Balıkesir Ticaret Platformu

Yükleniyor...
Balıkesir Ticaret Platformu

Shantaram

Herkesin muhakkak birden fazla kez okuduğu, içinde çok sevdiği bölümler olan bir kitabı vardır. Ben de ilk kitap incelememin en sevdiğim kitap olan Shantaram’ın olmasını istedim.

Shantaram, Gregory David Roberts tarafından yazılan hayranlık uyandırıcı bir otobiyografik romandır. Hint kültürüne, yaşayışına merakı olan biri olarak başladığım andan itibaren beni içine çeken bir romandı. Başlamadan önce 842 sayfa olmasından kaynaklı başlamadan önce "nasıl bitecek bu kitap?" demenize neden olabilir. Ama ilerledikçe bitmesinden korkacağınızın garantisini size verebilirim.

Gregory David, Bombay'daki yaşantıyı, insanları, mekanları başarılı şekilde betimleyerek sizi romanın içine çekebiliyor. Hindistan kültürü ve yaşantısı hakkında merakı olanlar için yabancı birinin gözünden anlatıldığı için birebirdir. Diğer yandan gerçek bir hikâyeye dayanması çekiciliğini arttıran bir etken diyebiliriz. Dilinin kuvvetli olması kendinizi kitabın içinde hissetmenizi sağlar. Kitabı okurken Leopold Cafe'de Lin, Didier, Karla ve Vikram ile oturduğunuzu hissedebilirsiniz. İçinde birçok felsefi diyalog da barındırdığı için kendinizi elinizde kalem almış cümlelerin altını çizerken bulabilirsiniz. Hindistan ve halkının tasvirleri harika. Bazı karakterler olağanüstüydü, özellikle Prabhaker ve Didier karakterlerinin favorim olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca, özgürlük, sadakat, aşk (bolca sevgi) ve ihanet gibi temel temaların işlenmesinden de keyif aldım.

Shantaram'ın beni büyülediğini söyleyebilirim. Kitap tam anlamıyla otobiyografik olmasa da hikâye anlatımı, tamimiyle otobiyografikmiş gibi hissettirecek kadar ikna edici. Yazarın bir şekilde kendisini olabildiğince sadık bir şekilde tanımaya ve temsil etmeye çalıştığını söyleyebiliriz. Bu kitabını okumanızı kesinlikle öneririm çünkü birden fazla yönden kapsamlı bir roman. Bu roman, toplumun kenarındaki kaçan bir mahkûmun hayatının ve tanıştığı sayısız karakterin ve tartışılan insan doğasının oldukça gerçekçi bir betimlemesidir. Anlatımda acı verici ve güçlü olan zor öğrenilen dersler var. Eğer siz de bu kitabı okur ve benim gibi çok beğenirseniz yazarın “Dağ Gölgesi” adında ikinci bir kitabını da okumanızı da öneririm.

 

Esin İNCE

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Öğrencisi


Bu yazı 324 kişi tarafından okundu.

Esin İnce yeni yazılarından önce sen haberdar ol

Her türlü soru ve görüşleriniz için lütfen bizimle iletişime geçiniz. Bu yazı izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz ve değiştirip kullanılamaz.

Copyright © Balıkesir Ticaret Platformu Telif Hakları MND Ajans'a Aittir.