz gözlerle olacak. Özledik çok sizleri de herkesi ve alışkanlıklarımızı.

Hızlı giderken meğerse o kadar çok şeyi görememişiz ki hayatta işte o durdurdu bizi. Sorgulattı her şey için. Daha iç frekanslarla yorum yaparken görünmez ağlarla da bağlandık hayata. Belki de yeniçağ dediğimiz çağa ilk adımlarımızdı bunlar. Tükettiğimiz dünyanın canına okuduğumuzu göreceğiz bundan sonra. İşte bizi biz yani dünya yapan değerlerimizi sorgulayacağız bundan sonra. Neden mi? Çünkü bunlara sımsıkı sarılmaya ihtiyacımız var. Yoksa tünelin sonundaki ışık hiç de yakın değil böyle giderse. Ama umudum var.

Eğer biz hala akıllanmamışsak, dijital ekranların ardında iletişim içinde olacağız. Beden dilimizi hissedemeyeceğiz. Birbirimizle suni empatiler kuracağız kameralar sayesinde.

2021 hepimize iyi gelir hissiyle hayaller kurarken, küçücük dünyamızda yaşadığımız tüm olumsuzlukları sonlandırmak hiç de zor değil. Denir ya evrene güzel mesajlar yollayalım diye belki de olur, evet olur istersek olur.  Hadi hemen düşünün. Bu bütün yaşadıklarımızı bitirmek o kadar ucuz ve sorunsuz. Sadece yapacağımız şey empati kurmak, paylaşmak, adaletli olmak, gülmek, eşit davranmak, çıkarsız yaşamak, yardım etmek, doğaya ve tüm canlılara saygı duymak, savaşları sonlandırmak,

Her şeye rağmen umudumu koruyorum.

Herkesin düşlediği sağlıklı bir yıl dilerim.

 

Metin Ceylan


Bu yazı 4554 kişi tarafından okundu.

Metin Ceylan yeni yazılarından önce sen haberdar ol

Her türlü soru ve görüşleriniz için lütfen bizimle iletişime geçiniz. Bu yazı izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz ve değiştirip kullanılamaz.