Balıkesir Ticaret Platformu

Yükleniyor...
Balıkesir Ticaret Platformu

Küresel Ekonomik Oruç

Corona Virüs ile birlikte ortaya çıkan pandemi döneminin bireylere olumlu anlamdaki en büyük katkısı

Corona Virüs ile birlikte ortaya çıkan pandemi döneminin bireylere olumlu anlamdaki en büyük katkısının ne olduğu sorulsa; cevabım öğretim olurdu.

Öğretim kavramını bir miktar yeni süreçlere toplumsal alışkanlık kolaylaştırılmasını da ekleyebiliriz.

Buna en iyi örnek ise kuşkusuz kargo şirketleri oldu.

Kargo taşımacıları hızla yeni normale ayak uydurdular.

Hiç farkında değil idik. Her gün kargocular vasıtası ile binlerce kişinin temas ettiği, ambalaja, kaleme, değişik materyallere pek çok virüs riskine rağmen temas ediyorduk.

Ve bu konuda bir değişim ve yenilik akıllara gelmiyordu.

Oysa gördük kargo gelmeden telefonlara iletilen bir kod ve barkod ile temas sıfıra indirilebiliyor.

Bunu bize Corona Virüsü öğretti ve geri dönülmez bir toplumsal alışkanlığı yenilik olarak sundu.

Pandemi süreci bireylere ve topluma pek çok şey öğretti.

Amerikalı Sosyolog ve eleştirmen Veblen 1899'da yayımlanan kitabı “The Theory of The Leisure Class” (Aylak Sınıfı Teorisi) adlı eserinde, tüketimin gösteriş amacı ile de yapılabildiğini ileri sürmüş bu çerçevede gösterişçi tüketimin üst sosyal sınıf ve bunlara benzemeye çalışan diğer sınıflar tarafından gösteriş amaçlı olarak yapılan alışverişler olduğunu belirtmişti.

Biz de Türk Toplumu olarak iPhone telefon özelinde yoğunlaşan bu teoriyi ortaya çıkışından yüz yıl sonra bile olumsuz şekilde uyguluyor ve vazgeçemiyorduk.

Corona ve pandemi bize alışveriş alışkanlıklarımızı da gözden geçirmeyi öğretti.

Globalleşme hareketleri, serbest ekonomi, gümrük duvarlarının açılışı, hız, dijitalleşme derken gözden ırak tutulan ekonomik paylaşım ve dünyanın bir kısmının mecburi gıda orucuna corona ile birlikte yeni bir öğreti geldi.

Küresel ekonomik oruç.

Dünyanın bir grubun yaşam şeklinin nasıl olduğu ile ilgili kısa sürede bir genel paylaşım ve toplumsal alışkanlık oluştu.

Gelişmiş ülkelerin devasa büyüklükteki global markaları da lojistik, tedarik zinciri, çalışma zorlukları sayesinde yaşamlarının hiçbir döneminde yaşamadıkları zorlukları yaşayarak corona sayesinde kısa sürede ekonomik orucun ne olduğunu öğrendiler.

Dijital devrim ile birlikte ekonomik faydaya odaklanan, üretim ve tüketim alışkanlıklarına göre şekillenen küresel sistem artık geride kalıyor.

Corona'nın kısa sürede gerçekleştirdiği öğretileri bunlarla da sınırlı değil.

İş dünyası içinde kalkınma rehberi hazırlıklarına katkı verdi.

Her il her bölge kendi potansiyelleri ile iş dünyası yerel kalkınma rehberini hazırlamak durumunda.

Yerel ve bölgesel potansiyellerin değerlendirildiği, her türlü bilgi ve üretim kaynaklarını paylaşan, atık yaratmayan döngüsel ekonomi, küresel sistemde ön plana çıkıyor.

Ülkemizin rekabetçiliğini artırmak ve sürdürülebilir kalkınma dinamiklerini harekete geçirmek de yerel düzeyde iyi yönetişim kültürünü güçlendirmekten geçiyor.

Esasen kent-bölgelerin kalkınmasında önemli bir yere sahip olan birlikte çalışma kültürü Anadolu kültürünün en temel parçalarından biridir.  

Veri temelli çalışmada birtakım eksiklikler olduğunu, buna bağlı olarak şehrin sorunlarının belirlenmesi ve bunlara çözüm bulunması noktasında istişare eksikliği yaşandığını görüyoruz.

Oysa istişare, Anadolu kültürümüzde yer alıyor.

Bir karar alınmadan önce o karardan etkilenecek herkese ulaşmak, görüşlerini almak büyük fayda sağlıyor.

Kalkınma ancak birlikte hareket edildiğinde süreklilik kazanır.

Kamuda karar kalitesini artırmak için veri temelli, kapsayıcı, katılımcı, sürekli öğrenen bir yönetim anlayışını hayata geçirmeliyiz.

Bu sadece bizler değil, gelecek nesiller için de çok değerli.

Bu nedenle politika oluştururken entegre düşünceyle olası etkileri belirlemeye, uygulama aşamasından sonra da sonuçları ölçerek öngörülerle ve iyi örneklerle kıyaslamaya özen göstermemiz gerekiyor.

 

İsa Tamer Çelik

Çelmak Yönetim Kurulu Başkanı/ GÜNMARSİFED (Güney Marmara Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu) Başkanı


Bu yazı 8283 kişi tarafından okundu.

İsa Tamer Çelik yeni yazılarından önce sen haberdar ol

Her türlü soru ve görüşleriniz için lütfen bizimle iletişime geçiniz. Bu yazı izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz ve değiştirip kullanılamaz.