Balıkesir Ticaret Platformu

Yükleniyor...
Balıkesir Ticaret Platformu

Yüzüklerin Efendisi

“Ağızdan çıkmış yemin titreyen yüreğe güç verebilir.”

Karanlık Lord Sauron, Orta Dünya'yı yönetmeyi planladığı tüm güç halkalarını toplar. Dominion planlarında eksik olan tek şey, Hobbit Bilbo Baggins'in eline geçen hepsini yöneten tek yüzüktür. Shire'deki uykulu bir köyde, genç Frodo Baggins, yaşlı kuzeni Bilbo'nun yüzüğü bakımına emanet ettiği için büyük bir görevle karşı karşıya kalır. Frodo evini terk etmeli ve Orta Dünya'da Doom'un çatlaklarına tehlikeli bir yolculuk yapmalı, orada yüzüğü yok etmeli ve karanlık Lord'u kötü amacında bozmalıdır.

 

İlk olarak 1954'te yayınlandığından beri, Yüzüklerin Efendisi insanların değer verdiği bir kitap olmuştur. Eşsiz sihir ve diğer dünyalılıklarla dolu olan geniş fantezisi, hem genç hem de yaşlıların kalplerine dokunmuştur. Profesör J. R. R. Tolkien tarafından yazılmış ve üç ayrı kitaptan (Yüzük Kardeşliği, iki kule ve Kralın Dönüşü) oluşan Yüzüklerin Efendisi ilk olarak 1954 ve 1955 yılları arasında George, Allen ve Unwin tarafından yayınlandı.

 

Ve muhteşem bir başarı; dostluk, sevgi ve kahramanlık destansı bir hikaye, gelecek tüm fantezi romanlar için kriter belirleyen bir kitap. Tolkien'in açıklayıcı anlatısı, Orta Dünya'yı ve kardeşliğin üstlendiği yolculuğun hayatlarının geri kalanında onlarla birlikte kalacağını mükemmel bir şekilde tasvir ediyor.

 

Bu kadar iyi bir fantastik kitap okurken hissedilebilecek mutluluğu kelimelerle ifade etmek zordur ve hiç okumamış olan herkes bunu yapmak için biraz zaman ayırmalıdır. Tüm zamanların en iyi fantezi kitapları arasında yer alır mı, benim görüşüme göre evet.

 

Yüzüklerin Efendisi'nin etkisi o kadar evrenseldir ki, herkes onu bir amaç için tahsis etmiştir. Sadece çığır açan olduğu için devrimci değil, Yüzüklerin Efendisi zamansızdır, çünkü gerçekten üst düzey bir zihnin ürünüdür. Tolkien, efsane ve hikayenin önemi ve doğanın derin bir takdiri hakkında güçlü fikirlere sahip seçkin bir dilbilimci ve Oxford ölü dil bilginiydi. Onun destanı, yapım aşamasında olan 10 yıl, yüzüğün büyük Savaşını ve Orta Dünya'nın üçüncü çağının kapanmasını, büyünün dünyadan kaybolmaya başladığı ve insanların egemenliğe yükseldiği bir zamanı anlatıyor. Tolkien, bu geçişi muazzam bir beceri ve sevgi ile dikkatlice detaylandırıyor, Yüzüklerin Efendisi'nde evrensel ve her şeyi kapsayan bir masal, haklı olarak kutlanan bir klasik yaratıyor.

Esin İNCE


Bu yazı 198 kişi tarafından okundu.

Esin İnce yeni yazılarından önce sen haberdar ol

Her türlü soru ve görüşleriniz için lütfen bizimle iletişime geçiniz. Bu yazı izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz ve değiştirip kullanılamaz.

Esin İnce - DİĞER YAZILARI

Masumiyet Müzesi
Hayatımın en mutlu anıymış, bilmiyordum.
Havva'nın Üç Kızı
"Gözünle görmediğin, kulağınla duymadığın, elinle dokunmadığın ve akla mantığa sığmayan hiçbir şeye asla inanma."
Şimşek Hırsızı
“Gerçekten insanların gördüklerini kendi gerçeklerine uydurmak için yapamayacakları yok.”
Hayvan Çiftliği
“Özgürlüklerini savunmayanların ödedikleri bedel ağırdır.”
Simyacı
“En iyisini sonraya saklamayın. Yarının ne getireceğini bilemezsiniz.”
Küçük Mucizeler Dükkanı
“Dışarı çıkıp dünyayı keşfet. Yüzüne kırışıklıklar dolmadan ya da ölüm kapını çalmadan.”
Ejderha Dövmeli Kız
“İnsan üzeri deri bir kabukla kaplı etten ve kemikten ibaret. Bir kısmı tarih kitaplarına geçer. Bir kısmı da hiç iz bırakmadan ölüp giderler.”
Boleyn Kızı
“Benim için Anne'siz bir dünya düşünülemezdi ama Anne'le ikimize de tek bir dünya yetmezdi.”
Birinci Sınıf Delilik
"Kişi bugün doğru gördüğü konuda cesaretle adım atabilir, çünkü istenen sonucu vermezse yarın o adımı değiştirebilir."
Şeker Portakalı
"Onu içimde öldüreceğim, birini sevmeyi bıraktığında içinde ölmeye başlar."
Jane Eyre
"Ben bir kuş değilim ve hiçbir ağ beni kapana kıstıramaz: Ben kendi bağımsız iradesine sahip, özgür bir bireyim.!"
Shantaram
Herkesin muhakkak birden fazla kez okuduğu, içinde çok sevdiği bölümler olan bir kitabı vardır. Ben de ilk kitap incelememin en sevdiğim kitap olan Shantaram’ın olmasını istedim.Copyright © Balıkesir Ticaret Platformu Telif Hakları MND Ajans'a Aittir.