Balıkesir Ticaret Platformu

Yükleniyor...
Balıkesir Ticaret Platformu

Yol Arkadaşım Olur musun?

Sizi iyilik yapmaya davet ediyorum! 8 Kasım'da İstanbul Maratonunda iyilik peşinde koşuyorum sen de benim yol arkadaşım olur musun?

Sağlıklı yaşam için spor. Hepimizin de çok iyi bildiği gibi sağlıklı yaşamak, zinde kalmak için sporun herhangi bir dalını hayatımızda tutmamız gerekmektedir. En kolay en maliyetsiz spor olan yürüyüş – koşu ise tüm vücudumuzun aktif olarak çalıştırır. Doktorların da söylediği gibi kolesterol değerleri olan LDL -HDL karneleriniz her gün düzenli yapacağınız en az 20dk. lık koşu-tempolu yürüyüşle daha iyi hale gelecektir.

Yıllar önce bir cumartesi sabahı o sıcacık yataktan zorla çıkıp en yakın parkta başladığım koşular şimdilerde benim için tutku haline geldi.  Koşarken özgürleştiğim, içimin mutlulukla dolması, sadece o an'a odaklanmanın verdiği tatmin bir yana, bir gün bir arkadaşımın "boşa koşma iyilik peşinde koş" demesiyle koşularım daha da anlamlı hale geldi. Artık "İyilik Peşinde Koşuyorum!

Dünyada çok yaygın olan "Charity Run" yani "Yardımseverlik Koşusu" yani bir amaç uğruna sponsor geliri toplum yararına yapılan koşudur. Bu şekilde Adım Adım Oluşumu ile tanıştım. Adım Adım, Mart 2008'te, yurtdışında 'Charity Run' olarak bilinen kollektif yardımseverlik koşusunu Türkiye'de tanıtmak ve yaygınlaştırmak için kurulan ilk sivil toplum oluşumudur. Adım Adım Oluşumu, başta koşu olmak üzere yüzme, bisiklet, dağcılık gibi dayanıklılık gerektiren sporlar aracılığıyla ülkemizin önemli sosyal sorumluluk projelerine maddi kaynak ve tanıtım desteği sağlamaktadır.

Adım Adım Oluşumu, yardımseverlik koşusu yapmak isteyen sivil toplum kuruluşlarını ve gönüllüleri bir araya getiren platformlar kurar, yönetir ve geliştirir. 2020 Eylül ayı itibariyle 85 bin+ gönüllü koşucusu ve 695 bin+ bağışçı aracılığıyla bünyesinde yer alan STK'lara aktarılan kaynak 77 milyon+ TL'ye ulaşmıştır.

Adım Adım gönüllü koşuculara ve sivil toplum kuruluşlarına yardımseverlik konusunun ne olduğunu, nasıl yapıldığını anlatır ve yapmaları için motive eder. Adım Adım sadece gönüllülerden oluşur, hiç bir tüzel kişiliği yoktur. Gönüllülerin hiç bir maddi beklentisi yoktur. Adım Adım ilk günden bu yana Adım Adım'ın ve gönüllülerinin üzerinden para geçmeyecek şekilde yapılanmıştır. Adım Adım Oluşumu, kişilerden veya kurumlardan, doğrudan elden veya banka hesabına yatırılmak suretiyle para almamaktadır. Bağışlarınızı, desteklenen Sivil Toplum Kuruluşu'nun banka hesabına yatırıyorsunuz.

TOFD için iyilik peşinde koşuyorum!

Bu bağlamda ben de bu (Sosyal Toplum Kuruluşu) STK'lardan TOFD'yi seçtim.  Sağlıkla ilgili STK'lar en az eğitimle ilgili STK'lar kadar çok etkilemektedir beni. Pandemi döneminde bunu çok iyi anladığımızı ve yaşadığımızı biliyorum. Her şeyin başı sağlık dediğimizde bu artık öylesine söylenmiş boş bir cümle değil. Hepimiz  her şeyden önce sağlığımızın çok çok önemli olduğunun farkına vardık. TOFD; Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği, omurilik felçli bireyler başta olmak üzere tüm ortopedik engelli bireylerin tıbbi, mesleki, ekonomik ve sosyal sorunlarının çözümlerine yönelik ulusal ve uluslararası alanlarda çalışmalar yapmaktadır. 

Derneğin birincil hedefi, yeni oluşabilecek kalıcı sakatlıkların önlenmesini ve toplumun bu alanda bilgilenmesini sağlamaktır.

"YOL ARKADAŞIM OLUR MUSUN?"

Proje, ortopedik engelli bireylerin özgürce hareket edebilmeleri amacıyla oluşturulmuştur. Ortopedik engelli bireylerin, başkalarına bağımlı olmadan, hayatını kendisinin yürütebilmesinin ön koşulu akülü tekerlekli sandalyeye sahip olmasıdır.

Ben de yaşanan olumsuzluklardan şikâyetçi olmak yerine, elimden geldiğince sorunu çözmeye çalışanları desteklemeyi, adımlarımla tanıdıklarımı harekete geçirmeyi tercih ediyorum. Biliyorum ki bir konudaki farkındalık arttıkça, çözüm de o kadar kolaylaşacak.

İşte bu nedenle, 8 Kasım 2020 günü İstanbul M-2020-TOFD-Yol Arkadaşım Olur musun? Projesi için İyilik Peşinde Koşarak, adımlarıma anlam katacağım. Pandemi sebebiyle köprüde sadece 42 km maraton koşanlar olacak. 21-15-10-5K koşan bizler evimiz çevresindeki parkurlarda sanal ölçüm uygulamalarıyla hedeflerimizi tamamlayacağız. Ben de 10K koşu ile bu projenin bir parçasıyım. Koşumu desteklersen beni çok mutlu edersin.

En büyük hedefim farkındalık artırmak. Ve en azından 1 omurilik felçli vatandaşı özgür hayata kavuşturmak.  Bir akülü tekerlekli sandalye fiyatı 4200 TL'dir. Damlaya damlaya göl olur deyip yola çıktım.

Sen de gönlünden ne kadar koparsa -varsay ki kendine bir kahve ısmarladın! ????- bana destek ol.

Bağış yapmak çok kolay!

Kampanya için hazırladığım sayfamda şu anda kaç kişinin beni desteklediğini, hedefime ne kadar yaklaştığımı görebilir ve istersen sen de bağış yapabilirsin.

http://ipk.adimadim.org/kampanya/CC66270

Sağlıkla ve seygiyle kalın

Fügen


Bu yazı 66 kişi tarafından okundu.

Fügen ÇAPAROĞLU yeni yazılarından önce sen haberdar ol

Her türlü soru ve görüşleriniz için lütfen bizimle iletişime geçiniz. Bu yazı izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz ve değiştirip kullanılamaz.

Copyright © Balıkesir Ticaret Platformu Telif Hakları MND Ajans'a Aittir.