Balıkesir Ticaret Platformu

Yükleniyor...
Balıkesir Ticaret Platformu

Enerji Kooperatifleri

Daha öncelerinde; çoğu platformda yazmayı arzuladığım, ciddi mesailer harcadığım, çok sevdiğim ve yoğun olarak ilgilendiğim bir konu idi enerji kooperatifleri…

Saatlerce anlatmaktan imtina etmediğim bu konuyu, neden bu kadar önemsediğimi ve yönetmeliğin oluşturduğu engelleri kısaca özetleyeyim size.

Bir önceki yazımda, 12 Mayıs 2019 tarih, 30772 sayılı resmi gazete de yayınlanarak yürürlüğe giren “ELEKTRİK PİYASASINDA LİSANSSIZ ELEKTRİK ÜRETİM YÖNETMELİĞİ”'nin avantaj ve dezavantajlardan biraz bahsetmiştik. Son yönetmelik ile birlikte; enerji kooperatifi faaliyetlerini engelleyecek durumlar oluşmuş ve kooperatifleşmenin önü tıkanmış gibi görünüyor.

Nedir bu Enerji Kooperatifleri?

Enerji kooperatifleri; birbirinden bağımsız tüketicilerin, tüketim noktalarından bağımsız, tüketimlerini birleştirerek bir araya gelmesi ve bu yapı ile elektrik üretim santrallerini, küçük katılım payları ile hayata geçirmesini sağlayacak bir modeldi.

Model di diyorum! Çünkü son yönetmelikten kaynaklı, mevta haline dönüştü. Eğer ciddi anlamda hayat bulabilseydi; Türkiye'de ki paylaşımcı kültüre de yabancılık çekmeyecek, çoğu yatırımı da şekillendirecek durumdaydı bence.

Uluslararası camia da hatırı sayılır da bir geçmişi olan enerji kooperatifleri; yerel ve ulusal baz da yenilenebilir enerji tesislerine ivme kazandırabilecek, çoğu yatırımcıya da can suyu olabilecek bir yapıya sahip. Ayrıca sosyal fayda yönü de oldukça etkin, enerjinin arz güvenliğini de sağlayabilecek en iyi yapı modeli diyebiliriz.

Neden Yenilenebilir enerji kooperatifleri olmalıdır?

Enerjinin bölgesel olarak, sürdürülebilir üretimi ile ülkenin ihtiyaç duyduğu enerjide dışa bağımlılığını azaltacak ve toplumsal sorumluluk üstlenecektir. Ayrıca bulunduğu bölgenin enerji ihtiyacını yerinde karşılayacağından, kayıplarının azalmasını sağlayacak ve bulunduğu bölgede katma değer yaratacaktır. Artan enerji taleplerinin planlanması ve hızlı reaksiyon gösterilmesinin de önünü açacağı görünen gerçektir.

Enerji kooperatiflerinin dünyadaki durumu

En başarılı iki örneği olan enerji kooperatif yapılarının, birisi ABD'de diğeri Danimarka'da bulunmaktadır.

ABD'nin 47 eyaletinde 42 milyondan fazla vatandaş, elektrik ihtiyacını enerji kooperatiflerinden karşılamaktadır. Danimarka'da Rüzgâr enerjisi kooperatifi ile 50.000'e yakın konutun enerji ihtiyacını karşılamaktadır.

Enerji kooperatiflerinin Türkiye'de ki durumu

Lisanssız elektrik üretim yönetmeliğinin 2010 yılından bu yana süre gelen gelişiminde; Ülke genelinde de 40' a yakın enerji kooperatifi oluşturuldu ya da oluşturulmaya çalışıldı. Çoğunu inceleme, detaylarına göz atma şansı da buldum. Kamuoyunda ve bölgesel baz da gerçekten güzel çalışmalarda ortaya çıkarıldı. Bazı enerji kooperatifleri, üretim yapar durumda şu anda…

Gümrük ve ticaret bakanlığı, bu konuda ciddi çalışmalarda düzenledi, basılı ve görsel yayınlar hazırladı. Bölgesel olarak canlanması için ciddi mesai harcayanlarda oldu. Ancak şu an için bu yönetmelik ile birlikte, tüketim birleştirme şartlarından dolayı önü tamamen kapandı diyebiliriz.

Balıkesir yerelinde; Enerji kooperatifi konusunun hayat bulması için gerekli araştırmaları, eylem planlarını ve modelleri, arkadaşlarla birlikte çıkarmaya çalıştık hep. Önce ki yönetmelik yapısının buna uygun olması, Bakanlığın çalışmaları, kamuoyunda ciddi karşılık bulacağını düşünmemiz ve ciddi kazanımlarının olması bizi daha çok heveslendirmişti. Ancak son yönetmelik ile birlikte bu konu ile ilgili yaptığımız çalışmaları, bir klasöre koyup kaldırdık bir kenara…

Belki bir gün yönetmelik değişir, Belki bir gün bu çalışmaları önemseyecek birileri çıkar, kim bilir?

Lisanssız elektrik üretimi ile ilgili; Yeni yönetmelik çalışmasının acilen yapılması, enerji kooperatiflerinin hayat bulmasını sağlayacak net durumların tanımlanması ve bu kooperatif yapılarının ayrıca destek mekanizması içerisine dâhil edilmesi gerekmektedir.

Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle…
Sağlıcakla kalın

Adem AYTİMUR


Bu yazı 12760 kişi tarafından okundu.

Adem Aytimur yeni yazılarından önce sen haberdar ol

Her türlü soru ve görüşleriniz için lütfen bizimle iletişime geçiniz. Bu yazı izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz ve değiştirip kullanılamaz.