Balıkesir Ticaret Platformu

Yükleniyor...
Balıkesir Ticaret Platformu

Çocuklarda Dayak Çözüm Mü?

“E ama bi dövdüm düzeldi, bir daha yapmadı.”

Dayak çözüm mü? Evet sevgili ebeveynler dayak çözümdür, ama geçici ve yıkım dolu bir çözüm. Bir şekilde o an sorunu geçici bir şekilde çözdüğümüzde, aslında çocukta nasıl bir yıkıma sebep olduğumuzu fark etmiyoruz. Her ne sebeple olursa olsun çocuğunuza şiddet uyguladığınızda, sorunu çözmüş değil ; çocuğu korkutmuş, duygularını bastırmış, sorununu ifade edemez hale gelmesini sağlamış oluyorsunuz. Hiç birşeye karşı çıkmayan, herşeye boyun eğen, dayağı normalleştiren çocuk bir süre sonra şiddet gören değil şiddet uygulayan konumuna geçer. Şiddet çocuğu sadece sindirir, sadece korktuğu için o davranışı yapmayı bırakır, ama o davranışı neden yapmaması gerektiğini asla öğrenemez.Kendini ifade edemez öfke dolu bir çocuk olur. Çünkü yapılan hata ile verilen ceza arasındaki neden-sonuç ilişkisini tam olarak kuramıyorlar. 
Çocuklar hayatı, ve hayata güvenmeyi ebeveynleriyle kurdukları ilişki sayesinde öğrenir. Bir çocuğun anne ve babası nasılsa diğer tüm insanlar öyledir onun gözünde. Şiddet olan bir evde sağlıklı bir çocuk yetiştirilemeyeceği gibi sorunlu bir yetişkinliğe zemin hazırlanmaktan öteye gidilemez. Korku dolu şiddet mağduru bir çocukluk, korku saçan şiddet uygulayan bir yetişkinlik demektir.
Ebeveynler bazen gerçekten kendilerini tutamadıklarından bahsederler, böyle hissediyorsanız profesyonel bir destek alarak çocuğunuza nasıl ve hangi durumlarda doğru sınır koymanız gerektiğini öğrenmek için ilk adımı atmalısınız. Çocuğunuz, ne kadar yaramaz ve söz dinlemez olursa olsun, onu terbiye etmenin başka yolları var. Dayak bir mecburiyet değil, bir seçim. Unutmayın 


Bu yazı 859 kişi tarafından okundu.

Aysu Tuluy Sarıkaya yeni yazılarından önce sen haberdar ol

Her türlü soru ve görüşleriniz için lütfen bizimle iletişime geçiniz. Bu yazı izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz ve değiştirip kullanılamaz.