Balıkesir Ticaret Platformu

Yükleniyor...
Balıkesir Ticaret Platformu

Ceviz Badem Yetiştiriciliği

Doğada dengeyi sağlayan yahut bozan en büyük etken insandır.

Merhabalar;

Doğada dengeyi sağlayan yahut bozan en büyük etken insandır. Bu bağlamda ben uzmanlık alanım olan badem ve ceviz yetiştiriciliği hakkında bu dengenin bir kısmını korumak adına katkıda bulunmak istedim.

Bitki yetiştirirken ne yazık ki diğer canlılardan daha az ilgiye sahip olduklarını düşünüyor gibiyiz ya da sessiz oldukları için daha fazla görmezden geliyoruz. O kadar görmezden geliyoruz ki; bitkilerin en kalabalık olduğu yerlerde ohhh mis gibi, sessizlik, huzur, oksijen gibi cümlelerle süslüyoruz.  Bir ağacın içindeyim çoğu zaman yaprağından, duruşundan, meyvesinden, çiçeğinden anlıyorum neye ihtiyacı olduğunu. Bir fidanı tohumdan dikmek ile yetişen bir fidanı başka bir yere dikmek arasında çok fark vardır. Onun gittiği yerde rahat kök salabilmesi için işlenmiş gübreli toprağının, can suyunun hazır olması gerekir. Altında su birikmeyecek kök boğazı yukarıda kalacak şekilde toprağını kapatıp can suyu ile kökünü sıkıştırmak gerekir. Yeni dikildiği yerde ilk kökünü rahatça verebilmesi gerekir. Bu şekilde yapılmaz ise dikimde yapılan hataları fidan ömür boyu çekmektedir. Bir bebeği anne karnından almaya benzer. Önce kundağını hazırlar sonra anne şefkati gösterirsin. Daha sonra budama, gübreleme, sulama, ilaçlama gibi istekleri başlar. Bu noktalarda bir uzman görüşüne mutlaka başvurun. Yaprak ve toprak analizi yaptırın. Budamaya özen gösterin. Budama şekilleri çeşitlidir ama budamanın olmazsa olmaz birkaç temel unsuru vardır bunlara dikkat edin. Mesela;

Budama yapılacak aletlerin bakımlı yani düzgün çalışan, keskin ve dezenfekte edilmiş olması gerekir. Kesilecek budakların 5 mm göz üzerinden kesilmesi, kuru ya da verimsiz dalların canlı ya da verimli dokuya sıfır noktasından kesilmesi ve kesilen dalların ağaçlardan uzaklaştırılıp imha edilmesi gibi kritik noktalara dikkat edilmesi gerekir.

Sulama ve gübreleme konusuna gelince burada dikkat edeceğiniz tek husus yaprak ve toprak analizi yaptırıp çıkan sonuca göre suyu ve gübreyi ihtiyacı olduğu kadar vermek. Çünkü suyun ve gübrenin az olması gibi fazlası da meyve veren ağaçlara zarar verir.

İlaçlama ise ağaç üzerinde zararlı bakteri ve haşere görmeden yapılmamalıdır. İç kurdu haricinde Önlem amaçlı ilaçlama olmaz. Bu tür İlaçlama yaparken de gübre ile karıştırılıp uygulanabilen ilaçlar tercih edilmelidir. Zehirli ilaçların ağacın gelişimini olumsuz yönde etkilediğini hatta insan sağlığına da zarar verdiğini unutmayın. İlaçlama yapmak gerektiğinde tüm önlemleri almaya özen gösterin.

Web sitemizde tüm bilgilerden detaylı şekilde bahsettik. Dilerseniz ziyaret edebilirsiniz.

Bir fidanı dikerken kulaktan dolma bilgilerle hareket etmeyin. İşi bilen birisinden bu gibi konularda bilgi almak zor ve ücrete tabii değil. Bildiğiniz gibi günümüzde her şey elimizin atında. Bu nimetten sonuna kadar faydalanın.

Kim olursanız olun, ne iş yaparsanız yapın bitkileri görün, tanıyın ve onları sevin. Hobilerinizi tüketmek kadar üretmeye ve yetiştirmeye de odaklayın. Kendi çapınızda küçük bir adım atın ve bunu topluma yansıtmaya çalışın. Ancak o zaman yediğiniz içtiğiniz her şeyden haz alacaksınız. Öyle bir haz ki en iyisini getirip koysalar önünüze kendi başardığınızı tutmayacaktır.

Sağlıklı ve bilinçli üretim, sağlıklı insan ve dolayısıyla sağlıklı nesil.  

Saygılarımla.

Özgür Güler

Güler Fidan


Bu yazı 9669 kişi tarafından okundu.

Özgür Güler yeni yazılarından önce sen haberdar ol

Her türlü soru ve görüşleriniz için lütfen bizimle iletişime geçiniz. Bu yazı izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz ve değiştirip kullanılamaz.