Balıkesir Ticaret Platformu

Yükleniyor...
Balıkesir Ticaret Platformu

Kimilerinin favorisi, kimilerinin de aradığını bulamadığı Çilekeş albümü ‘’Katil Dans’’

Bu hafta gündemimizde self-destruct kavramına kurban gitmiş güzide gubumuz Çilekeş’in Katil Dans albümü var. İlk albümle büyük beğeni ve övgüler almış grubun müzik dünyasını arafta bırakan albümü...

Öncelikle nedir bu albümün olayı onu ele alalım. Bu albüm ilk albüm Y.O.K'daki Çilekeşin gitar sound'undan sözlere ve rifflere kadar progresifleşmiş hali diyebiliriz. İlk albümde hakim olan melankoli hava yerini bir şeylerin farkında olan ve bu farkında olduğu şeylerden rahatsız olup sonuna kadar haykıran bir havaya bırakmış. Enstrümantal olarak da bir güncelleme görüyoruz. Gitarlarda ilk albüm gibi bol distortion kullanılmamış. Onun yerine daha çiğ ama hafif kirli bir gitar tonu ve Ali Güçlü Şimşek'in nefis efekt kullanımı. Cumhur Avcil davul tekniğini baya geliştirmiş bu albümde.

Yazının başında albümü hor gören bir tayfadan bahsetmiştim. Ne yalan söyleyeyim ilk dinlediğimde ben de bir şey anlamamıştım. Ama sanırım albümün olayı bu, tek dinleyişte kavranabilecek bir albüm değil. Çünkü şarkılarda insanın dikkat etmesi farkına varması gereken o kadar çok faktör var ki...

Hadi başlayalım...


Albüme girişte bizi "
Akrep" karşılıyor. Agresif, gaz bir intro sonrası sözlere giriyoruz. Şarkıda sürekli bir yozlaşmadan ve bu yozlaşmanın mimarı olan "Akrep Beyinliler" ele alınıyor. Ama Görkem şarkının sonunda asla bu zihniyete teslim olmayacağını güzel metaforlarla telkin ediyor. Şarkının gizli kahramanı saksafon Dandadadan'dan tanıdığımız Korhan Futacı tarafından çalınmış.

"Akrep beyinliler
Düşmanlığı dost bilmişler
Ve insanlık
Çıkarların saadeti içinde kavrulmuş
"

"Diril" sanırım şarkının ana teması savaşlar, ve savaşlarda verilen kayıplar. Ama çözümün oyalanmadan birlik olmak gerektiği de vurgulanıyor. Yavaş tempolu başlayan şarkı nakaratta hız kazanıyor.

"Bu ateşle ölenler hayatta kalır
Tek ruh bin beden dirilirler
Nefsine kıyanlar sadece inan
Kendi derdine gömülürler"
 

Şimdi albüme adını veren şarkı "Katildans" şarkısına geçiyoruz. Güzel bir introyla başlayan şarkı ilk notadan bizi içine çekiyor. Bence albümdeki en progresif sayılabilecek şarkılardan diyebiliriz. Şarkı tam bitti sanarken giren "Dökülsün birer birer..." bölümü şarkıya çok ayrı bir dinamiklik katmış. Görkem'in vokaliyle harikalar yarattığı bu bölümde Ali Güçlü de gitarla çok güzel desteklemiş. Ne yazık ki klip versiyonunu kısa kesmek amacıyla bu bölüm kesilmiş (Ah müzik piyasası Ah). Şarkının süresi 10 dakika civarı gözükse de dinleme süresi bu kadar uzun kalmıyor. Çünkü şarkı bittikten sonra derin bir boşluğa düşüyoruz. Sadece Ali Güçlü'nün pedallarla oynaya oynaya çıkarttığı sesleri duyuyoruz. Bence güzel olmuş ama bu kadar uzatılmalı mıydı bilmiyorum. En azından bir "Hidden Track" girebilirdi araya. Şarkıyı dinleyip ‘'Katil olur insan!'' diye bağırmamak zor.

"Bu öfke içimde bir duvar
Yıkılmaz ne yapsan

Güvensiz, paslı dünyanızda
Katil olur insan."

"Her Deniz" şarkısının sözlerini biraz dinlediğimizde grubun şarkıyı Deniz Gezmiş, Mahir Çayan, İbrahim Kaypakkaya anısına ve ülkedeki darbeci zihniyete karşı yazıldığını fark ediyoruz. 2.30'da giren bölüm şarkıdaki favori bölümüm.

"Dalarsan sen her deniz bir yol bulur özgürlüğe
Tüm mezarlar aydın olmuş söylenmiş sana
Aklananlar yüceltilmiş ardında
Bak, güneşler sönmez bulutlar ardında"

Enstrümantal bir parça olan "Kulağakaçan" gerçekten albümün müzikalitesini özetliyor. İsmi de pek bir manidar. Sona doğru güzel hızlanıyor velakin

Ve şimdi grubun müzik piyasasının yozlaşmasına, tekelleşmesine ve sömürüsüne baya sert bir tepki koyduğu "Hit Dalaşı" şarkısı karşılıyor bizi. Bayağı sert bir biçimde direkt olaya giriyorlar. Sözler adeta kılıç gibi, vokaller ve gitarlar öfkeli. Ayriyeten şarkının klibi başlı başına bir olay. Monopoly tarzı bir oyun tahtasına geçiyor bunun yanında piyasa sanatçısı ve gruplarına göndermeler içeriyor. Bahsettiğim Monopoly tahtasında yazan yazılar çok iyi düşünülmüş bir kaçını sıralayayım

-İmzayı at köle ol!

-Albümün korsanı revaçta. Sadece İzle!

-Ekipmanınız çalındı bir bardak soğuk su için.

-Konser gelirinin %50'si plak şirketine...

-Albümünüz yılın albümü seçildi. Siz yine de 5 kare geri gidin.

-Yaz Turnesi iptal 2 tur bekle.

-Müzik kanalları müziğinizi sert, klibinizi karanlık buldu. Aynen devam!

-Y.o.k gibi 10 tane şarkı yap kolay yolu seç.

-Sizin için emo diyorlar gülüp geçin.

-Kendi istediğin müziği yaparken yakalandın 3 tur bekle!

Çilekeş bu şekilde piyasada bir farkındalık oluşturmak istemiş. Ve bu şarkı gerçekten güzel bir mesaj olmuş

 

Sona yaklaşırken "Sinir" bize güzel bir mesaj veriyor. Şarkının belki çok farklı bir anlamı vardır. Ama bana her zaman hapis kalmış ya da hastanede yatmakta olan bir kişinin tanrıya sitemi gibi geliyor. Nakaratta Görkem'in "Tanrıysan gel yardım et" demesi her dinlediğimde beni benden alıyor.

Albümün bence en gaz ve en sert şarkısı "Bir Ses Yap" ilk notadan itibaren kafa sallatma kabiliyetine sahip bir şarkı. Aynı zamanda Albümde son zamanda en çok dinlediğim şarkı. Yapı olarak ilk albüme en yakın şarkı bu sanırım. Şarkının en güzel yeri bam güm giderken aniden yumuşak bir biçimde cümlenin bitmesi, yetmezmiş gibi tekrar patlaması. "Ses yap" diye bağırırken kaç defa sesim kısıldı hatırlamıyorum.

Kapanışı "Pervazda Tatil" ile yapıyoruz. Gayet sakin ve rahat başlayan bir şarkı. Uzun süre de öyle devam ediyor. Görkem'in sesine hayran olmamak mümkün değil. Şarkıda bir de sürpriz var. Bu bir düet. Ve evet düet yapılan isim Şebnem Ferah. Son nakaratta Şebo hepimizin hayran olduğu vokaliyle şarkıya giriş yapıyor. İlk dinlediğimde şarkı yavaş geliştiği çin biraz kopmuştum şarkıdan. Tam başka bir şeyle ilgilenirken Şebnem Ferah girince yerimde zıplamıştım. Çok ama çok başarılı şarkı

"Sonsuzluğa gömdüm
Bir kenarda kalanları
Biriktirmekten yoruldum
Kör denizlerde
Uçsuz bucaksız bir ışık
Aradım durdum günlerce
Sana millerce uzakta olsam bile
Güneşler yollardım yine
Bu karanlık
Ve soğuk kabuslar dinsin diye
Yaslandım sevgine…
Saplanmış kalbine
Şuursuz oklar yine
Kim bilir, kim sorar halini?"


Bu haftayı da Çilekeş ile kapattık. Haftaya görüşmek üzere.


Bu yazı 9097 kişi tarafından okundu.

Oğulcan Dikgör yeni yazılarından önce sen haberdar ol

Her türlü soru ve görüşleriniz için lütfen bizimle iletişime geçiniz. Bu yazı izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz ve değiştirip kullanılamaz.