Balıkesir Ticaret Platformu

Yükleniyor...
Balıkesir Ticaret Platformu

Jane Eyre

"Ben bir kuş değilim ve hiçbir ağ beni kapana kıstıramaz: Ben kendi bağımsız iradesine sahip, özgür bir bireyim.!"

Bazı kitaplar o kadar ünlüdür ki, onları gözden geçirmek gereksiz görünmektedir, ancak klasik bir kitabı yeni gözlerle görmek her zaman güzeldir. Jane Eyre'in neden sahip olduğu kalıcı popülariteyi yaşadığını görmek kolaydır. Kitabın kahramanı, çok az sevgi ve şefkatle sıkıntı içinde yetiştirilen ve roman boyunca huzur içinde olabileceği bir yer arayan cesur, ilkeli bir kadındır. Jane'in ailesi Jane gençken ölür ve akrabalarıyla birlikte yaşamak için amcasının evine gönderilir. Kurgusal üvey anne tarzında, kuzenlerinin yanı sıra yengesi tarafından kötü muamele görür. Sonrasında acımasız bir müdürden, yeni edindiği arkadaşlarının canlandırıcı sevgisine kadar karışık deneyimlerle karşılaştığı bir yatılı okula gönderilir.

Jane, yıllar sonra bir öğretmen olarak; hayatına bir amaç bulduğunda, sonunda daha geniş dünyayı deneyimlemeye devam etmesi gerektiğine karar verir ve genç bir kız için mürebbiye olarak bir yer bulur. Burada Bay Rochester ile tanışır. Müzik, film ve edebiyatta popüler kültürün kalıcı bir unsuru olduğu için Jane ve Bay Rochester arasındaki aşk hikayesine çok az okuyucu aşina olabilir ve kitabın sonuna doğru gelişen olaylar pek çok kişiyi şaşırtmayabilir. Ama ikisinin aşkını okuduğunuzda içinizde bir şeylerin kıpırdandığını hissedebilirsiniz.

Uzun zaman önce yazılmış, ancak zamanın kurgusunda sıklıkla tasvir edilen ve toplumda tercih edilen itaatkâr kadından uzak bir kadın kahramanı olan bir kitabı okumak ilginçtir. Yine de Jane'in bir kadının alçakgönüllülüğünün önemine olan şiddetli inancı ve Bay Rochester'ın bazı eylemleri de dahil olmak üzere, kitabın modern feministle pek uyumlu olmayabilecek bazı bölümleri var. Romanın Jane'in görünüşünden ziyade iç benliğini vurguladığını göreceksiniz. Jane'in bakışları kitaptaki itici bir güç değildir; ön plana çıkan, onun çalışkanlığı, nezaketi ve doğru ve yanlış duygusudur. Bununla birlikte, nihayetinde Jane Eyre, dünyadaki yerini bulmak için zor koşulların üzerine yükselen genç bir kadının ilgi çekici bir aşk ve umut kitabı olmaya devam ediyor. Yazar, sevecen bir samimiyetin yanı sıra, direnmesi zor bir kararlılık ve ahlak duygusu sergiler. Jane Eyre'in neden bu kadar sevilen bir klasiğe dayandığını okuduğunuzda anlayabilirsiniz.

 

Esin İNCE

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Öğrencisi

 


Bu yazı 261 kişi tarafından okundu.

Esin İnce yeni yazılarından önce sen haberdar ol

Her türlü soru ve görüşleriniz için lütfen bizimle iletişime geçiniz. Bu yazı izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz ve değiştirip kullanılamaz.

Esin İnce - DİĞER YAZILARI

Masumiyet Müzesi
Hayatımın en mutlu anıymış, bilmiyordum.
Havva'nın Üç Kızı
"Gözünle görmediğin, kulağınla duymadığın, elinle dokunmadığın ve akla mantığa sığmayan hiçbir şeye asla inanma."
Yüzüklerin Efendisi
“Ağızdan çıkmış yemin titreyen yüreğe güç verebilir.”
Şimşek Hırsızı
“Gerçekten insanların gördüklerini kendi gerçeklerine uydurmak için yapamayacakları yok.”
Hayvan Çiftliği
“Özgürlüklerini savunmayanların ödedikleri bedel ağırdır.”
Simyacı
“En iyisini sonraya saklamayın. Yarının ne getireceğini bilemezsiniz.”
Küçük Mucizeler Dükkanı
“Dışarı çıkıp dünyayı keşfet. Yüzüne kırışıklıklar dolmadan ya da ölüm kapını çalmadan.”
Ejderha Dövmeli Kız
“İnsan üzeri deri bir kabukla kaplı etten ve kemikten ibaret. Bir kısmı tarih kitaplarına geçer. Bir kısmı da hiç iz bırakmadan ölüp giderler.”
Boleyn Kızı
“Benim için Anne'siz bir dünya düşünülemezdi ama Anne'le ikimize de tek bir dünya yetmezdi.”
Birinci Sınıf Delilik
"Kişi bugün doğru gördüğü konuda cesaretle adım atabilir, çünkü istenen sonucu vermezse yarın o adımı değiştirebilir."
Şeker Portakalı
"Onu içimde öldüreceğim, birini sevmeyi bıraktığında içinde ölmeye başlar."
Shantaram
Herkesin muhakkak birden fazla kez okuduğu, içinde çok sevdiği bölümler olan bir kitabı vardır. Ben de ilk kitap incelememin en sevdiğim kitap olan Shantaram’ın olmasını istedim.Copyright © Balıkesir Ticaret Platformu Telif Hakları MND Ajans'a Aittir.