Balıkesir Ticaret Platformu

Yükleniyor...
Balıkesir Ticaret Platformu


10 Kasım 2020

Gaziantep'te Mormiks Baklavası (Mor Renk) Yapılmaya Başlandı…

Gaziantep'te Mormiks Baklavası (Mor Renk) Yapılmaya Başlandı…

Mor sebze ve meyvelerin toz haliyle hazırlanarak yapılan, Mormiks adı verilen baklava satılmaya başlandı. Mor baklava; şeker, böbrek, tansiyon ve eklem rahatsızlıkları olan kişilere özel hazırlanıyor.

Türkiye'nin gastronomi başkenti Gaziantep'te faaliyet gösteren bir baklava firması tarafından mor baklava yani Mormiks, lezzet takipçileri tarafından beğenileri toplamaya başladı. Siyah havuç, nar, ahududu, vişne, kırmızı pancar gibi mor meyve ve sebzelerin özüyle hazırlanan mor baklavaya olan talepler gün geçtikçe artıyor.

12 YILLIK ARAŞTIRMA

Özellikle sağlık sorunları sebebiyle baklava yiyemeyen insanların artık baklavanın tadına bakabileceklerini ifade eden baklava ustası Ömer Çelebi, "Mormiks ismini verdiğimiz baklava, 12 yıllık araştırma ve geliştirme sonucunda mor sebze ve meyvelerin toz haliyle yapılan bir üründür.” ifadesini kullandı. İstanbul Cerrahpaşa Üniversitesi'ne yapılan araştırmalar ve olumlu sonuçlar sonrası bu incelenen “Mor sebze ve meyve tozu” ürünü baklavada kullanmaya başlayan firma, baklavada yeni bir çağı başlattı.

Tansiyon, Diyabet, Böbrek rahatsızlıkları da olanların gönül rahatlığıyla yiyebileceği bu özel baklavayla ilgili çok pozitif yorumlar aldığı belirtildi. Mor baklavanın bir lezzette olduğunu ifade eden firma yetkilisi, talebin çok fazla olduğunu ve bu kadar ilgi beklemediklerini belittiler.  

Özellikle diğer baklava yapımından daha zor imal edildiğini ve bu sebeple daha meşakkatli bir tatlı olduğunu vurguladılar. Konuyla ilgili açıklama yapan firma yetkili "Baklavayı yapmadan önce Mormiks tozunu hamurla karıştırıyoruz. Bu normal baklavadan daha zorlu hamur haline geliyor. Daha sonra şerbeti dökülüyor. Toz, şerbetin tüm özelliklerini çekiyor. Damakta farklı bir tat bırakıyor.” diyerek üretim süreci hakkında bilgilendirmede bulundu.

 Bu haber Balıkesir Ticaret Platformuna ait olup www.balikesirticaretplatformu.com domaini kaynak olarak gösterilerek paylaşım yapılabilir.

#baklava #morbaklava #trend #yenilik #lezzet #tatlı #MesafeniKoru #covid19tr #corona #sağlık #Korona #COVID19 #112 #hayatevesığar #covid_19 #pandemi #COVID19 #tedbir #EvindeKalTürkiyemBu haber 66 kişi tarafından okundu.

DİĞER HABERLER

Copyright © Balıkesir Ticaret Platformu Telif Hakları MND Ajans'a Aittir.