Balıkesir Ticaret Platformu

Yükleniyor...
Balıkesir Ticaret Platformu

Merhamet Çip'li Vicdan

İnsanlığa ne lâzım? Sevgi, saygı, hoşgörü? Barış, adalet, empati? Eğitim?

Empati, kardeşlik, dostluk, dayanışma?

Umut, huzur, mutluluk?

Sağlık, spor, sanat?

Din, ahlâk, iyilik, dürüstlük?

Cesaret, güven?

 

Önceliklerin; sevgi, barış, eğitim sözcükleri üzerinde yoğunlaşacağını düşünüyorum lâkin...

 

Bence bize ne lâzım biliyor musunuz? Önce ve her daim merhamet yüklü vicdan…

Bütün insanlık, çip'ine merhamet yüklenmiş vicdana sahip olsa; sevgi de, barış da yerini bulurdu dünyada. Yaratılmışa merhamet... Nefes alana merhamet… Cana merhamet…

 

Sevgi, ancak merhametli vicdanların olduğu yerde barınır; barış da merhametli vicdanların olduğu yerde tutunup var olur.

 

Kediyi köpeği sevmiyor olabilir insan… Ama merhamet sahibiyse karnını doyurur, susuzluğunu giderir, yarasını sarar, üstünü örter.

 

Fare!.. Sevmek ne kelime, tiksiniyor bile olabilir insan… Ama merhamet yüklü vicdan sahibiyse yaşam hakkına saygıyla, onu av yapan bir kedinin ağzından alıp yaşama katar yeniden.

 

Evine giren karasineği öldürmeye kıyamayıp dışarı kovalamak için akla karayı seçen komşunuz karasineği seviyor mudur sizce? Tabii ki hayır! Sadece merhamet çip'li bir vicdana sahiptir.

 

En en en en eğitimlerle donatın bir insanı, onlarca diploma, yüzlerce sertifika… Vicdan çip'ine merhamet yüklenmemişse, o diploma ve sertifikalar, ne sokaktaki açı görür, ne eczane kapısındaki biilacı…

 

Kendi çocuğunu koşulsuz seven bir insan bütün çocukları koşulsuz seviyor mudur sizce?

Kendi çocuğuna fiske vurmamış birinin, -maalesef bir öğretmenin bile- başkasının çocuğunu dövebildiğini bilmeyeniniz var mı?

 

Sokaktaki bir kavgada kendi kardeşinizi koruyup kollamak için başka bir çocuğun kardeşini dövdüğünüz olmadı mı hiç?

 

Sokakta ağlayan bir çocuğun başını okşamak, kaldırımda düşen bir adamı kaldırmak, bir görme engelliyi karşıdan karşıya geçirmek, toplu taşımada ayaktaki hamileye yer vermek vb. davranışlar için;

Ağlayan çocuğu, düşen adamı, görme engelliyi, hamile kadını sevmek gerekmez.

Bu yaptıklarımızın banka hesabımızın miktarıyla, duvarımızda asılı diploma sayısıyla hiçbir ilgisi olmadığı gibi, sevmek ile de ilgisi yoktur. Vicdanınızdaki merhamet çip'i yaptırır hepsini.

 

Merhametin olmadığı yerde, sevgi yanınızdan geçer gider…

Vicdan; öz'dür, sevgi; yol arkadaşı…

İçinde olduğunuz bir grupta, bir ekipte, bir ortamda aynı hedefe yürüdüğünüz insanların hepsini sevmek zorunda değilsinizdir. Ama aynı yolda yürürsünüz…

 

“Vicdanın sesi, bütün kanunların üstündedir.” der Mahatma Gandhi…

 

Bize vicdan lâzım dostlar, merhamet çip'li vicdan


Bu yazı 2848 kişi tarafından okundu.

Aşkın Alkan yeni yazılarından önce sen haberdar ol

Her türlü soru ve görüşleriniz için lütfen bizimle iletişime geçiniz. Bu yazı izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz ve değiştirip kullanılamaz.