Balıkesir Ticaret Platformu

Yükleniyor...
Balıkesir Ticaret Platformu


10 Ocak 2021

7-14 Ocak 2021 “Beyaz Baston Körler Haftası”

7-14 Ocak 2021 “Beyaz Baston Körler Haftası”

Toplumda farkındalık oluşturmak amacıyla her yıl dünyada 7-14 Ocak tarihleri arası Beyaz Baston Körler Haftası olarak anılmaktadır.

Beyaz Baston, 1921 yılında bir trafik kazası sonucu görme yetisini kaybetmiş olan James Biggs adlı bir fotoğraf sanatçısının, motorlu taşıtlardan kendini korumak ve fark edilmesini sağlamak amacıyla bastonunu beyaza boyaması ile oluşmuştur. Şubat 1931'de Fransa'da görme engellilerin katıldığı ulusal beyaz baston hareketi olarak bir kampanyaya dönüşmüş ve görme engelliler için bir bağımsızlık sembolü halini almıştır.

Görme yetisinde kayıp, doğuştan olabildiği gibi (annenin gebelik döneminde geçirdiği hastalıklar, kalıtsal etmenler, tümörler, doğum sırasında yaşanan sorunlar, erken doğum vb.), daha sonraki dönemlerde de (kazalar, tümörler, katarakt), göz tansiyonu, şeker hastalığı, inme gibi süreğen hastalıkların göz bulguları şeklinde vb) ortaya çıkabilir.

Görme Kayıplarının Yarısı Önlenebilir.

Dünya Sağlık Örgütü, dünyada 2,2 milyar insanda görme bozukluğu veya görme kaybı olduğunu ve en az 1 milyarının henüz önlenebilecek veya henüz ele alınmamış bir görme bozukluğuna sahip olduğunu öngörmektedir. Dünya Sağlık Örgütü'nün 2014-2019 yıllarını içeren Göz Sağlığı Küresel Eylem Planı'nın da “küresel bir halk sağlığı sorunu olarak görme bozukluğunu azaltmak; görme engelliler için rehabilitasyona güvenli erişim sağlamak” amaçlanmıştır.

Bu haber Balıkesir Ticaret Platformuna ait olup www.balikesirticaretplatformu.com domaini kaynak olarak gösterilerek paylaşım yapılabilir.

#Beyazbaston #GörmeEngelliHaftası #Tedavi #covid20  #Duyuru #Gelecek #Future #Dünya #world #4Ocak2021 #2021 #sosyalmedya #türkiye #balikesir #MesafeniKoru #corona #sağlık #Korona #COVID19 #hayatevesığar #pandemi #COVID19 #EvindeKalTürkiyem

 Bu haber 57 kişi tarafından okundu.

DİĞER HABERLER

Copyright © Balıkesir Ticaret Platformu Telif Hakları MND Ajans'a Aittir.