Balıkesir Ticaret Platformu

Yükleniyor...
Balıkesir Ticaret Platformu

Geleceğin Yenilenebilir Enerjisi

Artan nüfusla birlikte enerji tüketimindeki artış̧ enerjiyi tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemli bir problem olarak karşımıza çıkarmaktadır.

Artan nüfusla birlikte enerji tüketimindeki artış̧ enerjiyi tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemli bir problem olarak karşımıza çıkarmaktadır. Özellikle sanayi ve konutlarda kullanılan enerjinin büyük çoğunluğunun ithal olması, araştırmacıları daha verimli sistemler tasarlamaya, mevcut sistemlerin verimini arttırmaya ve özellikle de alternatif enerji kaynaklarını kullanmaya zorlamaktadır. Alternatif enerji kaynaklarından biri biyokütledir. Pelet yakıtı da biyokütle kaynakları arasında yer almaktadır. Pelet yakıt kullanılan sistemlerin ısıl verimlerinin %90 üzerinde gerçekleştiği, hava kirletici emisyonlarının düşük seviyede olduğu görülmüştür.

Yenilenebilir enerji kaynaklarından pelet yakıt ile ilgili çalışmalar son yıllarda büyük hız kazanmıştır. Bu büyük potansiyelin yanı sıra ekonomik ve çevresel açıdan olumlu özellikleri de göz önüne alındığında, pelet yakıt konusuna ilgi giderek artmaktadır. Pelet yakıt, dünyada dördüncü en büyük enerji kaynağını oluşturması yönüyle önemli bir enerji kaynağı konumundadır. Bir çok gelişmiş ülke pelet yakıtı geleceğin temel enerji kaynağı olarak görmektedir. Örneğin AB ülkeleri enerji tüketiminin pelet yakıttan karşılanması ile ilgili olarak 2020'de %20 gibi bir hedef koymuşlardır.

Biyokütle ve Pelet Yakıt Nedir?

Bitkisel kaynaklar, hayvansal atıklar, organik yapılar içeren sanayi atıklar ve kentsel atıklar biyokütle olarak adlandırılır. Bu maddelerin fosilleşmeden belli işlemlerden geçirilerek yakıt haline getirilmesi sonucu biyoenerji elde edilir

Özellikle Avrupa'da yaygın olarak kullanılan ve standartları belirlenerek bir sektör haline gelen pelet yakıt. Ormansal atıklardan olan çam ağacının talaşının kurutulup yüksek basınçla preslenerek sıkıştırılması suretiyle yoğunluğu arttırılarak enerji elde etmek maksadıyla kullanılan küçük silindirik parçacıklara Pelet Yakıt denir.

Ülkemizde her geçen gün pelet yakıt üretimi ve pelet yakma sistemleri artmaktadır. Hem ülke ekonomisine katkı sağlamak hem de çevreye duyarlı olmak adına bir yenilenebilir enerji olan pelet yakıtının kullanımının artmasını teşvik etmeli gelecek nesillere güzel bir dünya bırakmalıyız.

Arif Akova
Uğur Kazan Fabrika Müdürü / 4M Mühendislik Şirket Ortağı
BAİGDER Yönetim Kurulu Üyesi / Makine Mühendisi


Bu yazı 8954 kişi tarafından okundu.

Arif Akova yeni yazılarından önce sen haberdar ol

Her türlü soru ve görüşleriniz için lütfen bizimle iletişime geçiniz. Bu yazı izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz ve değiştirip kullanılamaz.