Balıkesir Ticaret Platformu

Yükleniyor...
Balıkesir Ticaret Platformu


28 Kasım 2020

“Başarılı ve Mutlu iş hayatı” Sırları…

 “Başarılı ve Mutlu iş hayatı” Sırları…

İş hayatına girdikten sonra mavi ve beyaz yaka sık sık duymaya başladığımız iki kavram. Herhangi bir işletmede, çalışanların organizasyonel kriterler esas alınarak sınıflandırılması mavi yaka ve beyaz yaka ayrımını doğuruyor. Peki, bu Beyaz yaka nasıl çalışıyor, sorumlulukları neler?

Yaşamın zorunluluklarıyla, iş yaşamının zorlukları arasında sıkışıp kalan çalışan beyaz yakalıları “Mutlu iş hayatı” formüllerini sizin için araştırdık… İş yaşamının vazgeçilmezleri olan beyaz ve mavi yaka çalışanlar arasında İş Kanunu veya diğer mevzuatlar kapsamında kesin farklar söz konusu değil. Ayrım daha çok çalışma şartları ve nitelikler noktasında ortaya çıkıyor. Bu iki tip çalışan da organizasyon yapısında çok değerli ve bir diğerinin tamamlayıcısı konumunda. Mavi ve beyaz yakanın birlikte ve uyumlu çalışmadığı bir şirket organizasyonun başarılı olması mümkün değil.

Peki Beyaz Yaka Personel Kimler;

Beyaz yaka bedensel değil daha çok zihinsel gücüyle, masa başı çalışıyor. Memurdan yönetici pozisyonuna kadar geniş bir grup bu kapsam içinde yer alıyor. El emeğine dayanmayan işlerde çalışan beyaz yaka daha çok idari ve araştırma geliştirme işlerinde faaliyet gösteriyor. Bu grup teknolojiyi de ağırlıklı olarak kullanıyor. Beyaz yaka için üretim planlama, mühendislik, üretim yönetimi, kalite yönetim ve kontrol, laboratuvar, Ar-Ge, bakım onarım, depolama, sevkiyat, pazarlama ve satış başta olmak üzere pek çok farklı pozisyondan bahsedilebilir.

Eğer yaşınız 35 ise büyük umutlarla kurulmuş bir Türk şirketinden daha yaşlısınız demektir. Türkiye coğrafyasında bir şirketin yaşı 34. şirketlerin büyük bir bölümü 10 yılını doldurmadan sonlanıyor.  Hele üçüncü kuşağa sadece yüzde 5'inin kaldığını söylersek ne kadar zaman, para ve emeğin boşa gittiğini görmek mümkün. Uzunları var mı elbette ama çok sayıda değiller. Peki, nasıl uzun yıllar yaşamayı başardılar. Buyurunuz uzun yaşayan şirketlerin 7 temel sırrı:

Ortak Akıl Tek Akıldan Üstündür…

Tek adam, tek karar her zaman doğru karar değildir. İşletmeyle ilgili karar alırken çalışanlardan ve uzmanlardan fikir alın.

Anayasa Yol Haritasıdır…

Bitişin en önemli sebebi ortaklar arası uyumsuzluk olabilir. Ortaklar arası ilişkileri ve ilişkileri düzenleyen şirket anayasaları, işletmelerin uzun süre yaşamasını sağlar. Yazılı kurallar, işletme faaliyetlerini sınırlandıran katı kurallar değil, ilişkileri düzenleyen ve şirketin uzun ömürlü olmasını sağlayan esaslardır.

Yenilikçi ve geleneksele sahip çıkan yönetici yapısı…

Hızlı değişen temel başarı faktörlerine uyum sağlayabilen yönetici altın değerindedir. İşletmeyi taşıyan değerlere sahip çıkan, mevcut koşullara uyumunu sağlayan yöneticiler başarı için vazgeçilmezdi.

Pazarlamayı Merkeze Koyun!...

Yapılan en kritik yönetim hatalarının başında pazarlamayı göz ardı etmek gelir. Üretim ne kadar kaliteli olursa olsun rakip markalar arasından sıyrılmak kritik önem taşır. Pazarlamayı bir gider kalemi olarak değil, yatırım olarak gören işletmelerin ömrü daha uzundur.

Çalışanlarınız Önemlidir!…

İşgücü önemlidir, yetkin işgücü başarı kriterlerinde ilk sıradadır. Unutulmamalıdır ki, mutsuz personel, verimsiz personeldir. Yalnızca ürün ve hizmetlerin üretimine ve satışına değil, çalışan iş gücünün motivasyonuna da odaklanan işletmeler daha uzun süre ayakta kalır.

Egonuzu Bitirin, Çıkarlarınızdan Vazgeçin!…

Ekip çalışmasında zorlanma en önemli sorunların arasında yer alır. Ekibin çıkarlarını bireysel çıkarların önünde tutabilmek önemli bir değerdir. Diğer bir deyişle işletmenin ve sistemin bekası için bireysel egolar ve çıkarlardan feragat edebilmek, şirketlerin ömrünü uzatır.

Odağınıza Memnun Müşteri Anlayışını Koyun!...

Müşteri ilişki yönetimi her dönem zordur. Her memnun müşteri, işletmeye yeni müşteriler kazandırdığı gibi, memnun olmayan her müşteri de potansiyel müşteri kaybına neden olur. Kuruluş amacı olarak müşteri anlayışını merkeze koyan işletmeleri daha uzun ömürlüdür.

Bu haber Balıkesir Ticaret Platformuna ait olup www.balikesirticaretplatformu.com domaini kaynak olarak gösterilerek paylaşım yapılabilir.

#bussines #işhayatı #beyazyaka #28Kasım #işdünyası #boss #şirket #company #marketing #pazarlama #insankaynakları #2021 #hayatiçin #temizdünya #sosyalmedya #facebook #twitter #instagram #sosyalağlar #mndajansmedia @mndajansmedia #türkiye #balikesir #MesafeniKoru #covid19tr #corona #sağlık #Korona #COVID19 #112 #hayatevesığar #covid_19 #pandemi #COVID19 #tedbir #EvindeKalTürkiyem

 Bu haber 126 kişi tarafından okundu.

DİĞER HABERLER

Copyright © Balıkesir Ticaret Platformu Telif Hakları MND Ajans'a Aittir.