Balıkesir Ticaret Platformu

Yükleniyor...
Balıkesir Ticaret Platformu


21 Aralık 2020

Şimdi de COVID-20 Paniği Başladı…

Şimdi de COVID-20 Paniği Başladı…

İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın ülkenin güneydoğusunda Covid-19'un daha hızlı yayılan yeni bir türünün keşfedildiğini açıklamasının ardından Avrupa Birliği (AB) ülkeleri adeta 'alarma' geçti.

Dünya Sağlık Örgütü korona virüs mutasyon Covid 20 haberi ile ilgili açıklamada bulundu. İngiltere'de virüsün mutasyona uğraması tüm dünyayı alarma geçirdi ve kısıtlamalar arttırıldı. Koronavirüs mutasyon haberi dünyada bomba etkisi yarattı. Dünyada etkisi devam eden Covid-19 kabusu hakkında ile korkutan açıklama önce İngiltere Başbakanı Boris Jhonson tarafından yapıldı. Öte yandan Sosyal medyada "Covid-20" ismiyle trend olan gelişme sonrası ülkeler teker teker İngiltere'ye kapılarını kapattı. “İlk analiz, bu versiyonun mevcut virüsten daha hızlı yayıldığını gösteriyor" diye uyaran İngiltere'nin Sağlık Bakanı Matt Hancock, 60 farklı yerel yönetim alanında binden fazla vaka tespit edildiğini söyledi.

Mutasyona Uğrayan Virüsün Özellikleri Neler?

- Diğer virüs türlerinin hızla yerini alıyor.
- Virüsün önemli olan bölgelerini etkileyen mutasyonlar var.
- Bu mutasyonlardan bazıları laboratuvar çalışmalarında virüsün hücreleri etkileme özelliğini artırdığı görüldü.
-Daha bulaşıcı ancak daha ölümcül olduğuna yönelik bulgu yok.
-İngiltere Başbakanı Boris Johnson da Cumartesi günkü açıklamasında yeni türün eskisine kıyasla yüzde 70'e varan oranlarda daha bulaşıcı olabileceğini belirtti.

Peki Virüsler Nasıl Ve Neden Değişime Uğruyor?

Virüsler genetik seçimin bir sonucu olarak sürekli şekilde değişim geçiriyor. Hafif genetik değişimler mutasyon (değişinim) sonrası gerçekleşirken, büyük genetik değişimler rekombinasyon (yeniden birleşme) üzerine yaşanıyor.

Mutasyon ya da değişinim, bir canlının genomu içindeki DNA ya da RNA diziliminde meydana gelen kalıcı değişmelerdir. Mutasyona uğramış organizma ise mutant olarak adlandırılır. Mutasyonların genler üzerindeki zararlı etkileri nedeniyle, organizmalar mutasyonları gidermek için DNA onarımı gibi mekanizmalara sahiptir. Son yapılan araştırmaya göre COVID-19 virüsü mutasyona uğradı ve daha ölümcül hale geldi.

Bu Yeni Varyant Daha Ciddi Hastalıklara Neden Olur Mu? Ne Kadar Tehlikeli?

İngiliz yetkililer, yeni varyantın daha ciddi hastalıklara veya daha fazla ölüme neden olduğunu düşünmediklerini, ancak çok daha hızlı yayıldığı için vaka sayılarında büyük sorunlara neden olabileceğini belirtiyor. İngiltere'nin baş tıp görevlisi Profesör Chris Whitty yaptığı açıklamada, "Yeni türün daha yüksek bir ölüm oranına neden olduğunu ya da aşılar ile tedavileri etkilediğini gösteren hiçbir mevcut kanıt yok, fakat bunu doğrulamak için çalışmalar ivedilikle devam ediyor" dedi.

 

#SağlıkBakanlığı #Tedbir #covid20  #Duyuru #Gelecek #Future #Dünya #world #deprem #yangın #greenpeace #21Aralık #2021 #sosyalmedya #türkiye #balikesir #MesafeniKoru #corona #sağlık #Korona #COVID19 #hayatevesığar #pandemi #COVID19 #EvindeKalTürkiyem

 Bu haber 173 kişi tarafından okundu.

DİĞER HABERLER

Copyright © Balıkesir Ticaret Platformu Telif Hakları MND Ajans'a Aittir.