Balıkesir Ticaret Platformu

Yükleniyor...
Balıkesir Ticaret Platformu


19 Temmuz 2021

Japonya'da, Saniyede 319 Terabit Veriyle Dünya İnternet Hız Rekoru Kırıldı.

Japonya'da, Saniyede 319 Terabit Veriyle Dünya İnternet Hız Rekoru Kırıldı.

Japonya Enformasyon ve İletişim Teknolojileri Ulusal Enstitüsü (NICT) mühendisleri saniyede 319 terabit ile dünyanın yeni en hızlı internet rekorunu kırdı. Rekor, geçen yıl ulaşılan 178 terabiti neredeyse iki kat, önceki yıl kaydedilen 44,2 terabit hızı da yaklaşık 7 kat geçmiş oldu.

İnternet hızı çoğu ülkede oldukça kötü seviyelerde. Tüm bunlara rağmen dünyanın bir diğer ucu Japonya'da yapılan yeni testler ile internet hızı rekoru kırıldı. Haziran ayında Uluslararası Optik Fiber İletişim Konferansı'nda sunulan makalede Japonya‘daki mühendislerin internet hızı rekoru kırdığı yayınlandı. Hız testi, 1.864 milden (3.000 km) daha uzun bir elyaf hattında gerçekleştirildi. Buradaki en önemli nokta ise bu elyaf hattın günümüz kablo altyapısı ile uyumlu olması.

Yeni geliştirilen veri aktarım yöntemi, sinyalleri çeşitli dalga boylarına bölüyor

Japonya'nın yeni hız rekoru 319 Terabit (Tb/s) veri iletim hızına ulaştı. Bu, 2020'de kırılan 178 Tb/s‘lik önceki rekorun neredeyse iki katı. NASA'nın kendisi 400 Gb/s‘lik nispeten ilkel bir hız kullanıyor. Sıradan tüketicilerin ulaşabileceği en yüksek hızın 10 Gb/s olduğu belirtiliyor. Rekor, halihazırda var olan fiber optik altyapıyla (ancak birkaç gelişmiş eklenti ile) elde edildi. Araştırma ekibi, geleneksel standart kanal yerine, verileri ileten fiberlerin içine yerleştirilmiş cam tüpler olan dört kanal kullandı. Sinyaller daha sonra, dalga boyu bölmeli çoğullama (WDM) olarak bilinen bir teknik kullanılarak aynı anda gönderilen birkaç dalga boyuna bölündü. Daha fazla veri taşımak için araştırmacılar, nadiren kullanılan üçüncü bir “bant” kullandı ve birkaç optik amplifikasyon teknolojisi ile mesafeyi genişlettiler.

Yeni sistem, iletim sürecine çeşitli dalga boylarında aktifleşen 552 kanallı bir lazer ile başlıyor. Bazı dalga boyları diğerlerinden önce gidiyor ve her biri sırayla optik fiber içindeki dört kanaldan birine yönlendirilen çoklu sinyal dizileri oluşturuyor. Burada anlatılanlar ne kadar karmaşık gelse de Japon mühendislerin veri iletimini hızlandırmak için biraz daha geliştirilmiş ekipmanlar kullandığı belirtiliyor. Ayrıca mühendislerin geliştirdiği yeni yöntemin halihazırdaki internet altyapısına entegre edilmesinin çok basit olduğu açıklandı. En önemlisi ise yeni dört kanallı optik fiber, etrafındaki koruyucu kaplamanın genişliğine etki etmeyerek geleneksel tek çekirdekli fiber ile aynı çapa sahip.

Bu haber Balıkesir Ticaret Platformuna ait olup www.balikesirticaretplatformu.com domaini kaynak olarak gösterilerek paylaşım yapılabilir.

#Japonya #Fiber #İnternet #Hız #Terabit  #sosyalmedya #facebook #twitter #instagram #sosyalağlar #Duyuru #Gelecek #Future #Dünya #world #19Temmuz #2021 #sosyalmedya #türkiye #balikesir #Pazartesi #Arefe #pandemi #COVID19 #EvindeKalTürkiyemBu haber 41 kişi tarafından okundu.

DİĞER HABERLER