Balıkesir Ticaret Platformu

Yükleniyor...
Balıkesir Ticaret Platformu

Biz Bisikletli Kadınların da Bir Bisiklet Festivali Var

Öyle bir festival ki gücünü kadınlardan alan, dolu dolu, renkli eğlenceli, performans yüklü, gücüne güç katan kadınlar ve en önemlisi kadın emeği var.

Hürpedal Bisiklet ve Doğa Sporları Deneği, Bisikletli kadınları ilki 2017 Ağustos ayında olmak üzere, her yıl ağustos ayında Dalyan'da buluşturuyor. Ne yazık ki Covid 19 salgını dolayısıyla 2020 Ağustos ayı etkinliğimizi yapamadık.

“ Kadınlar Bisiklet Festivali” asla cinsiyet gözeten bir etkinlik değil tam tersi var olma çabasıdır. Farklı sosyal grupların bir araya geldiği, cesareti olmayan kadınların cesaretini topladığı, özgüveninin geri geldiği yerdir. Evet, yapabiliyorum dediği yerdir. Erkek egemen toplumumuzda cinsiyet eşitsizliğinin kadınların yaşamlarını güçleştirmesi ile beraber toplumsal sorunlara da yol açtığını biliyoruz. Biz Egeli kadınlar Türkiye'nin şanslı kadınlarıyız. Hürpedal kadınları olarak farkındalık yaratacak etkinliklerin içinde hep olacağız.

Bu festival için katılım bedeli almamaktadır. Giderler, amaç, işlev ve önemini iyi kavrayan, kadınlara değer veren, değer katan firmalar ve derneğimiz tarafından karşılanmaktadır.

Adı ne olursa olsun kadın etkinliklerini önemseyin. Maalesef bisiklet kültürü oluşmamış bir ülke de yaşıyoruz. Kültürün oluşmasının ilk ayağı kadınlardır her zaman. Elzem olan güvenli bisiklet yolları ve park alanları. Sonrasında gezmek, görmek, hissetmek, uygulamak yani ‘'öğren, öğret''ki sürekliliği olsun.

Sonuç olarak, ister festival diyin ister etkinlik, amacına uygun olarak yapıldığında hayata bakış açımız değişiyor. Hayat festivallere dönüşüyor.

Hayatımızda yaptığımız en güzel eylem de 2021 yılı Ağustos ayında buluşmak üzere.

 

Sevgilerimle

Sevgi KİRAK


Bu yazı 6545 kişi tarafından okundu.

Sevgi Kirak yeni yazılarından önce sen haberdar ol

Her türlü soru ve görüşleriniz için lütfen bizimle iletişime geçiniz. Bu yazı izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz ve değiştirip kullanılamaz.