Balıkesir Ticaret Platformu

Yükleniyor...
Balıkesir Ticaret Platformu


10 Kasım 2020

Türkiye'de Facebook, Twitter ve Instagram Kapanıyor mu?

Türkiye'de Facebook, Twitter ve Instagram Kapanıyor mu?

Yeni çıkan sosyal medya yasası kapsamında Twitter, Facebook, Instagram, WhatsApp gibi sosyal ağ sağlayıcıların Türkiye'de en az 1 temsilci bulundurmaları gerekiyor. Ancak Facebook ve Instagram kararlarını vermiş: Kesinlikle temsilci atamayacaklar. Peki, süreç nasıl işleyecek?

Büyük tartışmalara neden olan ve AKP ile MHP'nin sunduğu sosyal medya yasası 1 Ekim'de yürürlüğe girdi. Tartışmalara ve tepkilere neden olan ancak kabul edilen sosyal medya düzenlemesine göre Türkiye'den günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcı (Twitter, Facebook, Instagram, WhatsApp) en az 1 kişiyi Türkiye'de temsilci olarak belirleyecek.

* Sadece kanunda belirlenen süre 1 Ekim'de doldu. Dolaysıyla 1 Ekim itibariyle yasa yürürlüğe girmiş oldu. Sosyal ağ sağlayıcıları olarak hiç kimseden ses çıkmazsa biz hükümet yetkililerinin hangi aşamalarda nasıl ilerleyecekleri kararlaştırıldı. Buna göre Ekim ayı içinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) önce bir uyarı listesi hazırlayıp onlara bir yasal uyarı gönderildi. ‘Türkiye'de temsilci bulundurma sorumluluğunuzu yerine getirin' diyerek ültimatom verildi. Kasım ayında, buna uymazlarsa, 10 milyon TL idari para cezası; yine ses çıkmazsa Aralık'ta 30 milyon TL para cezası verilecek.

Ocak 2021'de reklam yasağının gündeme geldiği şu dönemde, Nisan ayından itibaren de internet bant aralığının daraltılmasına kadar gidilecek.

 “TWITTER'A EN ÇOK HESAP KAPATTIRMA TALEBİ TÜRKİYE'DEN GELİYOR”

“Sosyal medya platformlarının Türkiye'de temsilcilik açmaları durumunda, kullanıcılardan gelen talepleri yerine getirmezlerse bu sefer Sulh Ceza Hakimlikleri tarafından gelen; erişim engelleme, içerik çıkartma kararlarını yerine getirmek durumunda kalacaklar. Erişimde Şeffaflık Raporları'na göre özellikle Twitter'da Türkiye dünya birincisi. Yani Twitter'a en çok içerik çıkartma, hesap kapattırma talebi Türkiye'den gidiyor. Fakat bu taleplerin büyük bir çoğunluğunu Twitter yerine getirmiyor, uymuyor. Türkiye'ye gelirse uymak zorunda kalacağı bir yapıyla karşı karşıya kalacak.

 “BU PLATFORMLAR BU UYGULAMAYI VE ŞARTLARI KABUL ETMİYOR”

Hükümet yetkililerinin sosyal medya platformlarından kullanıcı bilgilerinin periyodik olarak sosyal medya platformlarındaki Türkiye kullanıcıların kişisel verilerini de talep etmektedirler. Dolayısıyla bu ortamda bulunmak istemiyorlar bu platformlar. Dolayısıyla burada yargının bir uzuv kolu veya parçası haline gelmek durumunda kalacaklar eğer kabul ederlerse. Bu da onların tercih edeceği bir yapı olmadığından bu ihtimaller pek gerçekleşecek gibi gözükmüyor. Bu talep ve kararlara itiraz edecekleri tüm önerilerin reddedileceği kesin gözüyle bakılıyor. Dolayısıyla bu kararları uygulamazlarsa sorumlu olacaklarını, Anayasa Mahkemesi'ne gittikleri zaman 5 sene bekleyeceklerini, Anayasa Mahkemesi kararına rağmen bazı kararların uygulanmadıklarını bu süreçte görecekler. Ve durumun bu şekilde ilerleyeceği ön görülmektedir.

Dayatma, yasaklama, engelleme, sansürleme opsiyonlarıyla sosyal medya platformlarını prensiplerine aykırı olduğunu ve bunu hayata getirmenin mümkün olmadığını belirten Facebook ve Instagram'ın Türkiye'de temsilcilik bulundurmama kararında ısrarlı olduklarını hatta değerlendirme aşamasını bile es geçerek, kararlarını yineledikleri duyumlar arasında.

Platformların engellenip engellenmeyeceğini Nisan ayında belli olacak….

 Türkiye gerçekten bu platformları engelleyecek mi, engellemeyecek mi; kullanılamaz hale getirecek mi, getirmeyecek mi tüm bu sonucu Nisan'dan sonra göreceğiz. Sadece bu talep ve şartları öne süren Devlet erkânı değil, Twitter veya Facebook engellenip kullanılamaz hale gelirse herkes kaybedecek. Neden mi ?  Her işletme, kurum ve kuruluş diğer kullanıcıların aksine tüm duyurularını ve yaptıkları çalışmalarını, 20.yüzyılın vazgeçilmez iletişim ağını yani sosyal medyayı kullanmaktadırlar.

 Dolayısıyla herkesin iletişimi ve sosyal ağı zarar görecek. Bu karar ile Türkiye en önemli duyusunu kaybedecek. Paydaşların görüşleri alınmadan, uzman akademisyenlerin, sivil toplum örgütlerinin, özellikle sosyal medya platformlarının görüşleri alınmadan alelacele, 10 gün gibi kısa bir sürede Meclis'ten geçirilen yasanın sonuçlarını hep beraber göreceğiz.

 

 Bu haber Balıkesir Ticaret Platformuna ait olup www.balikesirticaretplatformu.com domaini kaynak olarak gösterilerek paylaşım yapılabilir.

#balikesirticaretplatformu #sosyalmedya #facebook #twitter #instagram #sosyalağlar
#mndajansmedia @mndajansmedia #balikesirdesondakika #sondakika.guncel.haber #türkiye #teknoloji #İBB #balikesir #maraton #avrasyakoşusu #MesafeniKoru #covid19tr #corona #sağlık #Korona #COVID19 #112 #hayatevesığar #covid_19 #pandemi #COVID19 #tedbir #EvindeKalTürkiyemBu haber 82 kişi tarafından okundu.

DİĞER HABERLER

Copyright © Balıkesir Ticaret Platformu Telif Hakları MND Ajans'a Aittir.