Balıkesir Ticaret Platformu

Yükleniyor...
Balıkesir Ticaret Platformu

Yeni Normallerle Sağlıklı Bir Yıl Olsun

Zor bir yılı geride bırakıyoruz. Tüm dünyanın aynı anda aynı zorluklarla karşı karşıya kalacağını, hatta çaresiz kalacağını ancak filmlerde ve romanlarda olabilecek bir senaryoyu yaşadık.

Bu zorlu süreçte en büyük risk altında olanlar ise sağlık çalışanları oldu.  Onlar fedakârca, yorgunluk nedir bilmeden,  bu süreçte cephenin en önünde bizler için savaştılar. Tüm sağlık çalışanlarına teşekkürü borç biliriz. Dileriz ki hak ettiklerini de alırlar.

Geçen sene hepimiz yılbaşında birçok dileklerle, hedeflerle yıla başlamışızdır. Sonra bir anda neye uğradığımızı şaşırdık bütün dilekler hedefler askıya alındı, tek dileğimiz sağlıklı olmak ve hayatta kalmak oldu. Belki de ilk defa "her şeyin başı sağlık" söylemini tam anlamıyla anladık. Her şeyi sonraya ertelerken hayatımızın bir anda bitiverebileceğinin korkusu aldı hepimizi.  Yeri geldi Covid19'un bize bulaşacağından ziyade, bizim yüzümüzden sevdiklerimize başkalarına bulaşacağından daha çok korktuk. 

Emeklilikte pembe panjurlu ev hayalleri kurarken belki de emeklilik zamanımızı hiç göremeyeceğimizi düşündük. Ömrün 65 yaş ile sınırlandırıldığını gördük. Ev  iş ve trafik arasında mekik dokurken otel gibi kullandığımız evimizde ilk defa bu kadar uzun zaman geçirir olduk. Evinde huzur olanlara ne mutlu, teknolojik yalnızlaşmaya rağmen aile bireyleri birbirine daha çok bağlandı. Ev içinde şiddet gören aile bireyleri için ise bu dönem, belki de cehenneme döndü. Özellikle eğitimde ve bazı iş kollarında "kayıp sene" olan 2020 biterken bütün umutlar, yarım kalmış hayaller 2021'e yüklendi.

Yeni bir yıla girerken hepimiz kendimizce bir sürü hedefler koyarız, daha önce yapmak isteyip de yapamadıklarımız için belki bir kâğıda belki aklımıza listeler yazarız. Yeni yılda, ayda şu kadar kitap bitirilecek, kilo verilecek, sigara bırakılacak, spora başlanacak, ilişkilere yeni yön verilecek... Bu liste uzar gider.  Bir başlangıç için yeni yılın beklenmesinin nedeni ise o yıl içinde yaşanan tüm olumsuzlukların, kötü anıların, kötü giden her şeyin ortadan kalkacağına ve yeni yılda hayallerin gerçekleşeceğine olan inanç ve yeniye yüklenen pozitif enerjidir.   İşte bu yüzden gece saat tam 12.00'yi gösterdiğinde yepyeni bir hayatın başlayacağı umudu yeni bir "ben" yaratma motivasyonu hepimizde aynı heyecanla kendini gösterir. 2020'de ben motivasyonumuz yerini "bize” bıraktı. Hepimiz için çok zor geçen bütün normallerimizin rutinlerimizin alt üst olduğu bir 2020 geçirdik. Hayatımız alt üst oldu. Önceleri hırsları fazla korkuları az idik, şimdi korkuları fazla hırsları az olduk.  Ama yeni normallerimize de bir şekilde alışmak zorunda kaldık, hayat devam ediyor. Mevlana'nın da dediği gibi "nereden biliyorsun hayatının altının üstünden daha iyi olmayacağını?

" Yepyeni bir sınav var önümüzde her şeyden önce hayatta kalma sınavı, hastalığa yakalanmamak, işlerimizi, kazancımızı devam ettirebilmek, sağlıklı kalmak... Kimilerimiz için Ya Sabır, Buna da Şükür, Buraya Kadar dediği bir dönem.

2020'de neler yapabildik, pandemi ile birlikte kendimize verdiğimiz hangi sözlerimizi tutamadık. Olmaz dediğimiz neler oldu, yapamam dediğimiz neleri başardık? Her şeyi kalıbına, normlarına göre yaparken bir anda içine sıkışmış olduğumuz kalıpların dışına çıkıp otel gibi kullandığımız evimizin içine mi sıkıştık, yoksa evimizi cennetimiz mi yaptık? Pandemi bazı konularda değişim sağladı bazı konularda ise dönüşüm sağladı yani kalıcı değişiklikler. Ve bize hayatı ertelememeyi öğretti. "Ölüm yok ya ucunda" değimiz nokta da artık evet ölüm var ucunda diyebileceğimiz duruma geldik.

O zaman bu seneki yeni yıl mesajımız şöyle olsun; her yeni güne kendiniz için, kendi istekleriniz, kendi mutluluğunuz için uyanın. Nasıl bir hayat istediğinize sadece kendiniz karar verin. Eğlenmek için özel bir geceyi beklemeyin, sevdiğiniz insanları aramak için, hediye almak için özel günleri beklemeyin. Her yeni güne yeni bir yıla başlamanın umuduyla, heyecanıyla başlayın. Hayatı ertelemeden her anın kıymetini bilerek yaşayabilelim.

Sağlıklı, neşeli, huzurlu, bol kazançlı, bolluk bereket dolu, sevgi dolu bir yıl dilerim. Mutlu Seneler!


Bu yazı 914 kişi tarafından okundu.

Fügen ÇAPAROĞLU yeni yazılarından önce sen haberdar ol

Her türlü soru ve görüşleriniz için lütfen bizimle iletişime geçiniz. Bu yazı izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz ve değiştirip kullanılamaz.