Balıkesir Ticaret Platformu

Yükleniyor...
Balıkesir Ticaret Platformu

Deprem ve Korona

Depremin bağışıklık sistemi güçlü ve sağlam binalardır.

DEPREM VE KORONA

Yaklaşık 4-5 aydır Korona ile yatıp korona ile kalkıyoruz. Şu anda ülkemizin ve dünyanın tek ve ana gündemi korona veya diğer adı ile Covid-19 olmuş durumda. Peki, nasıl olacak bu işin sonu? Tabiki insanoğlu bu hastalığında tedavisini ve aşısını bulacaktır, bulmak zorundadır. Bu kadar ilerlemiş teknolojimize rağmen, bu hastalığın aşısının bulunmaması imkânsızdır. Sonra bu hastalık tedavi edilecek. Başka hastalıklar illaki çıkacak veya çıkarılacak… Dünya üzerinde hayat devam ettiği sürece bu döngü böyle devam edecektir. Korona başladığı günden bu yana tüm dünya ve ülkemizdeki insanlarımız bu hastalığa karşı her türlü önlemi almaya başladı. Gerek maske takarak, gerekse anti bakteriyel koruyucular ile ve sık sık yapılan temizlikler ile sosyal mesafe ile karantina, sokağa çıkma yasağı vs. ile bu mikroptan mümkün olduğu kadar korunmaya çalışıyoruz. Özellikle hastalığın bulaşmaması yönünde ulusal basın, yerel basın, sosyal medya sayesinde tüm tedbirleri ne ince ayrıntısına kadar tüm halkımız öğrenmiş durumda ve uygulamaktadır.

Fakat bu hastalıklar yüzünden asıl önlem almamız gereken konuları unutmamalıyız. Bunların başında DEPREM gelmektedir. Ülkemiz bildiğiz üzere birçok aktif fay hattının üzerinde bulunmaktadır. Hastalıkların çaresi ve tedavisi bulunacaktır ama depremin tedavisi belki de hiç bulunmayacaktır. Belki ilerleyen teknolojilerde depremin önceden tespit edilme şansı vardır, ama depremi durdurmanın ve engellemenin yolu asla olmayacaktır. Dolayısıyla bizlerin ömür boyu beraber yaşamak zorunda olduğumuz bu gerçekle sık sık yüzleşmemiz ve deprem öncesinde, deprem sırasında, deprem sonrasında alınması gereken tedbirleri aynı korona virüs önlemleri gibi sık sık basın ve sosyal medya yolu ile halkı bilinçlendirmeli ve depremi unutturmamalıyız. Yoksa deprem kendini hatırlatınca çok üzülürüz.

Çok basit bir karşılaştırma yaparsak; aşağıdaki tabloda 2000 ila 2017 arasında gerçekleşen 7 ve üzeri şiddetli depremler ve ölü sayıları mevcuttur.

Bugün itibari ile dünya genelinde Korona virüs bulaşmış yaklaşık 3.600.000 kişi bulunmaktadır. Bunlardan yaklaşık 250.000 kişi bu hastalıktan dolayı hayatını kaybetmiştir. Depremler yüzünden her yıl ortalama 50.000 kişi hayatını kaybetmektedir.  Çoğumuzun hatırladığı 2010 Haiti Depremi 7 büyüklüğündeydi. 222 bin kişi hayatını kaybetti.  Yani sadece tek bir depremde neredeyse Koronadan bu zaman kadar ölen insan sayısına eşit.  Sadece deprem değil, depremden sonra oluşan tsunami ve salgın hastalıklarda ölülerin artmasına sebep oldu. Deprem nedeniyle 1,3 milyon kişi yerinden oldu, 100 bine yakın ev tamamen yıkıldı.

Dolayısı ile tabi ki her türlü hastalıkla ve mikropla mücadelemizi sürdüreceğiz, Ama depremi asla unutmamalı ve ihmal etmemeliyiz.  Nasıl ki Korona bulaştığı kişilerde bağışıklık sistemi güçlü olan insanları bazen hiç etkilememekte, bazen çok az etkileyip geçmekte ise, depremin bağışıklık sistemi de güçlü ve sağlam binalardır. Deprem öldürmez, bina öldürür.

O yüzden İnsanoğlu Depremi Önemse, Önlemini al…

Saygılarımla


Bu yazı 649 kişi tarafından okundu.

Gökmen Zeytun yeni yazılarından önce sen haberdar ol

Her türlü soru ve görüşleriniz için lütfen bizimle iletişime geçiniz. Bu yazı izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz ve değiştirip kullanılamaz.