Balıkesir Ticaret Platformu

Yükleniyor...
Balıkesir Ticaret Platformu


14 Aralık 2020

BAKUT Balıkesir Temsilciliğinin 2.Toplantısını Zoom Üzerinden Gerçekleştirdi.

BAKUT Balıkesir Temsilciliğinin 2.Toplantısını Zoom Üzerinden Gerçekleştirdi.

100'e yakın BAKUT (Bursa Arama Kurtarma) gönüllünün katılımı sağlanan bu tanışma toplantısı, MND Ajans sahibi Metin Ceylan'ın moderatörlüğünde gerçekleşti.

En son İzmir'de meydana gelen 6.6 şiddetindeki depreminde yapılan arama kurtarma çalışmalarında arama kurtarma ekibiyle takdir toplayan BAKUT ekibi, artık Balıkesir Temsilciliği ile genişlemeye devam ediyor. 22.09.1999 tarihinde, deneyimli dağcılar tarafından kurulan BURSA ARAMA KURTARMA DERNEĞİ, afet öncesi eğitim, afet sırasında her türlü müdahale için artık Balıkesir temsilciliği de start verdi.

MND Ajans sahibi Metin Ceylan'ın liderliğinde kurulan Balıkesir Temsilciliği, gerçekleşebilecek afetlerle ilgili çalışmalara başladı. Çok çeşitli makamlardan derneğe üye olan katılımcılarla ve yapılan bağışlarla bu etkin dernek büyümeye hızla devam ediyor.  Bakut Derneği. İzmir'den Kars'a kadar 27 noktada gönüllülere sahip büyük bir aile. BAKUT Derneği başta, sportif faaliyetlerin getirdiği tecrübe ile dağlarda kazaya uğrayan ve kaybolan kişiler için arama ve kurtarma konusunda ne kadar başarılı olduklarını sonrasında ise profesyonel bir çalışma ile en etkin arama kurtarma konusunda sürekli eğitimlere devam ederek, bu konuda daha profesyonel uzman ekipler oluşturmaya aralıksız devam ediyorlar.

Kaybolan kişilere en kısa sürede ulaşabilmeyi, yardım için gereken en uygun koşulları yaratmayı hedefleyerek bugünlere gelindi. Bu çalışmaların akabinde, doğal afetler ve kazalarda gerek yurt içi gerekse yurt dışından talep edildiğinde de gönüllü olarak yerine getirebilmek, doğal afetlere karşı halkı bilinçlendirmek için eğitim ve seminerler düzenlemek, doğa sporları ve doğa sporlarında karşılaşılacak tehlikelere karşı eğitimler düzenlemeye devam etmektedirler. Çevre sorunlarının doğal yaşama ve insanlığı tehdit edici noktaya geldiği günümüzde Bursa Arama Kurtarma Derneği üyeleri faaliyetleri sırasında üzülerek tanık oldukları kaçak ağaç kesimi, kaçak avlanma, çevreye atılan çöpleri ve doğayı tehdit eden unsurları yetkililere bildirmeye ve bu kutsal vazifeye devam etmektedir.

Peki, Bu Derneğin Gönüllü Neferlerinden Biri Olabilmek İçin Neler Yapmalıyız?

İlk olarak, dernek merkezinde organize edilen Gönüllü Tanışma Toplantılarına katılmanız, sonrasın da düzenlenen seminer/oryantasyon programını tamamlamanız gerekiyor. Bu yapılan eğitim aşamalarından sonra üyelik için bazı resmi evrakları da hazır tutmanız gerekecek. Mutlaka aşağıdaki belgeleri hazırlarken asılları olmasına dikkat edin, çünkü fotokopi kabul edilmiyor.

1-İkametgâh Belgesi (Muhtarlık veya E-Devlet 'ten barkodlu olarak alınmalı)

2-Nüfus cüzdan sureti (Nüfus müdürlüğü, muhtarlık veya E-Devlet 'ten barkodlu olarak alınmalı)

3-Sabıka Kaydı (Savcılık veya E-Devlet 'ten barkodlu olarak alınmalı)

4-Kan grubu belgesi

5-1 adet vesikalık fotoğraf

Bu belgeleri dernek merkezine teslim ettiğinizde ayrıca sizden üyelik formu da doldurmanız istenecektir.

Tüm ayrıntılı bilgi için Balıkesir Şube'den sorumlu Metin Ceylan ile +90 541 682 61 10 no lu telefondan iletişime geçebilirsiniz.

Derneğin en önemli aktiviteleri olan sportif faaliyetlere de katılmanız mümkün. İnternet sitesinden duyuruları yapılan, dağcılık, kayak, bisiklet, aletli dalış, mağaracılık, rafting, Kano etkinliklerine dernek bünyesinde yapılıyor. Bu konuda öncelikle doğa sporlarını güven içinde yapmanın ilk şartı olan eğitimleri almak üzere başvuran kişilere yıllık faaliyet programında yer alan eğitim müfredatından faydalanmasını sağlamaktadır.

Derneğin misyonlarını başlıklar halinde toplarsak;

- Dernek faaliyetinin temelini gönüllük oluşturur.

- Yapılacak (İlk yardım, Dağ Arama Kurtarma, Deprem, Sel vs.) faaliyetlerde kar amacı güdülemez.

- Eğitimler üyelere ücretsiz, üçüncü şahıslara ücretli olarak verilebilir.

- Bütün üyeler eşit eğitim haklarına ve bir oy hakkına sahiptir.

- Eğitmen eğitimlerinde üyelerin aktiviteleri göz önünde bulundurularak eğitmen seçimi yapılır.

- Dernek logosu, kimlik kartı, baskılı ve baskısız giyim malzemeleri eğitim ve tatbikat sahalarının dışında kullanılamaz giyilemez.

- Dernek üyesi olmak hiç kimseye üçüncü şahıslar karşısında öncelik tanımaz. Müdahale gerektiren olaylarda ilk yardım ve acil yardım durumlarında konu hakimiyeti varsa kimlik kartı kullanarak olaya müdahale edilir.

- Hiçbir üye bireysel olarak dernek adına açıklama ve basın toplantısı düzenleyemez.

- Her üye içinde bulunduğu birimin başarısı için çalışmak ve birim adına dernek menfaatlerini korumakla görevlidir.

- Her üye inançlarını ve siyasi görüşünü kendinde saklı tutmak zorundadır.

- Derneğin kişiliğine ve kurumsal yapısına verilecek zararlar sonrası, yönetim ve disiplin kurulunun kararları bağlayıcıdır.

- Dernek üyelerine düzenli olarak dernek faaliyetleri, gelirleri, giderleri hakkında bilgiler verilir, gerekirse evraklar düzenli şekilde çoğaltılarak üyelere dağıtılır.

- Dernek içinde kararlar oy çokluğuyla kabul ya da reddedilebilir.

- Yönetim, denetim, disiplin kurul kararları bütün üyeleri bağlar.

- Her üye başvuru formunda yaptığı beyanatlardan sorumlu tutulur. Yanlış beyanat verenler hakkında ihraç kararı alınabilir.

- Ön yargısız, karşılık beklemeksizin, ayrım yapmaksızın, en kısa zaman içinde müdahale etmeyi amaç edinir.

- Din, dil, ırk ayrımı gözetmeksizin, insanları ve doğadaki canlıları sevmeyi ve sevdirmeyi amaç edinir.

 

Bu haber Balıkesir Ticaret Platformuna ait olup www.balikesirticaretplatformu.com domaini kaynak olarak gösterilerek paylaşım yapılabilir.

#BAKUT #AramaKurtarma #toplantı #Gelecek #Future #Dünya #world #deprem #yangın #greenpeace ##9Aralık #2021 #sosyalmedya #türkiye #balikesir #MesafeniKoru #corona #sağlık #Korona #COVID19 #hayatevesığar #pandemi #COVID19 #EvindeKalTürkiyem

BAKUT Balıkesir Temsilciliğinin 2.Toplantısını Zoom Üzerinden Gerçekleştirdi.

Bu haber 107 kişi tarafından okundu.

DİĞER HABERLER

Copyright © Balıkesir Ticaret Platformu Telif Hakları MND Ajans'a Aittir.