Balıkesir Ticaret Platformu

Yükleniyor...
Balıkesir Ticaret Platformu

Hayvan Çiftliği

“Özgürlüklerini savunmayanların ödedikleri bedel ağırdır.”

George Orwell'in Hayvan Çiftliği ilk olarak 1945'te yayınlandı ve önümüzdeki yıl yetmişinci doğum gününü kutlayacak. Bu neslin okuyucuları için geçerli olup olmadığı hala keskin bir tartışma alanıdır. Birleşik Krallık İngiliz Edebiyatı müfredatının bir parçası olarak yer alıyor olması bu görüşe daha fazla güven katacaktır. Romanı tekrar tekrar okumuşumdur, temalarını ve mesajlarını yetmiş yıl önce olması gerektiği kadar güçlü, dokunaklı ve alakalı bulduğumu söyleyebilirim.

George Orwell Büyük Britanya'nın en ünlü yazarlarından biriydi ve hâlâ öyledir ve ona ilk kez dünya çapında saygı kazandıran Hayvan Çiftliği ve distopik kabus 1949idi. Hayvan Çiftliği, hayvanların çiftçinin arazisini ele geçirmeye karar verdiği ve birleşik işçilerinin faydalarını toplayan bir kooperatif kurduğu bir çiftlik avlusunda yer almaktadır. Ancak bazı hayvanlar ödüllerden diğerlerine göre daha büyük bir pay alır ve hayvanlar sözde ütopyalarını sorgulamaya başlar. Yavaş yavaş, kurallar gizemli bir şekilde değişmeye başlıyor ve domuzlar yavaş yavaş güç kazanıyor gibi görünüyor, bu da hayvanların ilk başta hangi toplum için çabaladıklarını ve yeni buldukları özgürlüklerinin sahip oldukları kadar özgür olup olmadığını sorgulamasına neden oluyor.

Hayvan Çiftliği, tüm zamanların en büyük sosyo-politik eserlerinden biridir, ancak okuyucunun Lenin, Marx, Troçki veya Stalin'e yapılan imalardan hiçbirini almasına veya anlamasına gerek yoktur, çünkü hikaye gibi basit, etkileyici ve aydınlatıcı benzetme aslında insanlığı en iyi ve en kötü halini açıkça gösteren bir hikaye. Benim için kıskançlık, açgözlülük, tembellik ve korkudan doğan zalimlik her insanın içindeki şeytanları vurguluyor.

Benzetme, teoride komünizmin bu kadar kolay bir şekilde totalitarizmin tekrar tekrar kanıtladığı kabusa dönüşebileceğini başarılı bir şekilde göstermektedir. Üzerine çok ciddi temalar inşa edebileceğim mükemmel bir çerçeve sağlamak için hayvanlar aleminde her zaman antropomorfizmi bulmuşumdur. Ve nedense ihanete uğrayan sadık bir at, edebiyattaki en trajik ve sempatik figürlerden biri haline gelebilir.

 Hayvan Çiftliği, acı ve tarihten gelen bir uyarıdır. Bunlardan biri elbette görmezden gelinecek, çünkü insanların üstün olduğu şey bu, geçmişin hatalarını ve yanlış yargılarını tekrarlıyor. Baştan sona okumak sadece 2-3 saat alacak, herkesin okuyabileceği ve okuması gereken bir kitap.


Bu yazı 111 kişi tarafından okundu.

Esin İnce yeni yazılarından önce sen haberdar ol

Her türlü soru ve görüşleriniz için lütfen bizimle iletişime geçiniz. Bu yazı izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz ve değiştirip kullanılamaz.

Copyright © Balıkesir Ticaret Platformu Telif Hakları MND Ajans'a Aittir.