Balıkesir Ticaret Platformu

Yükleniyor...
Balıkesir Ticaret Platformu

Şuraya bir virgül koyalım, Satın Alma Departmanının Görevleri

Satın alınacak mal ve hizmetin; doğru zamanda, doğru miktarda, doğru fiyattan tedarik edilmesi ve üretime konu malların üretim zaman çizelgesinde aksaklık oluşturmayacak şekilde tesliminin sağlanması satın alma departmanının başlıca görevidir.

Şirket bünyesinde çeşitli departmanlarla ilişki içindedir. Bunlar hukuk, muhasebe, bilgi işlem, üretim, tasarım vb.dir.

Satın alma departmanı tedarik ve pazar koşullarını iyi değerlendirmeli, üretimdeki malzeme ihtiyacını iyi planlamalıdır.

İhtiyaç olan malların pazarda bulunabilirliği, fiyat aralıkları, şirkete ulaşım koşulları, şirketin stok politikası, ödeme koşulları satın alma departmanının planlamaları arasındadır.

Özellikle ithalat sürecinde ülkemizin kur politikası, dövizdeki dalgalanmalar yurtdışı ürün tedariğinde can alıcı bir rol oynamaktadır.

Bütün bu açılardan bakıldığında satın alma departmanı işletmenin bütün faaliyetlerini etkileyen bir bölümdür.

Satın alma Departmanı;

  • Tedarikçi analizi ve seçiminde uzmanlaşmış olmalı
  • Toplam tedarik maliyetinin minimum olmasını sağlayacak fiyat stratejisini belirlemeli
  • Satın alınacak mal ve hizmetlerin uygun özelliklerde olması konusunda uzman olmalı, özellikli ürünlerde ilgili departmandan bilgi ve destek almalı
  • Tedarikçi sözleşmeleri sürecini iyi yönetmelidir.

Satın alma departmanı; Satın alma kararının verilmesi, uzun vadede ekonomik mal tedariği, fiyat değişikliklerinde alternatiflerin yaratılması gibi konularda bilgi ve tecrübeyle işletmeye değer katar; ayrıca satın alınacak malların özellikleri, kalitesi, fiyatı, teslimi gibi konular satın alma departmanının sorumluluğudur.

Bütün bu süreçlerden yola çıkıldığında satın alma yönetimi;

  • İşletmenin fonlarını verimli ve etkili kullanmalı
  • Doğru ürünü, doğru miktarda, doğru zaman ve maliyetle, doğru tedarikçiden temin etmelidir.

 

Sağlıcakla kalın.


Bu yazı 663 kişi tarafından okundu.

Arzu Acarer yeni yazılarından önce sen haberdar ol

Her türlü soru ve görüşleriniz için lütfen bizimle iletişime geçiniz. Bu yazı izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz ve değiştirip kullanılamaz.

Arzu Acarer - DİĞER YAZILARI

Şuraya bir virgül koyalım , Toplam Kalite Yönetimi
Değerli okuyucular, Pandeminin en şiddetli günlerini yaşamaktayız, öncelikle hem kendi sağlığımız hem de toplumsal sağlığımız açısından gerekli tedbirleri alarak mümkün olduğu kadar sosyal mesafe ve kurallara uymamız gereğini düşünüyorum.
Şuraya bir virgül koyalım, Satın Alma Süreci
Firmaların iş süreçlerindeki en önemli konuların başında satın alma süreci gelmektedir.
Şuraya Bir Virgül Koyalım, Dönüşüm
Her sabah uyandığınızda baktığınız o penceredeki manzara nasıl da dönüşüyor fark ettiniz mi?
Şuraya Bir Virgül Koyalım, İhracatta Ürünlerin Teslim Şekilleri (INCOTERMS) -2
İhracatta ürünlerin teslim şekilleri (INCOTERMS) ni incelemeye devam ediyoruz. Daha önceki buluşmamızda belirttiğim gibi ürünlerin çeşitli teslim şekilleri bulunmakta, her birinin kendi özel mevzuatı olmaktadır.
Şuraya Bir Virgül Koyalım, İhracatta Ürünlerin Teslim Şekilleri (INCOTERMS)
İhracatta ürünlerin teslim şekilleri (INCOTERMS) alıcı ve satıcıya çeşitli yükümlülükler getiren; şekilsel olarak da çeşitli noktalarda gerçekleşen yüklemeleri anlatır.
Şuraya Bir Virgül Koyalım, Dolaylı mı? Dolaysız mı?
Yurtiçinde üretilen malların yurtdışı pazarlara ihracatı söz konusu olduğunda, işletmelerin kullanacağı iki ihracat modeli bulunmaktadır. Bu yöntem dolaylı ve doğrudan ihracattır.
Şuraya Bir Virgül Koyalım, İhracat Destekleri
Şirketinizin ürettiği mal için üretim aşamasının varsa ar-ge çalışmalarının öncesinde, yurtdışı ofis, depo, showroom kurulumu, tanıtım ve eğitim faaliyetleri de dâhil olmak üzere Ekonomi Bakanlığı’nın ve çeşitli kuruluşların destekleri bulunmaktadır.
Hadi İhracat Yapalım
İç piyasadaki durgunluk bizi ürettiğimiz malları yurt dışına satmak yönünde zorlar. Ana fikir tamamen yurt dışına ürün satmakla ilgilidir. Ürünün sahibi değil, tüccarıyızdır. Amacımız global dünyadan müşteri kazanmaktır.
Şuraya Bir Virgül Koyalım
1989 yılında körfezden ayrılışımdan beri başlayan eğitim ve sonrasında iş hayatımda yaşamış olduğum deneyimleri ve tecrübeleri sizlerle paylaşmak için bundan sonra bu platformdayım. Bu teklif bana ilk geldiğinde oldukça heyecanlandığımı itiraf etmeliyim. Hoş buldum.Copyright © Balıkesir Ticaret Platformu Telif Hakları MND Ajans'a Aittir.