Balıkesir Ticaret Platformu

Yükleniyor...
Balıkesir Ticaret Platformu

Ejderha Dövmeli Kız

“İnsan üzeri deri bir kabukla kaplı etten ve kemikten ibaret. Bir kısmı tarih kitaplarına geçer. Bir kısmı da hiç iz bırakmadan ölüp giderler.”

Ejderha Dövmeli Kız, öncelikle İsveç'teki kadın düşmanlığına dayanıyor hem de cinsiyetçilik, tecavüz, cinayet ve aklınıza gelebilecek diğer iğrenç eylemleri barındırarak. Bu ana tema, finansal suç ve gazetecilik ve basit bir cinayet gizemi tarafından destekleniyor. Hikaye, oldukça düzgün, küçük bir yayda bir araya gelen birçok yolu takip ediyor. Terbiyeli gerilim unsurlarına ve iyi bir gerilim havası da verilmiş. Hatta bazı anormal psikolojileri de içinde barındırıyor. Sonuç olarak, bir hikaye olarak, türün bir kitabından beklendiği gibi oldukça iyi ve sert vurucu olduğunu söyleyebiliriz.

Ana şeylerden biri, kitabın yaklaşık %25'inin kitabın ana karakterinin gerçekten ilgi odağı haline gelmeden önce geçmesidir. O zamana kadar ana karakter, arka planda kalıyor, hikayesi ara sıra hayatını kapsıyor, küçük bir şekilde etkisi olacağını düşündüğünüz ikincil bir karakter gibi. Ancak gerçek şu ki, hikayenin gelişmesinde oynayacağı muazzam bir role sahiptir ve bu yüzden hikayenin odak noktası yapmak için bu kadar geç kalınmaması gerektiğini düşünüyorum. Yine de kitabın hazmetmesi en zor kısmı ani geçişiydi. Kitap, temasına sadık kalarak, canlı ama neredeyse sıradan ayrıntıların rahatsız edici kontrastında hayal edebileceğiniz en korkunç tecavüzleri ve zulmü anlatıyor. Sonra, tamamen başka bir karakter tarafından deneyimlendiği şekliyle rızaya dayalı ve gündelik ilişki sahnelerine geçiyor. Bu keskin değişimler okurken biraz zihninizi yorabilir.

Sonunda, farkına bile varmadan Lisbeth Salander'ı gerçekten sevmeye başlıyorsunuz. Onun hissettiklerini de hissetmeye başlayacaksınız. Ve kitapla ilgili beni rahatsız eden pek çok şey olmasına rağmen, Sadece Lisbeth'e ne olduğunu bilmek için serinin diğer kitaplarının da okunmaya değer olduğunu düşünüyorum.

Esin İNCE


Bu yazı 160 kişi tarafından okundu.

Esin İnce yeni yazılarından önce sen haberdar ol

Her türlü soru ve görüşleriniz için lütfen bizimle iletişime geçiniz. Bu yazı izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz ve değiştirip kullanılamaz.

Esin İnce - DİĞER YAZILARI

Masumiyet Müzesi
Hayatımın en mutlu anıymış, bilmiyordum.
Havva'nın Üç Kızı
"Gözünle görmediğin, kulağınla duymadığın, elinle dokunmadığın ve akla mantığa sığmayan hiçbir şeye asla inanma."
Yüzüklerin Efendisi
“Ağızdan çıkmış yemin titreyen yüreğe güç verebilir.”
Şimşek Hırsızı
“Gerçekten insanların gördüklerini kendi gerçeklerine uydurmak için yapamayacakları yok.”
Hayvan Çiftliği
“Özgürlüklerini savunmayanların ödedikleri bedel ağırdır.”
Simyacı
“En iyisini sonraya saklamayın. Yarının ne getireceğini bilemezsiniz.”
Küçük Mucizeler Dükkanı
“Dışarı çıkıp dünyayı keşfet. Yüzüne kırışıklıklar dolmadan ya da ölüm kapını çalmadan.”
Boleyn Kızı
“Benim için Anne'siz bir dünya düşünülemezdi ama Anne'le ikimize de tek bir dünya yetmezdi.”
Birinci Sınıf Delilik
"Kişi bugün doğru gördüğü konuda cesaretle adım atabilir, çünkü istenen sonucu vermezse yarın o adımı değiştirebilir."
Şeker Portakalı
"Onu içimde öldüreceğim, birini sevmeyi bıraktığında içinde ölmeye başlar."
Jane Eyre
"Ben bir kuş değilim ve hiçbir ağ beni kapana kıstıramaz: Ben kendi bağımsız iradesine sahip, özgür bir bireyim.!"
Shantaram
Herkesin muhakkak birden fazla kez okuduğu, içinde çok sevdiği bölümler olan bir kitabı vardır. Ben de ilk kitap incelememin en sevdiğim kitap olan Shantaram’ın olmasını istedim.Copyright © Balıkesir Ticaret Platformu Telif Hakları MND Ajans'a Aittir.