Balıkesir Ticaret Platformu

Yükleniyor...
Balıkesir Ticaret Platformu


24 Eylül 2020

Açık Bankacılık Hayatımızda Neleri Değiştirecek?

Açık Bankacılık Hayatımızda Neleri Değiştirecek?

Elektronik para kuruluşları ve ödeme hizmetlerine yönelik kanunda değişiklik talebi, Meclis'ten onayını aldı.

Elektronik para kuruluşları ve ödeme hizmetlerinde kanunda değişiklik yapılmasını talep edilmişti. Geçtiğimiz günlerde ise kanunun Meclis'te kabul edildiği açıklaması yapıldı. Birçok değişiklik ile kanun, tekrar masaya yatırılarak açık bankacılıkta önemli düzenlemeler getiriyor.

Bankacılık ile Fintech'in Buluşması!

Teknolojinin ilerlemesi, her şeyin bir tık uzağımızda olması bankacılık ve finans sektörünün en önemli bileşeni olarak kabul edebileceğimiz para algısı da değişime ayak uyduruyor. Akıllı telefonların kullanımı ile bankaları cebimizde taşınabilir hale getirdik. Günümüzde her bankanın kendine ait mobil bankacılık uygulaması bulunuyor.

Zamanla yasal sınırlamalara tabi tutulan bankacılık, Fintech olarak adlandırılan yeni bir sistem ile geleneksel bankacılık algısını değiştiriyorlar. Şu anda Fintech ile bankacılık arasında gerçekleşen ilişki belirsizlik taşısa da iş birliklerinden güzel sonuç çıkacağı konuşuluyor. Bankalar daha önce adım atmadıkları yeni bir alana: Açık veri politikaları yani açık bankacılık alanına Fintech(finansal teknoloji) ile deneyimleyecek.

Nedir Açık Bankacılık?

Bankalar tarafından tutulan ödeme tutarları, yapılan harcama gibi müşteri finansal bilgilerinin, müşterinin izin verdiği çerçeveler doğrultusunda üçüncü partilerin kullanımına açarak çeşitli hizmetler sunulmasına açık bankacılık deniliyor.

İnternet Bankacılık Devri Kapanıyor mu?

Ödemelerin yapılması için internet bankacılığına ihtiyaç kalmayacak. Bütün bankalardaki hesaplarınıza tek bir ara yüz ile ulaşabildiğiniz için ödemelerinizi sadece bir sistem üzerinden yöneteceksiniz. Her bankanın uygulamasını indirilmesine gerek kalmayacak.

Kısaca açık bankacılığı özetlersek; kullanıcıların birden fazla bankayla iletişim kurmasıyla hesaplarını yönetememesi ve buna istianen tek bir uygulamanın daha kolay olacağının düşünülmesiyle böyle bir çözüm getirildi. Artık tek bir ara yüzden tüm bankalardaki işlemlerimizi, kredi notumuzu, toplam borcumuzu, hesap bakiyemizi görüntüleyebileceğiz.

Bu haber Balıkesir Ticaret Platformuna ait olup www.balikesirticaretplatformu.com domaini kaynak olarak gösterilerek paylaşım yapılabilir.Bu haber 270 kişi tarafından okundu.

DİĞER HABERLER

Copyright © Balıkesir Ticaret Platformu Telif Hakları MND Ajans'a Aittir.