Balıkesir Ticaret Platformu

Yükleniyor...
Balıkesir Ticaret Platformu

Yaz Gibi Olmalı İnsan

Yaz gibi olmak. Yaz gibi yaşamak. Hayatımızı yaza döndürmek. Biraz zorlayalım hayal gücümüzü birlikte. İnsan da böyle olamaz mı sizce? İsterse olur hatta olmalı da.

Sonbaharın ortalarında Eylül'de yeni bitmişken, benim gibi bir yaz havası arayışına girenlerden misiniz sizde? Ben şimdiden yazı özledim bile. Ama yazı başka bir açıdan bakıp görmek ve onu hayatımıza işlemek diye bir şey var aslında. Yaz gibi olmak. Yaz gibi yaşamak. Hayatımızı yaza döndürmek. Biraz zorlayalım hayal gücümüzü birlikte.

Yaz denilince akla ilk gelen şeyleri canlandıralım gözümüzde. Sımsıcak bir güneş, kızgın kumlar, masmavi bir deniz, gece mehtap, ona eşlik eden hafif bir yaz rüzgarı... Huzur dolu ve eğlenceli bir mevsim değil mi? İnsan da böyle olamaz mı sizce? İsterse olur hatta olmalı da. 

Güneş kadar parlak, çevresini aydınlatan ve sevgisiyle sımsıcak bir kucak olabilir bir insan. Kızgın kumlar kadar yakan, yollarda yürürken edindiği tecrübeleriyle kendine veya bir başkasına yol gösterici olabilir mesela. Gecenin karanlığında denize düşen bir ay ışığı kadar huzur verebilir insana varlığıyla. Sevgisini, bilgisini, dostluğunu, yoldaşlığını hafif bir rüzgâr gibi fısıldayabilir bir başkasının hayatına. Ve sonsuz bir güç verebilir bir insana masmavi bir deniz gibi. Zor değil. Aslında çok da basit bir formülü var; gördüğünü yaşamak.

Biz insanların çoğu sadece görüyoruz. Görmek tabi ki çok önemli. Ama onu yaşamak ayrı bir meziyet. Gördüklerimizi, yaşadıklarımızı tüm benliğimizle hissetmek kendi iç dünyamızda irdelemek, ince bir süzgeçten geçirmek ve onu hayatımıza ilmek ilmek işlemek gerek. Bunu tam anlamıyla yaptığımızda aslında hayatımızın huzur dolu olduğunu anlayabiliriz. Aslında yaşanılan her şeyin bir sebebi olduğunu ve bu sebeplerin bize hayatın eğlencesi olduğunu idrak edebiliriz. Tüm geçilen sınavların sonun da iyi ya da kötü sonuçlarla edindiğimiz tecrübelerin bizlere yol gösteren olduğunu, ruhumuza ve karakterimize yön veren olduğunu çözebiliriz. Tıpkı bir YAZ gibi. Aslında ne kadar da insan hayatını anlatan bir mevsim değil mi? Bence Yaz ile çok benzeşiyoruz. Önümüzdeki YAZ'ı yaşarken bu yazımı hatırlamanızı, birde bu açıdan görüp YAZ'ı yaşamanızı ve hayatınıza YAZ gibi devam etmenizi diliyorum.


Yaz gibi olun…


Bu yazı 8426 kişi tarafından okundu.

Kübra İkiz yeni yazılarından önce sen haberdar ol

Her türlü soru ve görüşleriniz için lütfen bizimle iletişime geçiniz. Bu yazı izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz ve değiştirip kullanılamaz.