Balıkesir Ticaret Platformu

Yükleniyor...
Balıkesir Ticaret Platformu


7 Aralık 2020

Ekspertiz Raporu Almadan Sıfır Araç Almayın!

Ekspertiz Raporu Almadan Sıfır Araç Almayın!

Uzmanlar “ekspertiz raporu olmadan sıfır araç dahi almayın” diye vatandaşa uyarılarda bulunuyorlar. Kilometrelerin düşürülmesi ve kazalı araçların satılması gibi sorunların yaşandığı şu günlerde artık öyle bir noktaya gelindi ki, tüketiciler sadece ikinci elde değil sıfır araçlarda da sıkıntılar yaşanmaya başladı.

İkinci el araçlar nasıl ekspertize götürülüyorsa sıfır araç alırken de aynı işlemin yapılması gerektiğini vurgulayan uzmanlar, alınan ekspertiz raporunun da saklanmasını tavsiye etti. Sıfır araç aldıktan sonra 'boyalı ve değişen parça var' diye mahkemelere başvuruda bulunan kişiler olduğunu, bu mağduriyetlerin önüne geçmek için sıfır araçlarında ekspertize başvurarak, alınmasının son derece faydalı olacağını belirtildi.

Ticaret Bakanlığı'nın, "İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişik Yapılmasına Dair" yönetmeliği, 15 Ağustos'ta Resmi Gazete'de yayınlanmıştı. 1 Eylül'den itibaren yürürlüğe giren yönetmelikle birlikte, araç alım satımlarında ticarete söz konusu olan aracın, TSE belgeli ekspertiz firmalarından rapor alması da zorunlu tutuluyor.

Genellikle araba bayileri veya oto galerilerden alınan sıfır araçlarda da çeşitli sorunlarla karşılaşılabiliyor. Bazen fabrikasyon hataları bazen de ulaşım faaliyetlerinde oluşabilecek bu hatalara karşı alıcıların dikkatli olması gerekiyor. Arabalarda yer alan kusurların satış fiyatını ciddi anlamda düşürebileceğini belirten uzmanlar, sıfır araba satın almadan önce mutlaka ekspertize götürülmesini tavsiye ediliyor.

Sıfır arabalarda genellikle kaporta testi yaptırıldığını ifade eden uzmanlar, talepler sonucu sıfır kilometre aracın, ekspertiz yaptıklarında sorunluğu olabildiğini, bunun ikinci el araçlarla mukayese edildiğinde ise, bu oranın daha az olduğunu vurguluyorlar. Birçok yerde, çok çeşitli durumlarla karşılaştıklarını, sıfır araçlarda özellikle kaporta testinin sıkça yapılmasının istendiği belirtiliyor. Kaporta testinde bazı aracın tavan, çamurluk ya da kapı gibi farklı bölgelerinde fabrikasyon boya mikronunun yüksek olduğuna rastlandığı görülmüş.

"SIFIR ARAÇLARDA LOKAL BOYALARA RASTLADIK"

Bazı sıfır kilometre araçlarda da lokal boya uygulaması yapıldığına, hatta bazı araçlarda parçanın değişmiş olduğunu da görüldüğünü ifade eden yetkililer, vatandaş ikinci el bir araç alırken nasıl ekspertiz kontrolüne sokuyorsa, sıfır araç alırken de aracı mutlaka bir ekspertiz kontrolünden geçirmesi gerektiği ifadelerini kullandı.

Bu haber Balıkesir Ticaret Platformuna ait olup www.balikesirticaretplatformu.com domaini kaynak olarak gösterilerek paylaşım yapılabilir.

#sıfıraraç #ekspertiz #kontrol #haber #Salı #8Aralık #2021 #sosyalmedya #türkiye #balikesir #MesafeniKoru #corona #sağlık #Korona #COVID19 #hayatevesığar #pandemi #COVID19 #EvindeKalTürkiyemBu haber 107 kişi tarafından okundu.

DİĞER HABERLER

Copyright © Balıkesir Ticaret Platformu Telif Hakları MND Ajans'a Aittir.