Balıkesir Ticaret Platformu

Yükleniyor...
Balıkesir Ticaret Platformu

Simyacı

“En iyisini sonraya saklamayın. Yarının ne getireceğini bilemezsiniz.”

Onlar için hazır olduğumuzda bize gelen kitaplar vardır. Paulo Coelho'nun Simyacı eseri de kitaplardan biri. Birçoğu evrenin bize işaretler gönderdiğine ve onları fark etmek için algı ve sezgi gerektirdiğine inanıyor. Bununla birlikte, evren mesajını almak isteyen herkese, hatta İspanya'dan basit bir çobana işaretler gönderir. Kahraman Santiago, Mısır piramitlerinin altına gömülü hazineleri hayal ederken, tarlalarda sürüsüne yönelir. Rüya ona daha sık geldiğinde, onu gerçeğe dönüştürmeye karar verir. Sürüsünü terk ederek, kaderini keşfetmek için Cebelitarık Boğazı boyunca yola çıkar. Seyahatleri boyunca Santiago, ona yardım eden çeşitli insanlarla tanışır. Krallığı olmayan bir kral, Santiago'ya kişisel efsanesini gerçekleştirmesi gerektiğini söyler, ruhunuzun gerçeğe dönüştürmeniz için ısrar ettiği ve bunu yapana kadar barışa izin vermeyeceği bir rüya. Çingene bir kadın hayalinin peşinden gitmesini öğütler. Santiago ayrıca, kişisel efsanesini asla fark etmeyecek bir kristal tüccarla tanışır ve bu nedenle Santiago'yu takip etmeye iter. Santiago, kitaplarında o kadar emilen bir İngilizle tanışır ki, ruhunun gerçek hayallerini asla keşfedemez ve Santiago'nun sevmeye mahkum olduğu çöl kadını. Son olarak, vahaya bir karavanla seyahat ederken, Santiago'nun dünyanın ruhunu keşfetmesine yardımcı olan büyük Simyacıyla tanışır, evrendeki tüm unsurların gerçeği, her şeyi dengeye getirir.

Tutkulu, manevi ve dokunaklı, “Simyacı” bizi evrenin işaretlerini okumaya, yaşamın akışına devam etmeye ve kişisel Efsanelerimizi keşfetmeye ve gerçekleştirmeye teşvik eder. Evren, kralın Santiago'ya anlattığı gibi, “acemi şansı” olarak bilinen şeyle başlayan kişisel Efsanelerimize ulaşmamızı istiyor. Bununla birlikte, dayanıklılığımızı test etmek için zorluklar da ortaya çıkacaktır. O zaman ders şu ki, kişisel Efsanelerimizi korkusuzca ve kararlı bir şekilde takip edersek, evren bize yardım etmek için komplo kuracak ama bizi de test edecek.

Yolculuğunun sonunda Santiago, kişisel efsanesi hakkında yeni bir gerçeği öğrenir ve etrafındaki dünyaya yeni bir bakış açısı geliştirir.  Güney İspanya'nın gelişen çayırlarından çöl vahasına ve son olarak Mısır'ın büyük piramitlerine kadar, Simyacı'nın bizi götürdüğü yolculuk hayal edebileceğimizden daha fazlasıdır. Coelho'nun kitabı hem ilham verici hem de alçakgönüllü olan kendimizden çok daha büyük bir şeye ait olduğumuzu hissettiriyor.

Esin İnce


Bu yazı 127 kişi tarafından okundu.

Esin İnce yeni yazılarından önce sen haberdar ol

Her türlü soru ve görüşleriniz için lütfen bizimle iletişime geçiniz. Bu yazı izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz ve değiştirip kullanılamaz.

Esin İnce - DİĞER YAZILARI

Masumiyet Müzesi
Hayatımın en mutlu anıymış, bilmiyordum.
Havva'nın Üç Kızı
"Gözünle görmediğin, kulağınla duymadığın, elinle dokunmadığın ve akla mantığa sığmayan hiçbir şeye asla inanma."
Yüzüklerin Efendisi
“Ağızdan çıkmış yemin titreyen yüreğe güç verebilir.”
Şimşek Hırsızı
“Gerçekten insanların gördüklerini kendi gerçeklerine uydurmak için yapamayacakları yok.”
Hayvan Çiftliği
“Özgürlüklerini savunmayanların ödedikleri bedel ağırdır.”
Küçük Mucizeler Dükkanı
“Dışarı çıkıp dünyayı keşfet. Yüzüne kırışıklıklar dolmadan ya da ölüm kapını çalmadan.”
Ejderha Dövmeli Kız
“İnsan üzeri deri bir kabukla kaplı etten ve kemikten ibaret. Bir kısmı tarih kitaplarına geçer. Bir kısmı da hiç iz bırakmadan ölüp giderler.”
Boleyn Kızı
“Benim için Anne'siz bir dünya düşünülemezdi ama Anne'le ikimize de tek bir dünya yetmezdi.”
Birinci Sınıf Delilik
"Kişi bugün doğru gördüğü konuda cesaretle adım atabilir, çünkü istenen sonucu vermezse yarın o adımı değiştirebilir."
Şeker Portakalı
"Onu içimde öldüreceğim, birini sevmeyi bıraktığında içinde ölmeye başlar."
Jane Eyre
"Ben bir kuş değilim ve hiçbir ağ beni kapana kıstıramaz: Ben kendi bağımsız iradesine sahip, özgür bir bireyim.!"
Shantaram
Herkesin muhakkak birden fazla kez okuduğu, içinde çok sevdiği bölümler olan bir kitabı vardır. Ben de ilk kitap incelememin en sevdiğim kitap olan Shantaram’ın olmasını istedim.Copyright © Balıkesir Ticaret Platformu Telif Hakları MND Ajans'a Aittir.