Balıkesir Ticaret Platformu

Yükleniyor...
Balıkesir Ticaret Platformu


9 Ocak 2021

Dünyaca Ünlü TIME Dergisine Prof. Dr. Uğur Şahin Ve Dr. Özlem Türeci Kapak Oldu!

Dünyaca Ünlü TIME Dergisine Prof. Dr. Uğur Şahin Ve Dr. Özlem Türeci Kapak Oldu!

ABD'li Pfizer şirketiyle ortak geliştirdikleri Kovid-19 aşısıyla insanlığa umut aşılayan Türk kökenli bilim insanları Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci, dünyanın en ünlü dergilerinden TIME'ın yeni yıl sayısının kapağında yer aldılar. 

2021'in ilk sayısında çift kapakla çıkan TIME, ABD sayısında Kongre baskınına yer verirken, ‘The Year A Head' özel sayısında ise “Aşı Devrimi” manşetiyle kapakta Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci'ye yer verdi. Almanya'nın en büyük ilaç firmalarından BionTech'in kurucu ortakları olan Şahin ve Türeci ABD'li Pfizer şirketiyle ortak geliştirdikleri Kovid-19 aşısının gösterdiği başarıyla dünya gündeminin bir numarasına yerleşti ve korona virüs salgınıyla mücadelede en önemli isimler haline geldi.

Şahin ve Türeci'nin mucitleri olduğu Pfizer / BionTech'in aşısı hali hazırda dünyada birçok ülkede yaygın olarak kullanılmaya başlanmış durumda.

Prof. Dr. Şahin ve eşi Dr. Özlem Türeci, 2019 yılında Çin'in Vuhan şehrinde ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılan korona virüs salgınının etmeni SARS-CoV-2'ye karşı geliştirilen BNT162 aşısının geliştirildiğine dair haberlerin ardından uluslararası medyanın ilgi odağı oldu. Fransız LCI kanalı, Nobel Kimya ve Fizik Ödülü sahibi Pierre ve Marie Curie çiftine benzettiği Şahin-Türeci çiftinin, aşı çalışmalarının başarıya ulaşması halinde Nobel Ödülü almalarına kesin gözüyle bakıldığını bildirdi. Piyasa değeri 20 milyar euro olan BioNTech şirketinin sahibi olan Dr. Uğur Şahin, Dr. Özlem Türeci ile birlikte Almanya‘nın en zengin 100 kişisi arasında yer almaktadır. Ayrıca Bloomberg Business'ın “Dünyanın en zengin 500 insanı” listesinde 5.4 milyar dolar kişisel serveti ile 456. sırada yer alan Uğur Şahin, “Dünyadaki en zengin Türk” unvanını da elinde bulundurmaktadır.

Mainz Üniversitesi Hastanesi'nde modifiye edilmiş genetik kodlarla bağışıklık sistemini kansere karşı mücadele ettirmeyi hedefleyen çalışmalar yaptılar. Çalışmalarını, Dr. Uğur Şahin ile birlikte 2001 yılında kurdukları ve Türkçe “ganimet” kelimesinden esinlenerek “Ganymed” adını verdikleri firmada sürdürdü. Kendisi gibi Türkiye göçmeni olan meslektaşı Dr. Uğur Şahin ile 2002'de evlendi. Çift, bağışıklık sisteminin, kanserli hücreleri vücuda giren bir virüs gibi algılaması ve onları ortadan kaldırması için birlikte çalışmayı sürdürdü.Kansere karşı hassas antikor tedavilerine öncülük eden Ganymed 2016'da Japon ilaç şirketi Astellas'a satıldı. Şirketi 1.3 milyar euroya satışları o tarihe kadar Almanya'da tıp sektöründeki en yüksek meblağlı satış oldu.

Bu haber Balıkesir Ticaret Platformuna ait olup www.balikesirticaretplatformu.com domaini kaynak olarak gösterilerek paylaşım yapılabilir.

#TimeDergisi #Aşı #Biontech #Pfizer #Tedavi #covid20  #Duyuru #Gelecek #Future #Dünya #world #4Ocak2021 #2021 #sosyalmedya #türkiye #balikesir #MesafeniKoru #corona #sağlık #Korona #COVID19 #hayatevesığar #pandemi #COVID19 #EvindeKalTürkiyem

 Bu haber 50 kişi tarafından okundu.

DİĞER HABERLER

Copyright © Balıkesir Ticaret Platformu Telif Hakları MND Ajans'a Aittir.