Balıkesir Ticaret Platformu

Yükleniyor...
Balıkesir Ticaret Platformu


9 Kasım 2020

Afet Anında Hayat Kurtaran Mobil Uygulamalar!...

Afet Anında Hayat Kurtaran Mobil Uygulamalar!...

Ahbap Derneği; "Afet durumlarında iletişim ağlarında yaşanan yoğunluk sebebiyle afetzedelerimizin seslerini duyurması oldukça zorlaşıyor." diyerek, erken müdahale ve sağlıklı bilgi akışının sağlanabilmesi için cep telefonlarınıza indirebileceğiniz birkaç mobil uygulama tavsiyelerinde bulundu.

Sanatçı Haluk Levent'in başkanlığını yaptığı Ahbap Derneği, yaklaşık 4 yılı aşkın sürede, Türkiye'nin 70 şehrindeki 30 bin gönüllüsüyle ihtiyaç sahiplerine yardım ulaştıran ve Türkiye'de başarılı yardım kampanyalarına imza atmış bir kuruluş. En son İzmir'de meydana gelen 6.6 şiddetindeki depremin ardından İzmir ve çevre illerden alana gönderilmek üzere 1148 Ahbap gönüllüsüyle ne kadar büyük işlere başardıklarının en önemli örneği. Saha çalışmalarına devam eden ekip üyeleri, ihtiyaç sahiplerine ulaşmaya ve yardım etmeye devam ediyorlar tam hız devam ediyorlar.
Ahbap Biltek (Ahbap Bilim ve Teknoloji Kurulu) Ahbap şehirlerinde bilimi ve teknolojiyi sevdirmek; araştıran, sorgulayan, üreten bir toplum inşa etmek için çalışmalarını sürdürmesi üzerine kuruldu. Dünya'da bilime ve teknolojiye gönül vermiş, maddi imkânsızlıklardan dolayı projelerini gerçekleştiremeyen mucit Ahbapları desteklenmektedir. Akıllı çözümleri doğayla ve sokak Ahbaplarıyla buluşturuyor. Ahbap Platformunun işleyiş mekanizmasını kolaylaştırmak, şeffaf ve güvenilir bir yönetim sistemi inşa etmek için Ahbap değerlerini güncel teknolojiler ile buluşturur.
Ahbap, Anadolu kültür hazinesinin birleştirici ve dönüştürücü birikimini, çağdaş bilgi ve teknolojinin olanaklarıyla geliştirerek geleceğe taşımak üzerine kurulu, dayanışmaya, paylaşıma ve sevgi üzerinden aidiyete dayalı değer sistemleri ile çalışan, bir işbirliği hareket başlattı.
Özellikle teknolojik çalışmalara ağırlık veren “Ahbaplar Derneği” ilk olarak, Ocak 2020 tarihi itibariyle başlatılan “İyilik İçin Kodla” projesi çok ses getirdi. Projenin amacı, Ahbap bünyesinde gerçekleştirilen sosyal projelere kod yazarak destek sağlayacak gönüllülere ulaşmak, sosyal gelişime katma değer sunabilecek proje fikirlerine alan açmak, Ahbap projelerini daha geniş kitlelere ulaştırmak ve Ahbap Platformu'ndaki etkinliklere fiziksel olarak katılamayan yazılımcıların klavyeleri başından Ahbaplık yapmasına fırsat yaratmak üzerine kurgulandı. Başarıyla yürütülen bu projede, başta oryantasyon, teknik analiz çalışmaları için başvurular arasından değerlendirilen yüzlerce fikir ve taslaklar değerlendirmeye alındı. Sonra ki süreçte ise, gönüllü yazılımcıları, Ahbap çatısı altında toplayarak, değerlendirilmesi ve kapsamı biten tüm teknolojik çalışmaları da hayata geçirmeleri sağlandı.
Ahbap Derneği; Afet durumlarında iletişim ağlarında yaşanan yoğunluk sebebiyle afetzedelerimizin seslerini duyurması oldukça zorlaşıyor. Erken müdahale ve sağlıklı bilgi akışının sağlanabilmesi için cep telefonlarınıza indirebileceğiniz birkaç mobil uygulamalarını tavsiye ediyor.
Bunlardan birkaçını sizler için araştırdık.
Zello: Bu yıldırım hızlı ücretsiz PTT (Bas-Konuş) telsiz uygulaması ile telefonunuzu veya tabletinizi bir walkie talkie'ye dönüştürün. Rehberinizdeki kişilerle özel olarak konuşun veya ateşli tartışmalar yapmak için herkese açık kanallara katılın.
Bridgefy: İnternete erişiminiz olmadığında, sadece Bluetooth anteninizi açarak arkadaşlarınız ve ailenizle iletişim kurmanızı sağlayan çevrimdışı bir mesajlaşma uygulamasıdır. Bridgefy uygulamasına kaydolduktan sonra, telefonunuzdaki verileri ve Wi-Fi'yi kapatabilir ve yakındaki diğer kullanıcılara bağlanmaya başlamak için Bluetooth'u açabilirsiniz. Bunu, uygulamadaki Yayın sekmesine katılarak yapın.
Whistle: Deprem vb. Doğal afetlerde enkaz veya herhangi bir cismin altında kalınması durumunda, bu uygulama sayesinde çok yüksek ses çıkardığı için enkaz altındaki kişinin yerini belli etmesine olanak sağlıyor.

 Bu haber Balıkesir Ticaret Platformuna ait olup www.balikesirticaretplatformu.com domaini kaynak olarak gösterilerek paylaşım yapılabilir.

#teknoloji #deprem #balikesir #apps #ahbap #ahbapbalikesir #mobiluygulama #hayat #mobil #ahbaporg #MesafeniKoru #covid19tr #corona #sağlık #Korona #COVID19 #112 #hayatevesığar #covid_19 #pandemi #COVID19 #tedbir #Sağlık #EvindeKalTürkiyemBu haber 47 kişi tarafından okundu.

DİĞER HABERLER

Copyright © Balıkesir Ticaret Platformu Telif Hakları MND Ajans'a Aittir.