Balıkesir Ticaret Platformu

Yükleniyor...
Balıkesir Ticaret Platformu


30 Kasım 2020

Bugün İtibariyle Alınan Sokağa Çıkma Tedbir Kararları!...

Bugün İtibariyle Alınan Sokağa Çıkma Tedbir Kararları!...

Çıkan yeni kararlar gereği hafta içi her gün gece saat 21:00 ile sabah 05:00 arasında genel sokağa çıkma sınırlaması uygulanacaktır. Bu kısıtlama hafta sonları Cuma akşamı 21:00’den pazartesi sabahı saat 05:00’e kadar kesintisiz devam edecektir. Yani cumartesi Pazar artık evlerde olunması kısıtlaması getirildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca son 10 günlük tabloyla ilgili kapsamlı bir sunum yaptığı toplantı sonrası Cumhurbaşkanı tarafından onaylanan, salgınla mücadeleye katkısı olacağına, Bilim Kurulu'nun önerileri değerlendirilerek karar verildi.

Kabine Toplantısı sonrasında Başkan Erdoğan'ın yeni tedbirleri açıklamasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen Kabine toplantı sonrası yaptığı açıklamada Erdoğan, şunları söyledi:

“ Son kabine toplantımızda bu çerçevede yeni birtakım tedbirleri hayata geçireceğimizi kamuoyuna paylaşmıştım. Vaka sayılarının 30.000'e dayanmış olması hepimizin çok daha dikkatli ve sabırlı davranması gerektiğini gösteriyor. Aldığımız tedbirlerin yol açtığı sıkıntıları gayet iyi biliyoruz. Salgının olumsuz etkisini azaltmak için şu aşamada insan hareketliliğini en az da indirmeye amaçlayan bu tedbirler dışında bir çare bulunmuyor. Bu salgının üstesinden geldiğimizde inşallah aşı sürecinin de başlamasıyla kontrolü ve yönetilmesi daha kolay bir mücadele dönemine gireceğiz. Önümüzdeki bahar aylarından itibaren bu küresel sağlık krizini geride bırakmaya başlamış olmayı ümit ediyoruz. Aşı konusunda dünyadaki gelişmeleri yakından takip ediyoruz. İnsanlar üzerinde kullanılmış olmasına gelen her aşı ile yakından ilgileniyor gereken bağlantıları derhal kuruyoruz. İlk etapta 50 milyon dozluk bir anlaşma yapmış bulunuyoruz. En başından beri söylediğimiz gibi vatandaşlarımız herhangi bir ücret ödemeden aşağıya erişebileceklerdir. “

Yaptığı açıklamalara ek olarak;

 • Hafta içi her gün gece saat 21:00 ile sabah 05:00 arasında genel sokağa çıkma sınırlaması uygulanacaktır.
 • Bu kısıtlama hafta sonları Cuma akşamı 21:00'den pazartesi sabahı saat 05:00'e kadar kesintisiz devam edecektir. Yani cumartesi Pazar artık evlerimizdeyiz.
 • Tarım orman gibi genelgede yer alacak sektörler bu kapsamın dışındadır.
 • Market bakkal kasap manav gibi işletmeler ile eve paket hizmeti veren yerler belirlenecek, saatler çerçevesinde hafta sonu kısıtlamasının dışındadır.
 • Restoranlar paket servis haricinde hizmet veremeyecektir.
 • 65 yaş üstü ve 20 yaş altı toplu taşıma araçlarını kullanamayacak.
 • Umumi Hıfzıssıhha Kurulları illerdeki toplu taşıma hizmetlerinde salgının yayılmasına yol açan aksaklıkların tespiti ve giderilmesi amacıyla gereken tedbirleri alacaktır.
 • Cenaze namazları, yakınları dahil en fazla 30 kişi ile kılınacak, nikahlarda bu sayı da geçilmeyecektir.
 • Kalabalık caddeler ile meydana girebilecek kişi sayısı Umumi Hıfzıssıhha Kurulu ile sınırlandırılabilecektir.
 • 50 kişiden fazla olan iş yerlerinde, iş yeri hekiminin gözetiminde mevcut iş sağlığı ve güvenliği uzmanı tarafından salgın tedbirlerinin uygulaması sıkı bir şekilde denetlenecektir..
 • Tehdit geçene kadar misafir kabulüne ara vermelerini özellikle rica ediyorum. Evlerde mevlüt, yılbaşı kutlaması gibi insanların bir araya gelecekleri etkinlikler yapılamayacaktır.
 • Hamam, sauna, masaj salonu, yüzme havuzu, lunapark gibi yerler faaliyetlerine ara verecektir. AVM'lere girişte HES kod uygulamasına geçilecektir.
 • Anasınıfı ve benzeri eğitim sınıfı faaliyetlerine ara verilecektir. Bazı illerde 30 Kasım 2020-4 Ocak 2021 arasında resmi anaokulu, anasınıfları ile uygulama sınıflarında eğitim-öğretimin uzaktan yapılmasına karar verildi.
 • Yasaklar salı akşamından itibaren uygulanmaya başlanacak.” Bilgilendirmelerinde bulundu.

Bu haber Balıkesir Ticaret Platformuna ait olup www.balikesirticaretplatformu.com domaini kaynak olarak gösterilerek paylaşım yapılabilir.

 

 • #yasaklar #sokağaçıkmayasağı #tedbirler #30Kasım # #2021 #sosyalmedya #facebook #twitter #instagram #sosyalağlar #türkiye #balikesir #MesafeniKoru #covid19tr #corona #sağlık #Korona #COVID19 #hayatevesığar #covid_19 #pandemi #tedbir #EvindeKalTürkiyem

 Bu haber 98 kişi tarafından okundu.

DİĞER HABERLER

Copyright © Balıkesir Ticaret Platformu Telif Hakları MND Ajans'a Aittir.