Balıkesir Ticaret Platformu

Yükleniyor...
Balıkesir Ticaret Platformu

Şeker Portakalı

"Onu içimde öldüreceğim, birini sevmeyi bıraktığında içinde ölmeye başlar."

Şeker Portakalı, José Mauro de Vasconcelos tarafından yazılan Rio de Janeiro'da geçen otobiyografik bir romandır. Romanda hayatının çoğunu hayal gücünde yaşayan, erken gelişmiş ve yaramaz bir çocuk olan beş yaşındaki Zeze ile tanışıyoruz. Zeze, hayatta kalan yedi kardeşin en küçüğüdür. Babaları işsiz olduğundan anneleri, aileyi ayakta tutmak için bir fabrikada uzun saatler geçirmek zorunda kalıyor. Şehirde onlar gibi yoksulluk içinde yaşayan pek çok aile var ama Zeze, özellikle Noel'de kaliteli yemek veya hediyeler için para olmadığında, durumlarının daha da kötü olduğunu düşünüyor. Zeze, kendisinin şeytan bir çocuk olduğunu ve hiç doğmasaydı daha iyi olacağını söyleyen insanlardan düzenli olarak dayak yiyordur.

 

Kira borçları dayanılmaz hale geldiğinde Zeze ve ailesi yeni bir eve taşınır. Zeze, arka bahçede yeni arkadaşı olacak küçük bir portakal ağacını görür. Küçük kardeşiyle arka bahçeyi heyecan verici yeni hayal dünyalarına dönüştüren oyunlar oynarlar. Zeze, okulda iyi kalpli öğretmenine saygı duyar, onu memnun etmek için iyi davranır ve derslerinde giderek iyiye gitmeye başlar. Zeze, ayakkabı cilalayarak ve bir şarkı kitabı satıcısına yardım ederek elinden geldiğince para kazanır. Varlıklı bir yetişkinde ona şefkatin var olduğunu öğreten bir arkadaş edinir. Zeze'nin kaçışları şüphesiz yaramazdır ama o kadar düzenli olarak cezalandırılır ki şiddetli bir şekilde kendisini sevimsiz olarak görmeye başlar. Zeze, etrafındaki yetişkinleri taklit ederek yalan söyleyip küfreder, ancak kabul etmesi gereken hayatın adaletsizliğini içten içe hisseder. Düşüncelerini dinlediğine ve karşılık verdiğine inandığı küçük portakal ağacı ile paylaşır.

 

Zeze için kurnaz bir çocuk diyebiliriz ama asla kötü niyetli olduğunu düşünmezsiniz, ancak zaman zaman kötü muamele gördüğünde intikam düşüncelerini barındırdığını görürüz. Şair olmayı hayal eder, müzikte güzelliği bulur, öğrenmeye ve görmeye heveslidir. Zeze'nin günlük hayatının dokunaklı olmasının yanı sıra, kitap; söylediği uygunsuz sözler gibi mizahlar da içerir. Karşılaştığı yetişkinlere, aklına gelen soruları filtresiz, yeni sözcükler ve anlamlarından zevk alarak sorar. Bu alışılmadık küçük ama okuyucuyu kendine çeken bir hikayedir. Yazar, Zeze'nin içinde bulunduğu koşullardaki sıkıntısını ifade etmek ve yaratıcı başa çıkma stratejileri arasında ince bir denge kuruyor. Çocuğun hayatının acımasızlığı açık ama anlatım asla ağır gelmiyor. Anlayışlı, yalnız bir çocuğun gözünden bir hayatta kalma ve aşk arayışı hikayesini okuyoruz.

Esin İNCE


Bu yazı 174 kişi tarafından okundu.

Esin İnce yeni yazılarından önce sen haberdar ol

Her türlü soru ve görüşleriniz için lütfen bizimle iletişime geçiniz. Bu yazı izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz ve değiştirip kullanılamaz.

Esin İnce - DİĞER YAZILARI

Masumiyet Müzesi
Hayatımın en mutlu anıymış, bilmiyordum.
Havva'nın Üç Kızı
"Gözünle görmediğin, kulağınla duymadığın, elinle dokunmadığın ve akla mantığa sığmayan hiçbir şeye asla inanma."
Yüzüklerin Efendisi
“Ağızdan çıkmış yemin titreyen yüreğe güç verebilir.”
Şimşek Hırsızı
“Gerçekten insanların gördüklerini kendi gerçeklerine uydurmak için yapamayacakları yok.”
Hayvan Çiftliği
“Özgürlüklerini savunmayanların ödedikleri bedel ağırdır.”
Simyacı
“En iyisini sonraya saklamayın. Yarının ne getireceğini bilemezsiniz.”
Küçük Mucizeler Dükkanı
“Dışarı çıkıp dünyayı keşfet. Yüzüne kırışıklıklar dolmadan ya da ölüm kapını çalmadan.”
Ejderha Dövmeli Kız
“İnsan üzeri deri bir kabukla kaplı etten ve kemikten ibaret. Bir kısmı tarih kitaplarına geçer. Bir kısmı da hiç iz bırakmadan ölüp giderler.”
Boleyn Kızı
“Benim için Anne'siz bir dünya düşünülemezdi ama Anne'le ikimize de tek bir dünya yetmezdi.”
Birinci Sınıf Delilik
"Kişi bugün doğru gördüğü konuda cesaretle adım atabilir, çünkü istenen sonucu vermezse yarın o adımı değiştirebilir."
Jane Eyre
"Ben bir kuş değilim ve hiçbir ağ beni kapana kıstıramaz: Ben kendi bağımsız iradesine sahip, özgür bir bireyim.!"
Shantaram
Herkesin muhakkak birden fazla kez okuduğu, içinde çok sevdiği bölümler olan bir kitabı vardır. Ben de ilk kitap incelememin en sevdiğim kitap olan Shantaram’ın olmasını istedim.Copyright © Balıkesir Ticaret Platformu Telif Hakları MND Ajans'a Aittir.