Balıkesir Ticaret Platformu

Yükleniyor...
Balıkesir Ticaret Platformu


21 Eylül 2020

Yeni Normalde Türkiye'nin Yatırım Planlaması

Yeni Normalde Türkiye'nin Yatırım Planlaması

Türkiye, 2019 yılında 1 trilyon dolar olarak gerçekleşen küresel yatırımlardan yüzde 1 civarında pay aldığını açıkladı.

Son yıllarda düşüş ivmesine sahip Türkiye'ye yabancı yatırımların tekrar hareketlendirilmesi için özel sektör ve kamu kuruluşlar tarafından çalışmalar yürütülüyor. Bu sıkı çalışmalar içerisinde yer alan kurumların başında ise Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi geliyor. İşte Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Ahmet Burak Dağlıoğlu'nun ekonomist dergisine verdiği röportajdan derlediklerimiz:

Türkiye'nin Yatırım Planları Yeni Normalde Ne Olacak?

Avrupa ülkelerinde çok fazla etkinlik, tanıtım ve organizasyonlar düzenleyerek Türkiye'yi tanıttıklarını fakat uzak doğu tarafında aynı oranda ilerleyemediklerinden bahsediyor. Dağlıoğlu ayrıca, ekonominin Doğu'ya doğru kaydığını ve bu noktada Asya'ya Türkiye'yi yeniden anlatmamız gerektiğini söylüyor.

Görüşmeleri Devam Etmekte Olan Projeler

Şu anda yapılan görüşmeler, otomotiv, mühendislik alanlarıyla ilgili olduğunu ve verilen kararın duyulmasının da yakında gerçekleşeceğini söylüyor. Yatırımcıların yılın ikinci yarısını daha olumlu geçirdiğini, 2021 için ise salgının belirsizliğinden dolayı yatırım ile ilgili kararların henüz verilmediğini söyledi.

Öne Çıkacak Öncelikli Sektörler

Türkiye'nin ithalatın çok önemli bir kısmını petrokimya ürünleri oluşturuyor. Bu sebeple öncelik kimya sektöründe. Sıfırdan yatırım veya bir şirketin modernize edilmesi fark etmeksizin bu alanda kasların güçlendirilmesi gerektiğini vurgulanıyor.

Bir diğer alan ise dijitalizasyon ve start up'lar. Türkiye'nin en önemli iki kavramı olduğunu belirten Dağlıoğlu, bu alana daha çok yatırım yapılması ve teşvik edilmesi gerektiğini söylüyor.

Son olarak ise yaşam bilimi olan, ilaç, medikal cihaz ve hastane hizmetleri alanının kapasitesini arttırılmaya çalışıldığından bahsediliyor.

Türkiye Yatırım Alanında 2020'yi Nasıl Bitiriyor?

Sağlık boyutu çözülmeden yatırımların iyileşmeyeceği söyleniyor. Hızlanma yaşama olasılığı beklenmediği gibi geçen yılki seviyeyi korumak için uğraşılıyor.

 

Bu haber Balıkesir Ticaret Platformuna ait olup www.balikesirticaretplatformu.com domaini kaynak olarak gösterilerek paylaşım yapılabilir.Bu haber 205 kişi tarafından okundu.

DİĞER HABERLER

Copyright © Balıkesir Ticaret Platformu Telif Hakları MND Ajans'a Aittir.