Balıkesir Ticaret Platformu

Yükleniyor...
Balıkesir Ticaret Platformu

Değerler Eğitimi

Değerlerimiz: Bizi bir yapan nitelikler

Küreselleşmenin tüm boyutları ile yaşandığı bir çağda geleneklerimizden süzülüp gelen değerlerimiz ne durumda? Evet bizi biz yapan, değer katan sevgi,  sorumluluk,  saygı, hoşgörü, duyarlılık, özgüven, empati, adil olma, cesaret, nazik olmak, dostluk, yardımlaşma, dayanışma, temizlik, doğruluk, dürüstlük, bağımsız ve özgür düşünebilme, vatanseverlik, iyilik yapmak, çalışkanlık, paylaşımcı olmak, merhamet, alçakgönüllülük, kültürel mirasa sahip çıkma vb. gibi değerlerimiz ne durumda.! İnsan onuru bu değerler üzerinde yükselir. Biz onurlu bir varlık olarak varız…

Değerler, sadece eğitim kurumlarında tanınması beklenen nitelikler olarak görülmemelidir. Değerler aile, çevre ve toplumun da katkı sunması gereken kazanımlardır. Elbette başta aile geliyor. Aile içerisinde anne ve babanın bu değerlerle değerlenmiş örnekler olarak çocuklarına rol model olmaları oldukça önemlidir. Sorumluluk sahibi, birbirlerine sevgi ve saygı duyan, empati kurabilen, adil olan anne babaların çocuklarının da bu yönde değerler ile değerlenmeleri en büyük beklentimiz. Tabii ki değerlerimiz her ailede sorunsuz bir şekilde elde edilemiyor. Ne yazık ki değerlerimizi değersiz hale getiren uygulamalar gittikçe artmakta. Örneğin şiddet (sözel, ruhsal-psikolojik, fiziksel vb.) türleri olan şiddet! Oldukça yaygın... En bilineni ise fiziksel şiddet. Maalesef aile içi sözel ve psikolojik şiddet ise gündeme gelemiyor, gelmiyor. Aile içinde yavaş yavaş oluşan sevgisiz, saygısız, nezaketsiz ortamlar, adaletsiz uygulamalar, özgüvensizlik, cesaretsizlik, empati kuramama, en çok ihtiyaç duyduğumuz şey olan bağımsız ve özgür düşünebilme, çalışkanlık gibi değerlerin kaybına yol açıyor ki bu değerler bütün insanlığın ortak değerleridir. Öyle ise ne yapmalıyız? Eğitim ailede başlar. Ailelerimizin başta bebeklik ve ilk çocukluk (0-2 yaş arası dönem) olmak üzere, çocukluk ve ergenlik dönemlerinde evlatlarımızın, değerlerimiz ile değerlenmelerine fırsat vermeleri gerektiğini düşünüyorum. Bu da değerler ile dolu bir aile ortamından geçmektedir.

Sağlıcakla kalın…


Dr. İsmail Oğuz
Manisa Celal Bayar Üniversitesi Eğitim Fakültesi
Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi /Tarih Bölümü Öğretim Üyesi

Bu yazı 9053 kişi tarafından okundu.

İsmail Oğuz yeni yazılarından önce sen haberdar ol

Her türlü soru ve görüşleriniz için lütfen bizimle iletişime geçiniz. Bu yazı izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz ve değiştirip kullanılamaz.