Balıkesir Ticaret Platformu

Yükleniyor...
Balıkesir Ticaret Platformu


11 Aralık 2020

Türkiye’de Yaklaşık 25 Milyon Kişi Aşı Kapsamı Dışında, Peki Kimler?

Türkiye’de Yaklaşık 25 Milyon Kişi Aşı Kapsamı Dışında, Peki Kimler?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 18 yaş altı için aşının Faz-3 çalışmalarının Çin'de devam etmekte olduğu için, 18 yaş altı ile hamilelere ve son 4-6 ay içinde hastalığı geçirmiş olanlara yapılmayacağını duyurdu.

Koca, HES koduna ve e-Nabız'a yapılan aşının kişisel verilere işleneceğini belirterek, "Bu süreç, dünyada gündeme gelecek. Aşının yaygın yapımı dönemi sonrası uçağa, otobüse binmek için, ulaşım için istenebilir" uyarısında bulunmuştu. Koca, bu sözleriyle, yaygın aşılama döneminin ardından gerek yurt içinde gerekse yurt dışında aşısız kişilerin seyahat, toplu ulaşım, konaklama tesislerinden faydalanma gibi konularda sıkıntı yaşayabileceği mesajını verdi. Buna göre, "zorunlu" değil dense de korona aşısı ilerleyen dönemde, sözü geçen uygulamalardan mahrum hale gelmemek için şart haline gelebileceği belirtildi.

25 MİLYON KİŞİ KAPSAM DIŞI

Değerlendirmelerde bulunan Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, TÜİK rakamlarına işaret ederek, "Çocuklar, gebeler ve emzirenler açısından kabaca düşünüldüğünde 25 milyon kişi şu anda kapsam dışında diye düşünülebilir" dedi.

Prof. Dr. İlhan, aşı kapsamı dışında tutulacak kişi sayısının ortalama 25 milyon olduğunu söyledi. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) 17 Nisan 2020'de açıkladığı, "İstatistiklerle Çocuk 2019" bültenine göre, 2019 yıl sonu itibarıyla, Türkiye nüfusu 83 milyon 154 bin 997 kişi ve bunun 22 milyon 876 bin 798'ini yani nüfusun yüzde 27,5'ini 0-17 yaş grubundaki çocuklar oluşturuyor” ifadeleri kullanıldı.

SAĞLIK ÇALIŞANLARI İLK AŞI GRUBUNDA

Yapılan açıklamalarda ilk olarak sağlık çalışanlarına uygulanacağı belirtilen aşının öncelik sıralamasına göre 4 aşamada yapılması düşünülüyor. İlk aşamada sağlık hizmetleri dahil olmak üzere aile sağlığı merkezleri, toplum sağlığı merkezleri, eczaneler, sağlık kuruluşları ve hastaneler olmak üzere geniş bir yelpazede uygulanacak. Aşı, 14-21 gün arayla iki doz halinde ücretsiz yapılacak. Şu an mevcut sisteme göre zorunlu tutulmayacak olan aşı, vatandaşların ikna edilmesini sağlayacak kitlesel aşılama yoluna gidilecek. Aşı yaptıranlar, sisteme aşıyı yapan sağlık kuruluşu tarafından kaydedilecek. Böylece, test sonuçları ve temaslılarda olduğu gibi aşılı vatandaşlar da merkezi veri tabanından, HES kodu ve e-Nabız aracılığıyla takip edilecek.

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?

Çin tarafından üretilen SinoVac'ın inaktif yani "ölü virüs aşısı", en erken faz-3 safhasına geçen aşı olarak biliniyor ve güvenilirliğiyle ön plana çıkıyor. Uzun vadeli yan etkilerinin ne olduğu bilinen ve geçmişten bu yana uygulanan yöntemle hazırlanan aşı, etkinliğiyle de dikkatleri üzerine çekiyor. Aşı, Türkiye'de yaklaşık 2 hafta boyunca Halk Sağlığı ile Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunun laboratuvarlarında güvenlik testlerine tabi tutulacak. Bu incelemelerde aşının güvenilirlik testlerinin olumlu çıkması ve faz-3 çalışmalarının erken sonuçlarının açıklanmasını takiben veriler İlaç ve Tıbbı Cihaz Kurumunca değerlendirilecek ve Türkiye standartlarına uygun bulunduğu takdirde erken kullanım izni verilecek.

Bu haber Balıkesir Ticaret Platformuna ait olup www.balikesirticaretplatformu.com domaini kaynak olarak gösterilerek paylaşım yapılabilir.

#aşı #TUİK #SağlıkBakanlığı #FahrettinKoca #önemlibilgiler #Gelecek #Future #Dünya #world #deprem #yangın #greenpeace ##12Aralık #2021 #sosyalmedya #türkiye #balikesir #MesafeniKoru #corona #sağlık #Korona #COVID19 #hayatevesığar #pandemi #COVID19 #EvindeKalTürkiyem

 Bu haber 104 kişi tarafından okundu.

DİĞER HABERLER

Copyright © Balıkesir Ticaret Platformu Telif Hakları MND Ajans'a Aittir.