Balıkesir Ticaret Platformu

Yükleniyor...
Balıkesir Ticaret Platformu


19 Eylül 2020

Salgın Sürecinde Gayrimenkul Davranışları!

Salgın Sürecinde Gayrimenkul Davranışları!

Bu dönemin en önemli konusu korona! Pandemi sürecine azalış grafiği çizerek başlayan gayrimenkul sektörü ikinci çeyrekte ivme kazananlardan!

Gayrimenkul sektörü 2020 yılını son derece zor ve sürprizlerle dolu geçiriyor. Döviz kurunda yaşanan sıçramalar, Covid-19'un başlaması inşaat sektörünü, standartların yukarısına çekti. Dolayısıyla fiyat artışı gayrimenkul alım satımlarına yansıdı.

Salgın döneminde hükümetin ekonomi için aldığı kararlar, faiz indirimleri piyasaya olumlu yansıyan bu hareket sektörü rahatlattı. Gayrimenkul alım-satımlarının artması ve bankaların düşük faizlere kredi vermeye başlamasıyla sektör zirveyi gördü. Kriz gibi başlayan seneyi fırsata çevirdi gayrimenkul firmaları.

Gayrimenkul alanındaki iş insanları bu sektörün her zaman fırsatlarla dolu olduğunu, ekonomideki hareketliliğe göre davrandıklarını söylüyor. Ayrıca Türkiye'de en önemli yatırım aracının halen gayrimenkul olduğunu da belirtiyorlar.

İnşaat ve gayrimenkul sektörünün değerlendirildiği 2020 ilk çeyrek raporunda yıllık GSYH, zincirlenmiş hacim endeksi olarak, 2019'a oranla 0,9 artış gösteriyor. Rapora göre İnşaat ve Gayrimenkul sektörü 2019 yılının sonunda yakaladığı ivmeyi 2020 yılını ilk üç aylık diliminde de sürdürmüş görünmekte. Durum iyiye doğru ilerlerken gayrimenkul sektörünün bazı alt kolları hala toparlanma sürecinde. Ofis piyasası durağanlığını yeni atlatanlardan. Pandemi süreciyle kapanan ofisler piyasayı etkiledi. Çoğu şirket uzaktan çalışma modeli benimseyerek ofiste çalışma mantığından uzaklaştı. Salgın dönemi sektörü bu yönden etkiliyordu fakat son günlerde şirketlerin hibrit model çalışma şekline geçmesi ofis piyasasını tekrar hareketlendirmeye başladı.Bu haber 209 kişi tarafından okundu.

DİĞER HABERLER

Copyright © Balıkesir Ticaret Platformu Telif Hakları MND Ajans'a Aittir.