Balıkesir Ticaret Platformu

Yükleniyor...
Balıkesir Ticaret Platformu

Havva'nın Üç Kızı

"Gözünle görmediğin, kulağınla duymadığın, elinle dokunmadığın ve akla mantığa sığmayan hiçbir şeye asla inanma."

Elif Şafak'ın iddialı romanı, Peri Nalbantoğlu'nun çocukluk anılarını ve uzun zaman önce Oxford'da karıştığı bir skandalı anlatıyor. Peri, günümüzde bir akşam yemeği partisine giderken, İstanbul'da sokaklarda bir serseri ile şiddetli bir karşılaşma yaşar. Kaçar ama iki üniversite arkadaşı Şirin ve Mona ile birlikte çantasından çıkan bir fotoğrafı mücadele sırasında çantasından düşmesi onu anılarına götürür. Canlı ve popüler bir öğrenci olan Şirin'le tanıştığı Oxford'daki günlerini düşünmeye başlar. Peri, Tanrı hakkında bir seminer veren Şirin'in sevgili akıl hocası Profesör Anthony Azur'dan ders almaya karar verir. Azur, öğrencileri ve meslektaşları arasında sevgi, nefret ve takıntıya ilham verir ve Peri kısa süre sonra ona aşık olur ve sonunda onunla arkadaşları arasında bir sürtüşmeye neden olur.

Romanın Tanrı'nın doğası hakkındaki tartışması, çeşitli karakterler aracılığıyla karşıt bakış açıları sunar: Şirin, Peri'nin babası gibi, ateist olurken, Peri'nin oda arkadaşı Mona da Peri'nin annesinden farklı bir feminist tonda Müslüman bağlılığı vardır ve seminerdeki çeşitli öğrenciler görüşlerini Azur ile birlikte dile getirir. Azur'un sınıfındaki yeni uyanmış kolej çocuklarından gelen bildiriler bazen can sıkıntısına neden olur. Olaylar, şu anki Peri, Şirin ve Azur ile uzlaşmaya çalıştığı ve anlatının kendisi aniden sona erdiği için sol alandan can sıkıcı bir şekilde çıkıyor. Ancak Tanrı'nın doğası hakkındaki tartışmalarla ilgilenen okuyucular bu kitabı ilgi çekici bulacaktır.

Esin İNCE


Bu yazı 223 kişi tarafından okundu.

Esin İnce yeni yazılarından önce sen haberdar ol

Her türlü soru ve görüşleriniz için lütfen bizimle iletişime geçiniz. Bu yazı izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz ve değiştirip kullanılamaz.

Esin İnce - DİĞER YAZILARI

Masumiyet Müzesi
Hayatımın en mutlu anıymış, bilmiyordum.
Yüzüklerin Efendisi
“Ağızdan çıkmış yemin titreyen yüreğe güç verebilir.”
Şimşek Hırsızı
“Gerçekten insanların gördüklerini kendi gerçeklerine uydurmak için yapamayacakları yok.”
Hayvan Çiftliği
“Özgürlüklerini savunmayanların ödedikleri bedel ağırdır.”
Simyacı
“En iyisini sonraya saklamayın. Yarının ne getireceğini bilemezsiniz.”
Küçük Mucizeler Dükkanı
“Dışarı çıkıp dünyayı keşfet. Yüzüne kırışıklıklar dolmadan ya da ölüm kapını çalmadan.”
Ejderha Dövmeli Kız
“İnsan üzeri deri bir kabukla kaplı etten ve kemikten ibaret. Bir kısmı tarih kitaplarına geçer. Bir kısmı da hiç iz bırakmadan ölüp giderler.”
Boleyn Kızı
“Benim için Anne'siz bir dünya düşünülemezdi ama Anne'le ikimize de tek bir dünya yetmezdi.”
Birinci Sınıf Delilik
"Kişi bugün doğru gördüğü konuda cesaretle adım atabilir, çünkü istenen sonucu vermezse yarın o adımı değiştirebilir."
Şeker Portakalı
"Onu içimde öldüreceğim, birini sevmeyi bıraktığında içinde ölmeye başlar."
Jane Eyre
"Ben bir kuş değilim ve hiçbir ağ beni kapana kıstıramaz: Ben kendi bağımsız iradesine sahip, özgür bir bireyim.!"
Shantaram
Herkesin muhakkak birden fazla kez okuduğu, içinde çok sevdiği bölümler olan bir kitabı vardır. Ben de ilk kitap incelememin en sevdiğim kitap olan Shantaram’ın olmasını istedim.Copyright © Balıkesir Ticaret Platformu Telif Hakları MND Ajans'a Aittir.