Balıkesir Ticaret Platformu

Yükleniyor...
Balıkesir Ticaret Platformu

Birinci Sınıf Delilik

"Kişi bugün doğru gördüğü konuda cesaretle adım atabilir, çünkü istenen sonucu vermezse yarın o adımı değiştirebilir."

Ghaemi, en iyi kriz liderlerinin ise aşağı yukarı deli olduklarına ve başarısız liderlerin zihinsel olarak sağlıklı olduğuna inanıyordu. Pek çok büyük lider, çoğunlukla şiddetli depresyon ile birlikte akıl hastasıydı. Bu tamamen tartışmalı bir ifade değildi. Tarihçiler tarafından genel olarak Abraham Lincoln'ün ve Winston Churchill'in şiddetli depresyonu olduğu kabul ederdi. İkisi de zaman zaman intihara meyilliydi. Diğer bazı şahsiyetler daha az bilinir, ancak belgesel kanıtlar nispeten güçlüdür: General William Sherman, deli olduğu endişesi nedeniyle komutanlığından çıkarıldı. Geçmişe bakıldığında, paranoyak sanrılar ile manik bir dönem geçirmiş gibi göründü; ayrıca hayatı boyunca, ara sıra intihar düşünceleri ile birlikte şiddetli depresyon atakları geçirdi. Mahatma Gandhi ve Martin Luther King, ergenlik döneminde intihar girişiminde bulundu ve her birinin yaşamları boyunca en az iki şiddetli depresif dönem geçirdi.

Akıl sağlığı sorunları en iyi şekilde değerlendirilmez. Son yıllarda kaydedilen ilerlemeye rağmen, belirli bir damgalama hala onları çevreliyor. Bu, psikiyatrik hastalıklarla ilgili deneyimleri olan kişilerin genellikle konuşmaya isteksiz olduğu anlamına gelir. Bu talihsiz bir durum ve Nassir Ghaemi söz konusu olduğunda işler böyle olmak zorunda değildi. Geçmişe bakarsak, dünyanın en büyük liderlerinin çoğunun zihinsel sağlık sorunları olduğunu görebiliriz. Bu eğilimi kabul edip yükseltirsek, psikiyatrik hastalığın olumlu sonuçlarını kutlamanın bir yolunu bulabiliriz. Geçmişte bu tabu, en “normal” görünen temsilcileri ve liderleri desteklemeyi tercih ettiğimiz anlamına geliyordu. Ancak, örneğin depresyon veya bipolar bozukluğa sahip olmak, ofiste görev yaparken bir avantaj olabilir.

Bu kitap özetinde göreceğiniz gibi, dünya tarihindeki en etkili liderlerden bazıları kişisel olarak ruh sağlığı sorunları yaşadı. Bu liderlerin davranışlarına bakarak, akıl sağlığı ile siyasi liderlik arasındaki ilişkiye biraz ışık tutabilir ve bu konuyla ilgili köklü önyargılarımıza meydan okuyabiliriz. Akıl hastalığı utanılacak bir şey değildir. Akıl hastalığıyla yaşamanın hem etkilenenler hem de sevdikleri için zor, yorucu ve üzücü olabileceği doğru olsa da artıları da var. Tarih bize, en büyük dünya liderlerinden bazılarının akıl sağlığı sorunları geçmişlerinden dolayı etkili ve benzersiz olduklarını gösteriyor. Onları başarılı kılan ise tam olarak toplumun "yanlış" olarak kabul ettiği şeydi.

 

Esin İNCE


Bu yazı 226 kişi tarafından okundu.

Esin İnce yeni yazılarından önce sen haberdar ol

Her türlü soru ve görüşleriniz için lütfen bizimle iletişime geçiniz. Bu yazı izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz ve değiştirip kullanılamaz.

Esin İnce - DİĞER YAZILARI

Masumiyet Müzesi
Hayatımın en mutlu anıymış, bilmiyordum.
Havva'nın Üç Kızı
"Gözünle görmediğin, kulağınla duymadığın, elinle dokunmadığın ve akla mantığa sığmayan hiçbir şeye asla inanma."
Yüzüklerin Efendisi
“Ağızdan çıkmış yemin titreyen yüreğe güç verebilir.”
Şimşek Hırsızı
“Gerçekten insanların gördüklerini kendi gerçeklerine uydurmak için yapamayacakları yok.”
Hayvan Çiftliği
“Özgürlüklerini savunmayanların ödedikleri bedel ağırdır.”
Simyacı
“En iyisini sonraya saklamayın. Yarının ne getireceğini bilemezsiniz.”
Küçük Mucizeler Dükkanı
“Dışarı çıkıp dünyayı keşfet. Yüzüne kırışıklıklar dolmadan ya da ölüm kapını çalmadan.”
Ejderha Dövmeli Kız
“İnsan üzeri deri bir kabukla kaplı etten ve kemikten ibaret. Bir kısmı tarih kitaplarına geçer. Bir kısmı da hiç iz bırakmadan ölüp giderler.”
Boleyn Kızı
“Benim için Anne'siz bir dünya düşünülemezdi ama Anne'le ikimize de tek bir dünya yetmezdi.”
Şeker Portakalı
"Onu içimde öldüreceğim, birini sevmeyi bıraktığında içinde ölmeye başlar."
Jane Eyre
"Ben bir kuş değilim ve hiçbir ağ beni kapana kıstıramaz: Ben kendi bağımsız iradesine sahip, özgür bir bireyim.!"
Shantaram
Herkesin muhakkak birden fazla kez okuduğu, içinde çok sevdiği bölümler olan bir kitabı vardır. Ben de ilk kitap incelememin en sevdiğim kitap olan Shantaram’ın olmasını istedim.Copyright © Balıkesir Ticaret Platformu Telif Hakları MND Ajans'a Aittir.