Balıkesir Ticaret Platformu

Yükleniyor...
Balıkesir Ticaret Platformu


27 Kasım 2020

Black Friday'in Gerçek Hikayesi Nedir?

Black Friday'in Gerçek Hikayesi Nedir?

En çok merak edilen ve hevesle beklenen Black Friday nedir? Türkiye'de “Muhteşem Cuma” olarak da bilinen Black Friday, Şükran Günü'nden bir sonraki günü tanımlamak için kullanılan gündür.

Türkçesi Kara Cuma olan bugün, her yıl, her kasım ayının dördüncü perşembe gecesi başlar ve 1952 yılından beri Amerika'da Noel alışveriş sezonunun başlangıcı olarak kabul edilir. Mağazalar yıl boyunca yapmadıkları kadar indirim yapar. Erkenden açılır ve geç kapanır. İnsanlar Şükran Günü ile hafta sonu tatilini birleştirerek daha fazla alışveriş yapar.

Neden “Black Friday” denir?

Çoğu insanın çılgınca alışveriş yaptığı bugüne neden Black Friday deniliyor? Bu sorunun tek bir cevabı yok aslında. Ortaya atılmış birkaç iddia mevcut. İlk olarak; 24 Eylül 1869 tarihinde Wallstreet'te çalışan iki iş insanı Jay Gould ve Jim Fisk'in neden olduğu borsa krizine dayanıyor. İki arkadaş, borsadaki değerini arttırmak için ABD'den alabilecekleri kadar altını alarak borsada bir panik dalgası yarattılar. Bu değişim bir anda, birçok ABD vatandaşını mahvetti. Gazetelerde ülkenin içinde bulunduğu durumu özetlemek adına “Black Friday” adını kullandı.

Bir sonraki iddia ise; 1800'lerin sonuna doğru, mağazalar şükran gününden sonraki gün indirim yapmasıyla başlar. Daha sonra bu indirimler her sene sistematik bir şekilde yapılmaya devam eder. 1920'lerde gelenekselleşmeye başlar. 1961'de ise çokta hoş olmayan görüntülere sahne olan Şükran Günü sonrası indirimi, Black Friday olarak anılması polisler tarafından kullanılmasıyla başlar.

Black Friday olarak anılmasının sebebi, o gün oluşan alışveriş hacmi, trafik kazaları ve hatta insanlar arasındaki şiddet gibi birçok durum bu ismin kullanılması neden oldu. Polisler, şehir merkezindeki ve alışveriş alanlarındaki, yaya ve otomobil trafiğini tanımlamak için bu ismi kullandı. 1950'lerde insanlar şükran gününden bir gün sonra hafta sonu tatilini uzatmak için hasta olduklarını söyleyerek izinler almaya başladılar. Mağazalarında açık olduğunu bilen insanlar çılgınca alışveriş yapmaya çoktan başlamışlardı. Şirketler, kimlerin yasal olarak hasta olduğunu tespit etmek yerine o günü ücretli tatil olarak eklediler. Yani Black Friday, tarihi adını almadan çok önce yoğun bir alışveriş günüydü.

Peki, Kara Cuma iyi bir şey mi, kötü bir şey mi?

Black Friday'in tarihi ve anlamı hakkında birçok tartışmanın yanı sıra iyi bir şey mi, kötü bir şey mi olduğu da merak ediliyor. Bu konuda da tabi ki iddialar mevcut. Geçmiş zamanlarda ABD'deki muhasebe kayıtlarında kırmızı mürekkep zararı, siyah mürekkep ise kârı temsil etmekteydi. Black Friday boyunca yapılan yoğun alışverişler sayesinde bu kayıtlar siyah mürekkep ile doldurulmuş ve Black Friday'deki “kara”, “siyah” kavramlarının çıkmasına neden olmuştur. Bu duruma bakıldığında satıcılar için muhasebe defterlerinin kâr etmesi elbette iyiydi. Öte yandan alıcılar içinde durum kötü sayılmazdı. Ezilmek veya herhangi bir zarar almanın dışında tüm senenin en uygun ürünlerini alma şansı kazanıyorlardı. Bazı alıcılar ise aldıkları uygun ürünleri daha sonra internetten satışa açarak kazanç sağlıyorlardı.

 

Markalar Black Friday ismini neden farklı kullanıyor?

Black Friday ismi genel olarak Türk kültürü ile çok uyuşmuyor. Çünkü bizim için kutsal olan Cuma gününe “kara” demek istemiyoruz aslında. Bu yüzden ülkemizde faaliyet gösteren, satış yapan çoğu marka isimde değişikliğe gidiyor. “Tekno Cuma, Cuma aşkına, beklenen Cuma haftası veya efsane Cuma” olarak kullanan birçok marka mevcut. Türkiye pazarına hitap eden bu markalar tüketicinin antipatisini kazanmamak adına böyle bir isim değişikliğine gidiyor.

 

Markalar nasıl indirimler yapıyor?

Dijital alanda ve mağazalarda neredeyse bütün markalar bu indirimde fiyatlarını düşürüyor. Mağazalara oranla dijital mağazalar yani internet mağazaları daha fazla indirim yaparak ürünlerini buradan satışa çıkarıyorlar. Her 2 Tüketiciden 1'i Alışverişini Black Friday'e Erteliyor. GLAMI Türkiye'nin yaptığı araştırma sonuçlarına göre, tüketicilerin yüzde 48'i moda alışverişlerini büyük indirimler beklenen döneme erteliyor. Milyonlarca ürün ve alışveriş tutkununu tek bir çatı altında buluşturan GLAMI Türkiye'nin 5 binin üzerinde kullanıcının görüşlerini aldığı araştırmaya göre, ülkemizdeki tüketicilerin yüzde 48'i büyük indirim ve fırsatları yakalamak için alışverişlerini Black Friday dönemine ertelediğini ifade ediyor. Araştırma şirketi, 25 Kasım'da başlayan Black Friday indirim döneminde moda ürünlerine gösterilen ilginin daha da artacağını açıkladı.

 

Bu haber Balıkesir Ticaret Platformuna ait olup www.balikesirticaretplatformu.com domaini kaynak olarak gösterilerek paylaşım yapılabilir.

#blackfriday #alışveriş #indirim #27Kasım #dünya #karacuma #mağaza #anket #hayvan hakları #hayvanlaraşiddetehayır#2021 #hayatiçin #trend #sosyalmedya #facebook #twitter #instagram #sosyalağlar #mndajansmedia @mndajansmedia #türkiye #balikesir #MesafeniKoru #covid19tr #corona #sağlık #Korona #COVID19 #112 #hayatevesığar #covid_19 #pandemi #COVID19 #tedbir #EvindeKalTürkiyem

 

 Bu haber 180 kişi tarafından okundu.

DİĞER HABERLER

Copyright © Balıkesir Ticaret Platformu Telif Hakları MND Ajans'a Aittir.