Balıkesir Ticaret Platformu

Yükleniyor...
Balıkesir Ticaret Platformu

Ramazan Bayramı Beslenme Önerileri

Bu sene Ramazan Bayramını önceki yıllardan daha farklı geçireceğiz. Covid-19 salgın sürecinde evlerimizde bulunsak bile dengeli beslenmeye dikkat etmemiz önem taşıyor.

Ramazan ayı süresince oruç ile birlikte öğün sayımız ve beslenme düzenimizde oluşan farklılıklardan dolayı normal düzene geçişin dikkatli yapılması gerekiyor.

Oruç ile gün içinde uzun açlıklara alışan metabolizmamız kendini yavaşlattı. Bayramda bir anda oluşan yeme isteği ve alınacak yüksek kaloriler, kilo olarak dönebilir veya kan şekeri dengesizlikleri, şişkinlik, hazımsızlık, mide yanması gibi şikâyetler oluşabilir bu yüzden aşağıdaki önerilere dikkat edelim.

 

  • Bayram ile birlikte normal öğün düzenine geçildiğinde vücudun zorlanmaması için ilk günler hafif öğünler tüketmeye çalışın.

İlk birkaç gün kahvaltı+ ara öğün+ akşam yemeği+ ara öğün olarak öğün sayısını dengeleyin.

  • Gün boyu porsiyon kontrolü yapabilmek için mutlaka yumurta, tam tahıl ekmeği ve yeşillik içeren bir sabah kahvaltısı yapın.
  • Tatlı tüketimi olacaksa gün aşırı olmalı ve tercihiniz sütlü tatlılardan yana olmalı, şerbetli tatlı olacak ise yine gün aşırı 1-2 adet baklava tüketilebilir. (en güzel tatlıyı seçip hakkınızı orada kullanın)
  • Tatlı yedikten sonraki öğünde, karbonhidrat (sarma, dolma, ekmek) tüketimini azaltın.
  • Çay, kahvenin tüketiminin diüretik etkisinden dolayı su kaybını tamamlamak için içtiğiniz su miktarını artırın.
  • Ramazan ayı boyunca geç saatte yapılan öğün alışkanlıklarını sonlandırın. Akşam yemeği sonrası yeme ihtiyacı duyuyorsanız yatmadan en geç 2 saat önce hafif bir ara öğün yapın.
  • Hareketinizi artırın. Bayramda sokağa çıkma yasağı olup evde olsak bile ev içinde yapabileceğiniz pilates, yürüyüş gibi aktivitelerle hem enerji harcamanızı artırırsınız hem de metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz.

Şimdiden iyi bayramlar


Bu yazı 688 kişi tarafından okundu.

Sare Can yeni yazılarından önce sen haberdar ol

Her türlü soru ve görüşleriniz için lütfen bizimle iletişime geçiniz. Bu yazı izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz ve değiştirip kullanılamaz.