Balıkesir Ticaret Platformu

Yükleniyor...
Balıkesir Ticaret Platformu

Hayat önemlidir, ama asıl önemli olan insanlık içinde var olma nedenini bulabilmektir.

Sesimi duyan var mı? Sesimi duyan var mı? Sesini duyan var mı?

Biz beşeri ihtiyaçlar gibi basit basamaklarda yürümek için yaratılmadık. Hayatın da bu kadar klişe olmaması gerekiyor. Milyonlarca spermin içinde kazanan biz olduk, o zaman bir farkımız ve seçilmemizde bir gaye var. Gözümüzle değil, ruhumuzla bakmalıyız hayata, misyonumuzu bulup bize yüklenmiş yeteneklerle güçlenmeliyiz artık.

Bu çerçeveden bakınca her şey fantastik gözüküyor olabilir, aslında fantastik olan hayat.  O zaman her şeyden arınıp kendimizdeki gizemleri keşfetmeliyiz.

(Maide suresi 32. Ayet) te Her kim, bir can kurtarırsa insanlığı kurtarır der…

Bizde bu duygu ve görev bahşedildiği hissiyle kurtarabileceğimiz çok can var diyerek, tam 21 yıl önce 17 ağustos 1999 gecesi saat 03:02 de yükselen uğultu ve sarsıntıyla başladı uyanışımız. Her yerde yükselen çığlıklar, feryatlar bize daha güçlü olmamızı söylüyordu sanki… Ağlayan çocuklar, anne ve babaların evladımmmm diye haykırışları, yıkılmış binaların içinden uzanan eller, ezilmiş bedenlerin acısını içinizde hissedebildiğiniz donuk ve sessiz bakışların çığlıkları, büyük bir kaos! Yardım edin yardım edin diye bağıran binlerce insan, karanlık çökmüş yüreklere bir mızrak gibi. İnsansınız korku, telaşe, ümitsizlik, acı ve gördüklerinizle şoka giriyorsunuz. Zaman yok her şey sizsiniz, içinizde beliren bir dürtüyle yapacağınız çok şey olduğunu fark ediyorsunuz. Üstünüze yüklenmiş büyük bir sorumluluk ve bunun yanında insanüstü bir gücü sahip olduğunuzu keşfediyorsunuz. Bazen elinizdeki makinaları bırakıp tırnaklarınız kopana kadar kazıyorsunuz. Belirli bir zaman geçiyor, iki farklı kelime döküyor olan biteni acımazsızca, ölenler ve kalanlar… Her şey bitiyor. Artık tüm ümitler yitirilmiş, sarmış her yeri ölüm sessizliği, siz tekrar bir uyanışa geçiyorsunuz, bu devam edecek yine olacak diyor içinizden bir ses,  o zaman daha çok hayat kurtarabiliriz diyerek koca yürekli insanlardan oluşan bir ekip oluyorsunuz BAKUT(Bursa Arama Kurtarma) adıyla…

İnsanlık, doğa ve dünya üzerinde var olan tüm canlılar bize emanettir. Empati kuralım, hissedelim olabilecekleri, önlem alalım, ben değil biz olalım ve kurtaralım dünyayı.

Sesimi duyan var mı? Sesimi duyan var mı? Sesini duyan var mı?

Sevgilerimle

 

Cihat ÖZ

BAKUT Bursa Arama Kurtarma Spor Kulübü Yön. Kurulu Başkanı
Arama kurtarma Eğitmeni
Rafting Rehberi ve Eğitmeni
İlk yardımcı
Kayakçı / Dağcı / Serbest Dalışçı
İş İnsanı


Bu yazı 832 kişi tarafından okundu.

Cihat Öz yeni yazılarından önce sen haberdar ol

Her türlü soru ve görüşleriniz için lütfen bizimle iletişime geçiniz. Bu yazı izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz ve değiştirip kullanılamaz.