Balıkesir Ticaret Platformu

Yükleniyor...
Balıkesir Ticaret Platformu


3 Kasım 2020

Amerika Sandık Başında Başkan Kim Olacak ?

Amerika Sandık Başında Başkan Kim Olacak ?

ABD'de seçmen 3 Kasım'da (Bugün) sandık başına gidiyor. 

Donald Trump ve Joe Biden'ın yarıştığı başkanlık seçiminde hızla devam ediyor. ABD'de oy kullanma usülleri eyaletten eyalete farklılık gösteriyor. Belirlenen seçim merkezlerinde oy kullanma seçeneği her eyalette varken, posta yolu ile oy kullanmak da mümkün.


Bazı eyaletlerde seçmene doğrudan oy pusulaları gönderilirken, bazı eyaletler seçmenin posta yoluyla oy kullanmak için başvuruda bulunması gibi ek şartlar koşuyor. Bu yıl COVID-19 pandemisi sebebiyle seçmenin, geçmiş yıllara göre daha yüksek bir oranda posta oyu kullanacağı tahmin ediliyor. 3 Kasım'da aslında posta yoluyla oy pusulası göndermeyen seçmenler sandık başına gidecek. Yine sandıkların açılma ve kapanma saatleri de eyaletten eyalete değişiklik gösteriyor. Ancak tüm eyaletlerde oy verme işlemi, 4 Kasım 2020 günü Türkiye saati ile 05.00'da sona erecek. Seçimin ardından seçilen başkan 20 Ocak'ta yapılacak yemin töreninin ardından göreve başlayacak ve 20 Ocak 2025'e kadar ülkeyi yönetecek.


ABD'de başkanlık seçimlerinde iki büyük parti önde gözüküyor. Bu seçimde 2 (Demokrat Parti ve Cumhuriyetçi Partisi) partinin başını çektiği bu yarışta kimin önde bitireceği henüz belli değil. Demokrat Parti içerisinde sol popülizmden sosyal demokrasiye, muhafazakârlıktan merkezciliğe kadar geniş yelpazede ideolojik kanat olsa da parti, çoğunlukla modern liberalizmi veya sosyal liberalizmi temsil ediyor. Her iki adayın Ekonomi, sağlık ve dış politika gibi konularda taban tabana zıt politikalar vaat ediyorlar.

Bu haber Balıkesir Ticaret Platformuna ait olup www.balikesirticaretplatformu.com domaini kaynak olarak gösterilerek paylaşım yapılabilir.

 

#ABD #seçim #trump #biden #USElection2020 #abd #başkanlık #seçim #türk #piyasa #isdunyasi #ekonomi

 Bu haber 174 kişi tarafından okundu.

DİĞER HABERLER

Copyright © Balıkesir Ticaret Platformu Telif Hakları MND Ajans'a Aittir.