Balıkesir Ticaret Platformu

Yükleniyor...
Balıkesir Ticaret Platformu

Sevgi Şüpheye Düşürmez

Bir gün annemle babamın sohbetine şahit oldum.

Bir gün annemle babamın sohbetine şahit oldum. Duyduğumun farkında değildi ikisi de. Zor günler geçiriyordum. Sonuçta bu dünyada her şey insanlar içindi kendime bunu hatırlatmaya çalışıyordum. Psikologlar da ağlar, hatta psikologlar da çok çok üzülebilir. Bu çok normaldir. İnsanlarda psikologlar demirden gibi bir algı var, belki en çok kırılıp bükülenlerden bile olabiliriz. Fazla dert yüklemesinden bazen sistemimizin çöktüğü bile olabiliyor, bunu kabul etmeyen ne bileyim, uzaya da çıktım geldim diyebilir.

Böyle bir zamandan geçiyordum. Ağladığım zamanlara ailem şahit oluyor, uykusuz gecelerimi görüyorlardı. Babamın anneme söylediği bir cümleye şahit oldum. Yoktan var etti rabbim onu, hayatta kalması imkânsızken yaşadı, kızım oldu bir kızım.  “El üstünde tuttum ama elin oğlu geldi ağlattı” gözleri dolmuştu. Düşünsenize bir kızınız oluyor, her türlü iyi ya da kötü şartla onu büyütüyorsunuz, gözünüzden bile sakınıyorsunuz, kulağını bile küçükken deldirmeye kıyamamışsınız, ama geceleri ağlarken buluyorsunuz. Zor olsa gerek.  Ama bu cümleyi onlardan duymak daha zordu. İşte o zaman sahip olamadıklarım için ağlamaktan bir gecede vazgeçtim. Bir gecede düştüğüm yerden tek elimle kaktım, insandım etten kemikten, hatta fazla duygusaldım, ama benim üzüntümün bir başkasını üzdüğüne şahit olmuştum ve bu kalpten gelen sahte olmayan bir sitemdi.

İnsanın sevdikleri için yapamayacağı bir şey olmadığını anladım. İşte o gece sahip olduklarımı hatırlattım kendime, küçüklüğümü hatırladım, nasıl sevildiğimi, hangi şartlarda olursa olsun yanımda olduklarını, en kötü halimde en iyi zamanlarımı yaratmaya çalıştıklarını… Eğer ki sevgi uğruna savaşıyorsanız, orada gerçek bir sevgi yoktur. Sevgi sizin iyi haliniz ya da kötü haliniz diye ayırmaz. Sevgi olduğunuz gibi kabul eder, emek ve fedakârlık karşılıklı olan sevgilerin sonucunda oluşan bir durumdur. Bir yerde sevildiğinizden emin değilseniz, şüpheye düşüyorsanız muhtemelen sevilmiyorsunuzdur. Çünkü sevgi şüpheye düşürmez, bu babamdan duyduğum cümlenin beni düşürmediği gibi.

Ben savaşmayı severim, bu her zaman öyleydi, zaten savaşarak geldiğim bir dünyada aksi beklenemezdi. Fakat bazı savaşların vazgeçilerek kazanıldığını daha yeni anlıyorum. Dizlerim küçükken hiç bu kadar yaralanmamıştı belki de öğreniyorum. Hayatımız bir otobüs, bizlerse şoförüz. Kimi otobüse alacağımızı biz seçeriz fakat ne zaman ineceklerini onlar...

Hiçbir kız çocuğunun üzülmemesi dileğiyle...

Diz kapaklarınızdan öpenlere denk geliniz…


Bu yazı 9570 kişi tarafından okundu.

Zeynep Gökçen Cihan yeni yazılarından önce sen haberdar ol

Her türlü soru ve görüşleriniz için lütfen bizimle iletişime geçiniz. Bu yazı izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz ve değiştirip kullanılamaz.