Balıkesir Ticaret Platformu

Yükleniyor...
Balıkesir Ticaret Platformu


19 Kasım 2020

14 Günde Düşüş Sağlanmazsa Bu Kez İlk Adım Tam Kapatma Olacak…

14 Günde Düşüş Sağlanmazsa Bu Kez İlk Adım Tam Kapatma Olacak…

Eğer 2 hafta sonra düşüş olmazsa, hafta sonu uygulanacak gece sokağa çıkma yasağının hafta içine de yayılması ya da hafta sonları 'tam kapatmaya' gidilmesi gibi daha sert son dakika tedbirleri alınacak. Yeni genelge ile Kademeli Yasaklar Gündemde…

Covid 19 salgınında, kapalı mekanların çok sık kullanılmaya başlamasıyla birlikte yaşanan hızlı yayılma artışı için aşamalı plan yapıldı belirtildi. Buna göre önümüzdeki 15 gün önlemlerin etkisi takip edilecek, eğer bir hız kesme olmazsa yeni yasaklar gündeme gelecek. 17 Kasım 2020 akşamı yayınlanan genelge, edinilen bilgiye göre, devreye giren yeni yasaklar, önce Bilim Kurulu, ardından Bakanlar Kurulu'nda yapılan toplantılarda alındı. Bu kararlarla yaklaşık 35 milyon kişinin hareketinin yavaşlatılarak, bulaşın hız kesmesi planlanıyor. Bu önlemlerin etkisi 2 hafta boyunca takip edilecek. 10-15 gün sonra vaka yayılım hızında düşüş olmazsa, bir sonraki aşamaya geçilecek. İçişleri Bakanlığı genelgesi ile yürürlüğe giren yeni tedbirler etki etmez ise farklı bir adım atılacak. Yeniden yapılacak değerlendirmelerde, il pandemi kurulları ve hıfzıssıhha kurulları şehrin ihtiyaçlarına göre bu yasakları genişletebilecek. Ve bu 2 haftada bir tekrar edecek.

GECE GEZMESİNE ÖNLEM ALINDI

Hafta sonu için kısmi sokağa çıkma yasağı, 14 saatlik bir kesme anlamına geliyor. Bu yasağın daha çok geç saatlere kadar kalabalık ortamlarda dışarıda kalan gruplara ve ev ziyaretlerine yönelik olduğu belirtiliyor. Ayrıca bu tedbirler, hastanelerin üzerindeki baskıyı azaltma ve yüksek dalganın hızını kesme hamlesi olarak da görülüyor. Bu dönemde özellikle virüsün kaynağı hâline gelen aynı evde yaşayanlar ile aynı iş yerinde çalışanlar arasındaki bulaşmanın önüne geçmek için vatandaşlara büyük görev düşüyor.

VAKA OLAN BİNALARDA UYARI LEVHASI!

Kimi şehirlerdeki "vakalı binalara uyarı levhaları" asılmasının güzel bir farkındalık olması sebebiyle diğer illerde de uygulanabileceği kaydedildi. Ev ziyaretlerinin ise il pandemi kurullarınca yasaklanması istendi.

Vatandaşlardan önceki gün alınan tedbirlere hassasiyet göstermeleri çağrısında bulunan Bakan Fahrettin Koca, “Tedbirlere uymak şartıyla ben yeni tedbirlerin gelebileceğini düşünmüyorum. Ancak bu tedbirlere uyum gösterilmezse yeni tedbirler kaçınılmaz olur” diyerek açıklamalarda bulundu.

Bu haber Balıkesir Ticaret Platformuna ait olup www.balikesirticaretplatformu.com domaini kaynak olarak gösterilerek paylaşım yapılabilir.

#yasaklar #tedbir #2021 #yenitedbirler #Kısıtlama #yasak #sosyalmedya #facebook #twitter #instagram #sosyalağlar #mndajansmedia @mndajansmedia #türkiye #balikesir #MesafeniKoru #covid19tr #corona #sağlık #Korona #COVID19 #112 #hayatevesığar #covid_19 #pandemi #COVID19 #tedbir #EvindeKalTürkiyem Bu haber 73 kişi tarafından okundu.

DİĞER HABERLER

Copyright © Balıkesir Ticaret Platformu Telif Hakları MND Ajans'a Aittir.