Balıkesir Ticaret Platformu

Yükleniyor...
Balıkesir Ticaret Platformu


21 Eylül 2020

Ofis Piyasasında Değişen Talep

Ofis Piyasasında Değişen Talep

Geleneksel ofis çalışmalarının değiştiği bir zaman dilimine uyandık pandemi ile birlikte. 

Çoğu şirket evden de çalışabilmenin de mümkün olduğunu deneyimledi. Peki bu durum ofis piyasasını nasıl etkiledi? Şirketler yeni normal ile birlikte eski düzenine dönüş yaptı mı? Şirketlerin ofis talepleri nasıl değişti? Yeni trend ofisler hangileri?

Türkiye'de bulunan şirket sayısının artmasıyla birlikte A sınıfı ofislere olan talep, son 15 yılda ciddi oranda artış gösteriyor. Bu yönelim de İstanbul öncü olmak üzere Ankara ve İzmir gibi kentlerde yeni ofis alanlarının oluşmasına katkı sağlıyor. Son yıllarda elde edilen bilgiye göre Türkiye genelinde 12 milyon metrekare toplam ofis stoku bulunurken, yılda toplam 200 bin metrekarelik ofis alanı da yerli-yabancı şirketler tarafından kiralanmakta. Pandemiyle birlikte bu sayılar düşüş gösterse de Türkiye ekonomisi toparlanma sürecine girdiği söyleniyor.

Değişim Geliyor!

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını sebebiyle ofis sektöründe de ciddi bir değişim yaşanmaya başladı. Önümüzdeki 10 senede hayatımıza girmesi planlanan çalışma modelleri, pandemi de şirketlerin evden çalışmaya geçmesiyle daha hızlı hayat bulmaya başladı. JLL Türkiye'nin yaptığı araştırmanın sonuçlarına göre, İstanbul'da 2019 yılında 130 bin metrekare olan ofis arzı, bu yılın sonunda 150 bin metrekareye çıkacak. Bunun nedeni ise ofis hayatına geri dönen şirketlerin sosyal mesafe koşulunu sağlaması gerekiyor.

Pandemi sonrası şirketlerin taleplerinde de değişim görülüyor. Yüksek katlı binalar yerine merdiven ile çıkılabilecek kadar az kattan oluşan, sosyal alanları olan, açılır pencere ile temiz hava sağlayan ofisler daha çok gündeme geliyor. Büyük genel merkezler yerine daha küçük ve başka bölgelerde bulunan uydu ofisler tercih edilecek. Şirketler kalabalıklardan uzaklaşarak dağınık yerleşmeyi tercih ediyor.

Talepler Zorunlu Olarak 2021'e Ötelendi!

2020 başında hızlı bir büyümeye sahip olan ofis piyasasında özellikle yabancı şirketler önümüzdeki sürecin belirsizliğinden dolayı büyüme ihtiyaçlarını yavaşlatarak tekrar değerlendirmeye almaya başladılar. Şirketlerin ne kadar hasar alacaklarını hesaplayamamaları, yer değişikliği kararlarını ertelemelerine ve ertelenmiş bir talep oluşmasına neden oluyor.

Kiralar Esnemedi!

Ofis piyasasında salgın nedeniyle şirketler ofislerinde küçülmeye gitmelerine rağmen kira fiyatlarında bir düşüş yaşanmadı. İstanbul'da bazı bölgelerde kiralar aynı kalırken bazılarında yükseliş dahi yaşandı. Ankara ve İzmir'de ise tüm bölgelerde kiralar yükseldi. İkinci çeyrekten umutlu olan şirket sahiplerinin çoğu ekonomi ivmesi artana kadar ofiste çalışma modeline geçmeyeceğini söylüyor.

Bu haber Balıkesir Ticaret Platformuna ait olup www.balikesirticaretplatformu.com domaini kaynak olarak gösterilerek paylaşım yapılabilir.Bu haber 217 kişi tarafından okundu.

DİĞER HABERLER

Copyright © Balıkesir Ticaret Platformu Telif Hakları MND Ajans'a Aittir.