Balıkesir Ticaret Platformu

Yükleniyor...
Balıkesir Ticaret Platformu


30 Nisan 2021

Balıkesir Firması Çelmak Tarım Makineleri, Artık Japonya’da da Kullanılacak…

Balıkesir Firması Çelmak Tarım Makineleri, Artık Japonya’da da Kullanılacak…

2020 yılının başında Balıkesir'den Çelmak Tarım Makineleri yetkilileri ile yapılan anlaşma gereği üretilen ürünlerden ilklerini Japonya'ya ihraç edilmeye başladı.

Çelmak adına açıklama yapan Grup Başkanı İsa Tamer Çelik, Japonya'ya Balıkesir'de üretimini yaptıkları tarım makinelerini ihraç etmenin büyük onurunu yaşadıklarını söyledi.

İsa Tamer Çelik, ayrıca “Uzun süredir görüşmelerimizi sürdürdüğümüz Japon firması ile anlaşmaya vardık. Prototip üretimlerine hemen başlıyoruz. Yaptığımız anlaşma gereği 2020 yılının başında Balıkesir'den Çelmak tarafından üretilen ürünlerden ilklerini Japonya'ya ihraç etmeye başlayacağız. Japon çiftçisinin Balıkesir üretimi tarım makinalarını kullanacak olmasını bizleri heyecanlandırıyor. Japon heyetin tesisimize ve ürünlerimize gösterdiği ilgi ve beğeni ekibimizi gururlandırdı. Bu tür işbirlikleri ile Balıkesir'den firmaların anlaşmalarla yeni pazarlara girmesi en büyük dileğimizdir. İhracata odaklanan Balıkesir firmalarının birbirine destek olması ve işbirliği Balıkesir ihracatına da büyük katkı yapacaktır” dedi.

Önemli Japon Tarım Makine Üreticilerinden olan firmanın üst düzey yetkililerinden oluşan heyet Çelmak Üretim Tesislerinde incelemelerde bulunmak ve görüşme yapmak üzere Çelmak firmasını ziyaret etti.  Çelmak tarafından üretilen makinaların Japonya kalite kriterleri testlerinden geçmesinin ardından; firma yetkilileri ikili görüşme talebinde bulunarak Balıkesir'e geldi.

Çelik, uzun süre görüşmelerini sürdürdükleri Japon firması ile geçen yıl anlaşmaya vardıklarını anımsatarak, şunları kaydetti:

“Prototip üretimlerine yaparak 2019 yılında test için Japonya'ya gönderdik. Japon çiftçisinin Balıkesir üretimi tarım makinalarını kullanacak olması bizleri çok heyecanlandırmıştı. Bu hayalimiz gerçekleşti. Haziran ayı başı itibari ile ilk parti ihracat işlemlerimizi tamamladık.

Japon Çiftçisinin ürünlerimize gösterdiği ilgi ve beğeni ekibimizi gururlandırdı. Bu tür işbirlikleri ile Balıkesir'den firmaların anlaşmalarla yeni pazarlara girmesi en büyük dileğimizdir. İhracata odaklanan Balıkesir firmalarının birbirine destek olması ve işbirliği Balıkesir ihracatına da büyük katkı yapacaktır.

ÇELMAK TARIM MAKİNELERİ LİMİTED ŞİRKETİ

Ülke geneline ve 30'a yakın değişik ülkede ihracat faaliyetlerini üstün ürün ve hizmet standardı kalitesi ile devam ettirmekte olan Çelmak Tarım Makinaları Ticaret ve Sanayi Ltd. Şti.'nin temelleri yarım yüzyıl önce atılmış.

Bugün hızla kurumsallaşma faaliyetlerini ülkenin ekonomik geleceğine sürdürülebilir ivme kazandıracak nitelikte köklü hamlelerle sürdüren firma, temellerini şirketin kurucusu Sayın Şefik Çelik tarafından 1970'li yılların başında atmış.

Ülkenin tarım ve gıda sektörünün büyümesine ve kalkınmasına temel teşkil eden üretimlerinden biri olan tarım makineleri imalatının ülke içinde gelişmesine olan inancı ile üretim kalemlerine ve teknolojilerine yıllar içinde sürekli yatırım yaptılar. Tarım Makineleri üretiminin başta bölgemizde ve ülkemizde gelişim safhalarının içinde yer aldık.

Tesislere yapılan makine ve teknoloji yatırımı ile aynı zamanda Balıkesir'in sanayi üretim kapasitesine ve teknolojisine katkılarda bulundular.

Kurumsallaşma ana başlangıcı 2. Kuşak yöneticileri ile birlikte başlamıştır. Şirketin 2. Kuşak yöneticileri 1990 yılında; yatırım, istihdam ve teknoloji olarak giderek büyüyen işletmenin şirketleşme sürecini tamamlamışlardır. Şirketin 3. Kuşak ile birliktelik süreci devam etmektedir.

Şirketleşme süreci ile işletme içi planlamalarımız programlar dâhilinde yapılmaya başlanmış ve insan kaynağına yapılan yatırım ile tarım makineleri sektöründeki üretim ve Pazar payı giderek artmış ve sektöründe ülke genelinde önemli bir kuruluş haline dönüşmüştür.

Kalite anlayışında AR-GE çalışmaları ile pekiştirilen firma, global bazda gelişen kalite yönetim sistemi ve kalite belgelendirme gelişmelerine karşılık vermiş ve bu alandaki belgelere sahip olarak işletme içinde özümsenmesini sağlanmış.

Günümüzde 4 ayrı üretim tesisinde; üretimin tüm prosesleri ve idari birimleri ile 200 civarındaki nitelikli personeli ile yılın tüm zamanında ülke üretimine katkı yapmak ve nitelikli katma değer üretmek için çalışmaya devam etmektedirler.

Bu haber Balıkesir Ticaret Platformuna ait olup www.balikesirticaretplatformu.com domaini kaynak olarak gösterilerek paylaşım yapılabilir.

#çelmakmakine #çelmak #japon #japonpazarı #silajmakinesi #çiftsiralı #çiftçi #çiftlik #ziraat #mısırsilaj #otvemisir #duyuru #Gelecek #Future #Dünya #world #30Nisan #2021 #sosyalmedya #türkiye #balikesir #MesafeniKoru #corona #sağlık #Korona #COVID19 #hayatevesığar #pandemi #COVID19 #EvindeKalTürkiyem

 Bu haber 30 kişi tarafından okundu.

DİĞER HABERLER

Copyright © Balıkesir Ticaret Platformu Telif Hakları MND Ajans'a Aittir.