Balıkesir Ticaret Platformu

Yükleniyor...
Balıkesir Ticaret Platformu

Soyut-Soyutlama Resim

Adamın biri Picasso’ya alaycı bir şekilde şöyle der : “Renkleri birbirine karıştırmaktan ve iç içe geçmiş çizgiler yapmaktan başka resim yeteneğiniz yok gibi.”

Picasso bunun üzerine fırçasını alır ve yere bir buğday tanesi çizer. O kadar gerçekçi olur ki, bir tavuk gelir ve buğdayı gagalamaya başlar.

Adam şaşkına dönmüş. Picasso'ya “Bu kadar harika resimler yapabiliyorken neden böyle garip resimler yapmakla ısrar ediyorsun?”

Picasso yanıtlar: “Çünkü ben resimlerimi tavuklara yapmıyorum.”

Fakülteye yeni başlamıştım, resim sanatı, hatta sanat hakkında da çok bilgim yok. Soyut resim ve soyutlama resimler; resim yapmayı pek beceremeyenler tarafından tercih ediyor zannediyordum. Kolaya kaçmak yani.

Okulun resim atölyelerini geziyorum. Çok değerli hocamız Cuma Ocaklı'nın atölyesine girdim, hocamız kocaman bir tuvalin karşısına geçmiş, dikkatli bir şekilde resme uzun uzun bakıp, sonra elindeki fırçayla ufak bir dokunuş yaptı. Bu noktayı koyduktan sonra, rahatladığı yüzünden anlaşılıyordu. Tuvalin arkası bana dönüktü resmi çok merak ettim, hocanın dikkatini dağıtmadan yavaşça dolaştım resme şöyle bir baktım, renkler birbirine geçmiş, boyalar krema gibi sürülmüş, figürler eriyor gibi.” Resme o beneği eklese ne olur eklemese ne olur, zaten boyalar, biçimler gezinip durmuş” diye yorum yaptım kendi kendime. Doğrusu resme de pek anlam verememiştim. Daha sonra eserlerini en çok beğendiğim sanatçılardan biri olmuştu Cuma Ocaklı, saygı ve rahmetle anıyorum kendisini. O beneğin ne kadar yerinde ve önemli olduğunu daha sonraki yıllarda anladım.

Matematikten anlamıyorsunuz veya çok az anlıyorsunuz, karşınıza çok karışık bir matematik formülü çıktı. “Böyle bir formülü kabul etmiyorum, saçma.” diyebilir misiniz? Picasso'nun ve diğer soyut veya soyutlama sanatla uğraşan sanatçıların yaşadığı sıkıntı da budur.

Soyut resimde, doğada veya çevremizde gördüğümüz varlıkları göremezsiniz, renk ve biçimlerden oluşur. Soyutlamada ise doğada ve çevrenizde gördüğünüz nesne veya varlıkları görürsünüz veya fark edersiniz ancak biçimleriyle oynandığını anlarsınız.

Bu tür resimleri yapabilmek için görsel doygunluğun oluşması, teknik ve akademik eğitimin tamamlanması ve çok çalışılması gereklidir. Anlamak için de görsel doygunluğun olması, bunun için de resim sanatındaki eserlerin incelenmesi bol bol nitelikli sergilerin izlenmesi, yüzlerce belki binlerce resmin süzgecinizden geçmesi demektir. İşte o zaman, resimdeki bir çizginin, beneğin, küçük bir rengin tam yerinde olduğunu anlarsınız.

Resim sanatını tam özümsemeyip, akademik eğitim almadan amatör, soyut veya soyutlama resim yapmaya çalışanlar veya yaptığını zannedenler var mıdır?  Evet, çok var. Amatörce resim yapmak isteyen sanatseverler kendini zorlamak yerine, natürmort bir kompozisyon hazırlasa, bir manzarayı gözlemlese, o da olmadı fotoğraf çekse, bu kompozisyona bakarak çizse boyasa, güzel ürünler çıkacağına inanıyorum.

Mehmet Zeber


Bu yazı 400 kişi tarafından okundu.

Mehmet Zeber yeni yazılarından önce sen haberdar ol

Her türlü soru ve görüşleriniz için lütfen bizimle iletişime geçiniz. Bu yazı izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz ve değiştirip kullanılamaz.