Balıkesir Ticaret Platformu

Yükleniyor...
Balıkesir Ticaret Platformu


16 Nisan 2021

Merkez Bankasından Kripto Engeli…

Merkez Bankasından Kripto Engeli…

Resmi Gazete'de yayımlanan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası yönetmeliğine göre Kripto Para (varlıklar) ödemelerde doğrudan ve dolaylı olarak kullanılamayacak. İlgili düzenlemenin 30 Nisan 2021 tarihinde yürürlüğe gireceği açıklandı.

Türkiye'de Kripto Paraların (varlıklar) ödemelerde kullanılmasına yasak geldi.

Resmi Gazete'de yayımlanan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası yönetmeliğine göre Kripto Paralar (varlıklar) ödemelerde doğrudan veya dolaylı şekilde kullanılamayacak. Bunun yanında Kripto Paraların (varlıklar) ödemelerde doğrudan veya dolaylı şekilde kullanılmasına yönelik hizmet sunulamayacak. Düzenlemenin yürürlük tarihi 30 Nisan 2021 olarak açıklandı.

Merkez Bankası: Telafisi mümkün olmayan mağduriyetler ihtimali var

Merkez Bankası'ndan düzenlemenin gerekçesine ilişkin olarak şu ifadeleri kullanıldı: Kripto Para (varlıklar) herhangi bir düzenleme ve denetim mekanizmasına tabi olmaması, merkezi bir muhatabın bulunmaması, piyasa değerlerinin aşırı oynaklık göstermesi, anonim yapıları nedeniyle yasadışı faaliyetlerde kullanılabilmesi, cüzdanların çalınabilmesi veya sahiplerinin bilgileri dışında usulsüz olarak kullanılabilmesi ile işlemlerin geri dönülemez nitelikte olması gibi nedenlerle ilgili taraflar açısından önemli riskler barındırmaktadır.

Son dönemde, söz konusu varlıkların ödemeler alanında kullanılmasına ilişkin çeşitli girişimlerin oluşmaya başladığı gözlenmiştir. Bu varlıkların ödemelerde kullanılmasının, yukarıda bahsedilen sebeplerle işlemin tarafları açısından telafisi mümkün olmayan mağduriyetler yaratma ihtimali bulunduğu ve bu alanda mevcutta kullanılan yöntem ve araçlara karşı güven zafiyeti meydana getirebilecek unsurlar içerdiği değerlendirilmektedir.

Bu haber Balıkesir Ticaret Platformuna ait olup www.balikesirticaretplatformu.com domaini kaynak olarak gösterilerek paylaşım yapılabilir.

#TCMerkezBankası #App #MerkezBankası #Bitcoin #Aplication #Kriptovarlık #Sanalpara #coin #Duyuru #Gelecek #Future #Dünya #world #6Nisan #2021 #sosyalmedya #türkiye #balikesir #MesafeniKoru #corona #sağlık #Korona #COVID19 #hayatevesığar #pandemi #COVID19 #EvindeKalTürkiyem

 Bu haber 29 kişi tarafından okundu.

DİĞER HABERLER

Copyright © Balıkesir Ticaret Platformu Telif Hakları MND Ajans'a Aittir.