Balıkesir Ticaret Platformu

Yükleniyor...
Balıkesir Ticaret Platformu


11 Aralık 2020

14 Katlı 'Dikey Tarla İle Yılda 15 Defa Hasat Yapacak Olan Danimarka…

14 Katlı 'Dikey Tarla İle Yılda 15 Defa Hasat Yapacak Olan Danimarka…

Danimarka'nın Taastrup şehrinde kurulan ülkenin en büyük topraksız 14 katlı dikey tarım girişimi Dünya basınına duyuruldu.

Anders Riemann tarafından kurulan ve yaklaşık 7 yıllık bir çalışmanın ardından marketlerde mahsullerini sergilemeye hazırlanan Nordic Harvest, 7 bin metrekarelik bir alan üzerinde kurulu 14 katlı ‘dikey tarlalar'da ürünlerini pestisit ve haşere ilacı kullanmadan ve normal tarıma göre yaklaşık yüzde 95 su tasarrufuyla yetiştirmeye devam ediyor.

Çevreci ve sürdürülebilir enerji ile ürünlerini yetiştiren firma, yılda yaklaşık bin ton marul ve yeşillik üretimi kapasitesiyle, İlk hasatlarının, büyük gıda ve hazır yemek firmaları tarafından siparişleri alınmaya devam eden firmanın, 2021'in ilk çeyreğinde yaklaşık 200 ton ürün satabilecek duruma gelebileceklerini ifade etti. Nordic Harvest'ın yöneticisi Anders Riemann, tarla tam kapasiteyle çalıştığında bin ton ürünün hasat edileceğini belirtti. Bu üretim, Danimarka'nın yıllık ithal ettiği ürünlerin üçde ikisi olan 20 bin tonluk ihtiyacının karşılanabileceği belirtiliyor. Bu arada, ülkede yapılan kamuoyu araştırmalarına göre Danimarkalıların yüzde 14'ü dikey tarım ürünlerini tehlikeli olarak görürken, yüzde 24'ü ise dikey tarım ürünlerini tüketmeye hazır olduğunu bildirdi.

7 YIL ÖNCE FİNANS SEKTÖRÜNDEN, TOPRAKSIZ TARIMA GEÇİŞ

Ülkenin büyük finans kuruluşlarında İş Analisti olarak çalışırken, hayalinin peşine takılarak Nordic Harvest şirketini kuran girişimci Anders Riemann, yaptığı açıklamada, yaklaşık 7 yıl önce LED ışıklarla topraksız tarım üzerinde araştırmalar yapmaya başladığını, ABD'den de bu alanda uzman kişilerden destek alarak fikrini olgunlaştırdığını söyledi.

ÇEVRECİ TARLANIN ENERJİSİ RÜZGARDAN

Dikey çiftliklere yöneltilen en büyük eleştirilerin başında yüksek elektrik tüketimi geliyor. Fakat şirket bu soruna da rüzgar enerjisinden elde edilen elektrikle çözüm bulmuş durumda. Danimarka elektrik tüketiminin yüzde 40'ını rüzgar ve güneş gibi çevreci enerjilerinden sağlıyor.

Kurdukları tarla hakkında bilgi veren Riemann, iki adet 42'şer metre uzunluğunda 6'şar sıralı ve 14'er katlı dikey tarla üzerinde topraksız tarım yaptıklarını kaydetti. Riemann, tohumların ekildikten sonra 22 ile 28 gün arasında değişen süre içerinde ürünlerin yetiştiğini ve hasadının yapıldığını aktararak, “İklim şartlarını ayarlayabildiğimiz bir ortamda tarımcılık yaptığımız için, normal bir çiftçi tarlasından yılda iki defa hasat alırken, biz yılda 15 defa hasat alabiliyoruz. Normal bir çiftçinin tarlasıyla karşılaştırdığımızda, biz aynı alanda, normal bir çiftçinin 250 katı daha fazla üretim yapabiliyoruz.” diye konuştu.

20 FARKLI ÜRÜNLE DİKEY TARIMCILIK YAPARAK HEDEFE İLERLİYOR.
Üretimin yapıldığı alana girmeden önce çalışanların özel bir alandan geçtiğini böylece bitkilerin böcek ve haşeratlardan korunduğunu belirten Riemann, şimdilik ıspanak, roka, kıvırcık marul, fesleğen, nane ve kişniş olmak üzere 6 farklı ürünle dikey tarımcılık yaptıklarını, ilerde çilek ve yaban mersini de dahil olmak üzere 14 farklı ürünü daha ekleyerek toplamda 20 ürünle dikey tarımcılık yapmak istediklerini vurguladı. Dikey tarım konusunda, halen olgunlaşma sürecinde bulunması, klasik tarıma oranla maliyetli ve yetiştirilebilecek meyve ve sebzeler açısından sınırlı olduğu yönünde ciddi eleştiriler bulunuyor. “Patates bile yetiştirebiliriz. Şimdilik bizi frenleyen sadece giderler. Marketlerdeki fiyatlarla rekabet edebilmek önemli.” ifadelerini kullanan Riemann, eleştirileri kısmen doğruladı. Riemann, Avrupa'nın dikey tarımda çok geri kaldığını, dikey tarımın ABD'nin yanı sıra Asya ülkelerinde özellikle Singapur, Japonya ve Tayvan'da yaygın olduğunu belirtti.

Şu an hayalinin bir parçasını gerçekleştirdiğini, hayalinin tarlaları yeniden ormanlık alanlara çevirebilmek olduğunu ifade Riemann, şehir merkezlerinde de topraksız dikey tarım yapılmasını için çalıştığını kaydetti.

Bu haber Balıkesir Ticaret Platformuna ait olup www.balikesirticaretplatformu.com domaini kaynak olarak gösterilerek paylaşım yapılabilir.

#Danimarka #Üretim #Sebze #Meyve #Tarla #Gelecek #Future #Dünya #world #deprem #yangın #greenpeace ##12Aralık #2021 #sosyalmedya #türkiye #balikesir #MesafeniKoru #corona #sağlık #Korona #COVID19 #hayatevesığar #pandemi #COVID19 #EvindeKalTürkiyem

 Bu haber 100 kişi tarafından okundu.

DİĞER HABERLER

Copyright © Balıkesir Ticaret Platformu Telif Hakları MND Ajans'a Aittir.